Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie marki odzieżowe podbijają Wschód. Są cenione za jakość

PW
Sebastian Sadowski-Romanov, prezes firmy doradczej ITRO
Sebastian Sadowski-Romanov, prezes firmy doradczej ITRO Wojciech Wojtkielewicz
Z powodu kryzysu gospodarczego polskie firmy z branży odzieżowej rezygnują z najmu lokali w galeriach handlowych. Jak się jednak okazuje, dobrym rynkiem zbytu dla tego typu towarów są nasi wschodni sąsiedzi. Na Białorusi nieopodal Grodna powstało największe w tym kraju centrum handlowe gdzie swoją obecność zaznaczają także polskie marki m.in. LPP. Podobna sytuacja ma miejsce także w Rosji i innych krajach byłego ZSRR.

- Wschód od 1989 roku jest naturalnym kierunkiem rozwoju polskiego eksportu, co widać w statystykach handlu międzynarodowego. Rosja zawsze była w pierwszej 10 partnerów handlowych Polski, Białoruś jest natomiast bramą do rynku rosyjskiego, który jest znacząco większy i atrakcyjniejszy - tłumaczy Sebastian Sadowski-Romanov, prezes firmy doradczej ITRO.

Jakość polskiej odzieży przypadła także do gustu Białorusinom, Ukraińcom czy mieszkańcom Obwodu Kaliningradzkiego, którzy przed zamknięciem granic tłumne odwiedzali przygraniczne miasta w celu zrobienia zakupów w galeriach handlowych. Na czym zyskiwała nasza gospodarka oraz biznes na tych terenach.

- Polskie tekstylia od zawsze cieszą się na wschodzie pozytywną opinią i popularnością, co widać po ilości firm wystawiających się na targach oraz co można zaobserwować np. na chodząc po PTAK Fashion City. Należy jednak pamiętać o ryzyku politycznym i ekonomicznym gdyż rynki wschodnie z dużą częstotliwością dotykają silne kryzysy, tak jak i obecnie. Dlatego ważnym jest mądre inwestowanie w te rynki właśnie w takich momentach jak obecnie - zauważa prezes ITRO.

Jak się okazuje nie tylko branża tekstylna może święcić na rynkach wschodnich sukcesy. Jednym z sektorów polskiej gospodarki, które opanowały rynki wschodnie jest producent opatrunków z Torunia, który na ten rynek wszedł w odpowiednim czasie.

- Tak właśnie swoją potęgę w Rosji zbudowały Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych w 1998 roku, dziś zajmując w niektórych segmentach produktowych nawet 60% rynku - dodaje Sadowski-Romanov.

Zobacz także:

Hotel Victoria, Mińsk

UNIBEP SA - inwestycje w Polsce i za granicą (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny