MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 roku. Nie wszyscy nauczyciele dostaną podwyżki. O ile wzrośnie średnie wynagrodzenie? Oto stawki

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Podwyżki dla nauczycieli od września 2022. Ile będą wynosić?
Podwyżki dla nauczycieli od września 2022. Ile będą wynosić? reshot/ rabertid12
Ile zarobią nauczyciele od września 2022? Nowelizacja ustawy o Karcie Nauczyciela została podpisana przez prezydenta. Oprócz zmian w zakresie awansu zawodowego nauczycieli oraz wprowadzenia tzw. godzin dostępności, nauczyciele otrzymają podwyżki. Jednak nie wszyscy. Na zwiększenie pensji mogą liczyć nauczyciele, którzy dopiero rozpoczynają pracę w zawodzie lub mają niewielki staż pracy (dawni nauczyciele stażyści i kontraktowi). Ile zarobią nauczyciele od 1 września 2022 roku? Wyjaśniamy. Pojawiła się też propozycja ze strony resortu edukacji, by pensje nauczycielskie wzrosły od stycznia 2023. Związkom zawodowe są temu przeciwne.

Spis treści

Podwyżki dla nauczycieli od września 2022. Minister edukacji: "Takie są fakty"

To już pewne. Nowelizacja ustawy o Karcie Nauczyciela wejdzie w życie od września. Dokument ten zakłada m.in. zmianę w awansie zawodowym i wprowadzenie tzw. godziny dostępności. Zwiększone mają zostać także pensje nauczycieli. Jak zapowiedział minister Czarnek wynagrodzenie ma zostać podniesione o 20 proc.:

– Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł i to jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc. (...) o 738,69 zł. Takie są fakty. (...) Średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego będzie wynosiło 5 318,58 zł, a nauczyciela dyplomowanego średnie wynagrodzenie od 1 września 2022 r., to 6 795,97 zł – mówił minister edukacji podczas briefingu prasowego, który odbył się 11 sierpnia 2022 roku.

O zmianach w awansie zawodowym więcej w tekście: Inna ścieżka rozwoju nauczycieli>>

Warto dodać jednak, że o 20 proc. zwiększy się średnie wynagrodzenie tzw. nauczycieli początkujących. Na podwyżkę mogą też liczyć dawni nauczyciele kontraktowi. Pensje pedagogów, którzy pracują w zawodzie najdłużej się nie zmienią. Trzeba zaznaczyć, że podane przez ministra edukacji kwoty w przypadku nauczyciela mianowanego i dyplomowanego są tymi, które już obowiązują (zgodnie z tabelą średniego wynagrodzenia nauczycieli).

Więcej o zmianach w Karcie Nauczyciela można przeczytać w poniższym tekście:

Pensje nauczycieli od września 2022

Tabela średniego wynagrodzenia zgodnie z obowiązującymi zmianami od września 2022:

  • Nauczyciel początkujący: 4432,15 zł brutto;
  • Nauczyciel mianowany: 5 318,58 zł brutto;
  • Nauczyciel dyplomowany: 6 795,97 zł brutto.

Warto zaznaczyć, że bardzo często nie są to realne kwoty, które nauczyciele zobaczą na swoich kontach.

Podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2023?

Podczas spotkania związków zawodowych, organizacji samorządowych oraz strony rządowej, które odbyło się 23 sierpnia 2022 roku, przedstawiciele MEiN zaproponowali podniesienie od 1 stycznia 2023 roku o 9 proc. określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli. Wszystkim trzem centralom związkowym nie spodobał się ten pomysł.

Więcej o nastrojach panujących obecnie w oświacie można przeczytać w tekście: Będzie strajk nauczycieli? Spotkanie w MEiN

Podwyżki nauczycieli od maja 2022

W maju 2022 roku średnie wynagrodzenie nauczycieli zostało zwiększone o 4,4 proc., a subwencja oświatowa zwiększona o 1,6 mld zł. Pedagodzy otrzymali podwyżki do 30 czerwca z wyrównaniem od maja. Związki zawodowe nie są zadowolone z takiej decyzji.

Podwyżki dla nauczycieli 2022. Zwiększenie średniego wynagrodzenia o 4,4 proc.

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt, który zakłada zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli o 4,4 proc. od 1 maja 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Projekt ten wszedł już w życie.

– Obecny poziom wynagrodzeń nauczycieli nie jest […] dostatecznie motywujący. W związku z brakiem poparcia środowiska oświatowego dla planowanych przez rząd istotnych zmian systemowych w zakresie statusu zawodowego nauczycieli, które miały skutkować od dnia 1 września 2022 r. znacznym wzrostem wynagrodzeń nauczycieli, niezbędne jest podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli niezależnie od zmian systemowych statusu tej grupy zawodowej – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu.

Ile zarabiają nauczyciele od 1 maja 2022?

Zgodnie z projektem od maja 2022 roku średnie wynagrodzenie nauczycieli przedstawiało się w następujący sposób:

  • 3 693,46 zł (nauczyciel stażysta),
  • 4 099,74 zł (nauczyciel kontraktowego),
  • 5 318,58 zł (nauczyciel mianowany),
  • 6 795,97 zł (nauczyciel dyplomowany)

Warto jednak zaznaczyć, że stawki, które zostały podane w projekcie ustawy, nie są kwotami, które nauczyciele zobaczyli na swoich kontach. Na średnie wynagrodzenie nauczycieli składa się bowiem wynagrodzenie zasadnicze oraz wszystkie dodatki, które można otrzymać. Przeciętny nauczyciel, zwłaszcza taki, który dopiero zaczyna swoją karierę zawodową, nie dostaje dodatków lub otrzymuje ich niewiele. Podwyżki dla nauczycieli wynoszą od 130 do 178 zł brutto.

Subwencja oświatowa zwiększona o 1,6 mld zł

Według projektu subwencja oświatowa zostaje zwiększona o 1,6 mld zł. Pieniądze te będą pochodzić z rezerwy budżetu państwa.

Przypomnijmy, że obecnie kwota bazowa wynagrodzenia nauczyciela wynosi 3537,80 zł. W zależności od stopnia awansu nauczyciel dostawał 100 proc. kwoty bazowej (nauczyciel stażysta), 111 proc. (nauczyciel kontraktowy), 144 proc. (nauczyciel mianowany) oraz 184 proc. (nauczyciel dyplomowany). W 2021 i 2022 roku kwota bazowa dla nauczycieli nie została zwiększona.

Nauczycielskie związki zawodowe ostro krytykują podwyższenie pensji o 4,4 proc.

- To jest primaaprilisowy żart – ocenia wiceprezes ZNP, Krzysztof Baszczyński. – O tej niepoważne propozycji mówi się podwyżka, ale tak naprawdę to nawet nie jest waloryzacja. 4,4 proc. to poniżej inflacji.

Nowy telefon? Złap okazję!

Materiały promocyjne partnera
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny