Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie kredyty hipoteczne w czołówce najdroższych w Unii Europejskiej! Prognozy? Koszty dalej wzrosną, dostępność zmaleje

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Bezpieczny kredyt poprawia nieco sytuację, ale ciągle to polskie kredyty hipoteczne są najdroższe w Europie. W ciągu kilku lat sytuacja ponownie się zmieni.
Bezpieczny kredyt poprawia nieco sytuację, ale ciągle to polskie kredyty hipoteczne są najdroższe w Europie. W ciągu kilku lat sytuacja ponownie się zmieni. 123rf.com/kenishirotie
Jeszcze w marcu 2022 roku oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych w Polsce było najwyższe spośród wszystkich krajów UE. W tym roku w statystykach wyprzedzają nas tylko Węgry, a prognozy są jasne: kredyty będą coraz droższe i mniej dostępne.

Spis treści

Kredyty hipoteczne w UE. Gdzie jest najdrożej?

Analitycy portalu RynekPierwotny.pl po raz kolejny przeprowadzili analizę oprocentowania kredytów hipotecznych w krajach Unii Europejskiej. Ostatnie analizy z marca 2022 wskazują, że to polskie hipoteki były wówczas najdroższe w Europie. Niewiele lepsze są statystyki z czerwca 2023.

Portal przeanalizował dane opublikowane przez Europejski Bank Centralny, z których wynika, że średnia stopa oprocentowania nowych kredytów hipotecznych najwyższa była na Węgrzech, gdzie wyniosła 10,06 proc. Polska zajmuje w tym rankingu niechlubne drugie miejsce z wynikiem 8,55 proc. Podium zestawienia zamyka Rumunia ze średnim oprocentowaniem kredytów mieszkaniowych na poziomie 7,42 proc.

Polska na tle innych krajów w Europie

Pozostałe kraje UE to prawdziwy raj dla kredytobiorców. W większości państw członkowskich oprocentowanie kredytów nie przekracza 5 proc., a w Bułgarii i na Malcie wynosi zaledwie odpowiednio 2,57 proc. i 2,30 proc.

Warto przyjrzeć się danym wśród naszych najbliższych sąsiadów. W Niemczech średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi 4,06 proc., na Słowacji spada poniżej 4 proc., natomiast w Czechach i na Litwie statystyki sięgają ok. 5,5 proc.

Kredyty w Polsce mogą być tańsze, ale na pewno będą droższe

Sytuację w naszym kraju od lipca wyraźnie poprawia rządowy program Bezpieczny kredyt, co cieszy po blisko 80-procentowym spadku ilości udzielanych kredytów mieszkaniowych w Polsce w 2022 roku. Był to efekt wysokich stóp procentowych, spadku realnych wynagrodzeń, a więc także obniżenia zdolności kredytowej i zastoju w budownictwie mieszkaniowym. Paradoksalnie teraz kredyty hipoteczne mogą zarówno tanieć, jak i drożeć.

Z jednej strony banki, nieudzielające kredytów z rządową dopłatą, tworzą atrakcyjne promocje dla osób, które nie chcą korzystać z Bezpiecznego kredytu:

Zwykle są to jednak wyłącznie wakacyjne oferty, po których do banków wrócą klasyczne warunki. Z drugiej strony nagły skok popytu ujawnił duży zastój wśród deweloperów, którzy, choć kupowali działki, nie rozpoczynali budów przez zbyt niskie zainteresowanie nowymi mieszkaniami.

To spowodowało niemal natychmiastowy wzrost cen mieszkań, co przekłada się także na możliwości kredytowe większości z nas przy nadal bardzo wysokich stopach procentowych. Tymczasem Bezpieczny kredyt z tygodnia na tydzień staje się coraz bardziej popularny, co oznacza kolejne kurczenie się oferty już gotowych do zamieszkania mieszkań na rynku:

Coraz częściej jednak banki w Polsce (szczególnie te z zagranicznym kapitałem) zastanawiają się, na ile opłaca im się udzielanie kredytów hipotecznych. Część z nich już wycofuje się z udzielania ich wszystkim. Bank BNP Paribas obecnie udziela kredytów mieszkaniowych tylko swoim stałym klientom, a Rzeczpospolita donosi także, że coraz więcej banków obawia się rosnącej niepewności prawnej w Polsce. To może powodować dalsze wzrosty kosztów kredytów w naszym kraju w najbliższych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny