Politechnika Białostocka wsparła polskie Gimnazjum w Miednikach Królewskich

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
FB Gimnazjum im. św. Kazimierza w Miednikach
Po raz kolejny Politechnika Białostocka wsparła społeczność polskiej szkoły na Litwie. Każdy uczeń otrzymał upominek, a dyrekcja i nauczyciele ucieszyli się z dwóch rzutników multimedialnych oraz ekspresu do kawy.

Politechnika Białostocka już od kilku wspiera uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. św. Kazimierza w Miednikach. To ważny gest solidarności z rodakami za wschodnią granicą, którzy potrzebują pomocy w niemal każdym aspekcie ich codzienności: od żywności, przez ubrania i materiały szkolne, po sprzęt elektroniczny.

W tym roku, dzięki wspólnej zbiórce na PB, udało się zebrać ponad 12 tys. zł. Pieniądze wpłacali studenci, pracownicy i absolwenci uczelni, a także uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej oraz firmy wspierające.

Za uzbieraną kwotę kupiono zestawy klocków i słuchawki bezprzewodowe dla uczniów, a także sprzęt dla Gimnazjum im. św. Kazimierza.

– Już podczas poprzednich wizyt w Gimnazjum zauważyliśmy, że warto podarować szkole coś trwałego, co przyda się na lata. Dlatego słodkości i pluszaki, których dużo zawieźliśmy w roku ubiegłym, zamieniliśmy na konkretne, choć równocześnie bardziej kosztowne rzeczy. I tak szkoła otrzymała w tym roku dwa rzutniki multimedialne, które na pewno przydadzą się, żeby uatrakcyjnić lekcje. Natomiast pracownicy i nauczyciele szkoły dostali ekspres do kawy i jej zapas, który mam nadzieję wystarczy na długo. To są wszystko zakupy celowane, omawiane z dyrekcją szkoły. Zawieźliśmy też 41 zestawów klocków Lego oraz 11 zestawów słuchawek bezprzewodowych – mówi Wojciech Konopacki, kanclerz Politechniki Białostockiej.

W tym roku zachętą do wpłat były oryginalne grafiki wykonane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Za wpłaty w wysokości 10, 20 i 30 złotych można było otrzymać prace, wykonane przez utalentowanych studentów ze Studenckiego Koła Naukowego „Warsztat”.

– Dziękujemy za ten wyraz dobroci, chęć niesienia pomocy, otwarte serce i życzliwość, którą od Państwa otrzymaliśmy – w takich słowach doceniła akcję Jelena Połujańska, p.o. dyrektora Gimnazjum. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za każdy dar serca, który uświadamia nam, że mamy wielu przyjaciół, na których możemy liczyć. Państwa pomoc i wsparcie wiele dla nas znaczy – można przeczytać na facebooku szkoły.

Gimnazjum im. św. Kazimierza w Miednikach to niewielka placówka, która od lat walczy o przetrwanie w biednym wiejskim terenie. Uczy się tu obecnie 52 uczniów w klasach 1-12, a więc w wieku od dwóch do 17 lat. Szkołę wyróżnia ponad 110-letnia historia oraz to, że stanowi ostatnią ostoję polskości na krańcach Wileńszczyzny, zamieszkałych w większości przez Polaków.

Natomiast same Miedniki Królewskie są znane z dobrze zachowanego zamku królewskiego – ponoć ulubionej rezydencji króla Kazimierza Jagiellończyka oraz jego synów, którzy przebywali tu wraz ze swoim opiekunem Janem Długoszem. W XV wieku mieszkał tu syn króla – święty Kazimierz, patron Litwy.

Zobacz też:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie