Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podłoga w łazience

Fot. Praktiker
Gres to materiał bardzo odporny. Płytki szkliwione są także dostępne z powierzchnią o zwiększonej antypoślizgowości.
Gres to materiał bardzo odporny. Płytki szkliwione są także dostępne z powierzchnią o zwiększonej antypoślizgowości. Fot. Praktiker
Nieśmiertelne płytki? Może drewno albo wykładzina. Łazienkowa posadzka ma generalnie ciężkie życie. A materiał użyty do jej wykończenia przede wszystkim powinien stawiać odpór wodzie i chemii. Trzeba też zadbać, by nie był śliski i kłopotliwy w czyszczeniu.

Płytki ceramiczne stosowane na podłogę to dobrze znana terakota, tradycyjne cotto, a także klinkier. Ich oferta jest tak bogata, że pozwala na urządzenie łazienki w niemal każdym stylu.

Coraz częściej konkuruje z nimi gres techniczny, dostępny dzisiaj nie tylko w odcieniach beżu i szarości kojarzących się z posadzkami sklepów i obiektów użyteczności publicznej. Zresztą płytki, obok tradycyjnych faktur, mogą dziś przypominać spatynowane panele metalowe, ryflowaną stal czy kamień szlachetny.

Ale ponadczasowy elegancki wygląd nada posadzce błyszczący gres polerowany. Prawdziwy renesans przeżywa jednak gres porcelanowy, szczególnie o przyjemnej i ciepłej w dotyku powierzchni satynowej, a także gres szkliwiony.

Na oznaczenie właściwości antypoślizgowych używa się symboli R9-R13. Często jednak wystarczy informacja, że płytka jest antypoślizgowa. Zapewniają ją płytkom reliefy, czyli wypukłe wzory na całej powierzchni płytki, albo ryfle - wypukłe lub wklęsłe elementy prostoliniowe przy jednej krawędzi płytki. Są też płytki pokryte szkliwem antypoślizgowym albo impregnatem.

Drewno na wodę odporne

A drewno? Na nim opiera się - stosowana od kilkuset lat - konstrukcja sauny fińskiej, Hiszpanie i Francuzi obudowują nim wanny, umywalki, a nawet wnętrza kabin prysznicowych. Jest ciepłe w dotyku, a o wiele przyjemniej przecież stąpać po drewnianej podłodze niż chłodnych kafelkach. I o wiele trudniej się pośliznąć. Żywica działa jak antybiotyk. Tłumi rozmnażanie bakterii, które znajdą się na drewnianej powierzchni.

Drewno jest lżejsze niż tradycyjne materiały. Łatwo poddaje się obróbce - można z niego uzyskać dowolne kształty. Miękkość drewna powoduje, że łatwiej amortyzuje spadające przedmioty, a jego struktura zapewnia dobrą izolację akustyczną. Konserwacja i pielęgnacja nie wymaga stosowania specjalnych środków.
Gatunki najbardziej "wodoodporne", a przy tym efektowne, to iroko, teak, ipe i doussie. Kolorystyka - od od oliwkowych, przez czerwonawe i miodowe brązy, po głęboką brunatną czerń.

Możemy też twardych odmian drewna krajowego, jednak trzeba je skutecznie zabezpieczyć impregnatem, a następnie silnym, dobranym przez specjalistę lakierem.

Plastik w łaty

Odpowiednia wykładzina polepszy wygląd łazienki, ułatwi jej pielęgnację. Podobnie jak w przypadku ceramiki, do wyboru mamy imitacje parkietu, desek czy marmuru czy paletę postmodernistycznych faktur. Albo dla odmiany - wzór w swojskie czarno-białe krowie łaty.

Wykładziny winylowe nie mają fug i szczelin, a w nich głównie gnieździ się brud. Nie przyczepia się do nich kurz i daje się łatwo usunąć. Wystarczy umyć podłogę ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu.

Linoleum - materiał zdrowy i higieniczny - jest bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania. I rzecz w łazience nie do pogardzenia - linoleuum w dotyku jest ciepłe. Nie zniszczy go nawet żar z papierosa.

Arkusze winylowe mogą być o różnej szerokości, więc, by wyścielić łazienkę, wystarczy jeden arkusz bez szwów.

Zimny jak kamień

Kamień rzadko trafia na łazienkowe podłogi. Duże, marmurowe lub granitowe płyty bardziej pasują do przestronnych pokoi kąpielowych w rozległych willach niż małych blokowych łazienkach. W tych ostatnich lepiej sprawdzi się np. porowaty trawertyn czy nawet granit lub marmur, ale w postaci drobnych płytek bądź mozaiki.

Wybierać możemy spośród kamieni z różnych stron świata. Największą popularnością cieszą się marmury sprowadzane z kamieniołomów Południowej Europy.

Ciekawym rysunkiem i kolorystyką charakteryzują się także kamienie sprowadzane z Grecji i Turcji, a także z Norwegii i Finlandii. Coraz więcej trafia do nas także z krajów azjatyckich, przede wszystkim z Indii oraz Chin. Ale nie wolno też zapominać o rodzimych złożach. W Polsce wydobywa się granity, wapienie, a także trawertyny. Właśnie one najczęściej wykorzystywane są w naszych wnętrzach.

Dodać można jeszcze, że kamień z naturalnych źródeł to zdrowy materiał. Nie uczula, nie emituje toksycznych substancji ani promieniowania. Obrabia się go dość trudno, ale można go odnawiać i używać wielokrotnie. No i świetnie pasuje do ogrzewania podłogowego.

Ciepło pod stopami

Możemy je zainstalować w całym domu, niektórych pomieszczeniach, czyli w naszym przypadku w łazience, albo nawet tylko pod wybranymi fragmentami posadzki. Tam gdzie staje się bosymi stopami - przy wannie, prysznicu czy umywalce. Ważne, by przed montażem ustalić, gdzie staną poszczególne urządzenia, jak meble, pralka, sedes, tak by grzejące przewody nie znalazły się bezpośrednio pod nimi.

Brak grzejnika w łazience zdecydowanie ułatwia jej aranżację, zwłaszcza gdy liczy się każdy centymetr. A materiał na podłogę nie ma specjalnych wymagań. Najlepsze są płytki ceramiczne, gres i kamień, czyli materiały odporne na kurczenie i rozszerzanie pod wpływem zmian temperatury. Takie same cechy musi mieć użyta chemia budowlana, jak kleje czy fugi.

Jeżeli na podłodze będzie ułożony parkiet, można wybrać np. matę elektryczną o obniżonej mocy cieplnej, przeznaczoną do montażu pod drewnem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny