MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska z drugim najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Wyprzedza nas tylko jeden kraj

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że liczba bezrobotnych w naszym kraju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła we wrześniu 448 tys., czyli 2,6 proc.
Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że liczba bezrobotnych w naszym kraju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła we wrześniu 448 tys., czyli 2,6 proc. Tomasz Bolt/Polska Press
Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu 2,6 proc. - podał Eurostat. To jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Czechy.

Spis treści

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że liczba bezrobotnych w naszym kraju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła we wrześniu 448 tys., czyli 2,6 proc.

Tym samym bezrobocie pozostał na stabilnym poziomie – dla porównania w sierpniu było 444 tys. bezrobotnych, a w lipcu 446 tys.

Polska z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia

Dane Eurostatu wskazują, że Polska pod względem stopy bezrobocia ma drugi najniższy wskaźnik. Lepiej jest jedynie w Czechach, które odnotowały bezrobocie na poziomie 2,2 proc.

Najwyższy poziom bezrobocia odnotowano natomiast w Hiszpanii (12,7 proc.) i w Grecji (11,8 proc.).

Sześcioprocentowe bezrobocie w UE

W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 6 proc., czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej.

Przypomnijmy, że Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

W strefie euro stopa bezrobocia na poziomie 6,6 proc.

Z kolei w strefie euro stopa bezrobocia we wrześniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,6 proc., wobec 6,7 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 6,6 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat.

To także spadek w porównaniu do września 2021 r., gdy stopa bezrobocia wynosiła 7,3 proc.
Z szacunków Eurostatu wynika, że 12,96 mln mężczyzn i kobiet w UE - z czego prawie 11 mln w strefie euro - było bezrobotnych we wrześniu 2022 r.

W porównaniu z sierpniem 2022 r., liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 52 tys. w UE i o 66 tys. w strefie euro, a w porównaniu z wrześniem 2021 r. bezrobocie spadło o 1,304 mln w UE i o 1,071 mln w strefie euro.

Bezrobocie wśród młodych Europejczyków

We wrześniu 2022 r. w UE wśród młodych ludzi (poniżej 25. roku życia) było 2,747 mln bezrobotnych, z czego 2,241 mln w strefie euro.

We wrześniu 2022 r. stopa bezrobocia młodzieży wyniosła 14,6 proc. zarówno w UE, jak i strefie euro - z odpowiednio 14,3 proc. i 14,4 proc. w poprzednim miesiącu. W porównaniu z sierpniem 2022, bezrobocie w tej grupie wiekowej wzrosło o 48 tys. w UE i 25 tys. w strefie euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska z drugim najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej. Wyprzedza nas tylko jeden kraj - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny