Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podłoga jak nowa

Wojciech Nowicki
Podłoga lakierowana to najtrwalsza z podłóg, chroni ją bowiem szczelna i twarda powłoka
Podłoga lakierowana to najtrwalsza z podłóg, chroni ją bowiem szczelna i twarda powłoka Fot Archiwum
Drewno sprawia, że wnętrze nabiera ciepła i elegancji. Jednak z czasem parkiet niszczeje. Czy to pod wpływem użytkowania, zmiany temperatury i wilgotności, czy nieprawidłowej konserwacji.

Najważniejsze w przypadku podłogi to zapewnienie komfortu użytkownikom. Krótko mówiąc ma być pewnym, odpornym na uszkodzenia i miłym w dotyku podłożem. Łatwość pielęgnacji też nie jest bez znaczenia łatwość pielęgnacji. Reszta to zadania dekoracyjne.

Chociaż lakierowany parkiet to trwałe podłoże, by cieszyć się jego urodą przez długie lata, warto zainwestować w dużą wycieraczkę i chodnik. Najlepiej na nich stawiać buty już w mieszkaniu. Podstawowe czynności przy pielęgnacji parkietu to zamiatanie, odkurzanie i okresowe przecieranie wilgotną szmatką. Nie powinniśmy za to myć drewnianej posadzki wodą. Do większych i trudniejszych do usunięcia zabrudzeń lepiej użyć specjalnych produktów do pielęgnacji drewna, najlepiej na bazie żywic akrylowych.

Pod rozwagę można też wziąć stare domowe sposoby: czyszczenie plam z krwi zimną wodą, rozlanego soku, mleka, piwa czy wina - wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, itp.

Od wody i piasku

Drugim sposobem wykończenia podłóg drewnianych jest ich olejowanie. Olej nie tworzy dodatkowej warstwy na powierzchni podłogi. Wnika za to w głąb drewna, impregnując je. Podobnie działa woskowanie, które zapobiega wnikaniu wody. Pozwala za to podłodze zachować naturalne własności drewna. Niewielkie rysy, które powstają w takich miejscach, łatwo usuwamy. Drewno w niewielkich ubytkach samo pęcznieje, wypełniając zarysowania. Olejowanie bardzo eksploatowanej wystarczy przeprowadzić raz na trzy-cztery miesiące.

Najważniejszym warunkiem, podobnie jak w przypadku powłok z lakieru, jest zabezpieczenie podłogi przed działaniem piasku i wody. Ścieramy suchym albo wilgotnym - nigdy ociekającym wodą - mopem.

Jeżeli chcemy zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniami od przesuwania mebli, wystarczy, że wszystkie nogi sprzętów podkleimy grubym filcem.

Sposób na rozstępy

Jednak w starych podłogach, wraz z upływem czasu, rozsychają się deski. Jak poradzić sobie z tym samemu?

Szczeliny powstałe pod wpływem wilgotności mogą zmieniać szerokość nawet o 200 proc. Oznacza to, że np. przerwa może powiększyć się z jednego milimetra nawet do 4,5 mm! Nie dość, że podłoga wygląda wtedy nieestetycznie, to w szparach zbiera się brud i kurz. Luki pomiędzy rozeschniętymi deskami można jednak łatwo wypełnić kitem do parkietu. Dostępne są one w postaci gotowej do użycia pasty. Masa po utwardzeniu pozostaje elastyczna, dzięki czemu pracujący parkiet nie niszczy wypełnienia.

Na początku trzeba dokładnie oczyścić szczeliny z kurzu, brudu i starych szczeliw. Podłoże powinno zostać suche i wolne od tłuszczu. Szczelinę w miarę możliwości należy przetrzeć drobnym papierem ściernym - uważamy przy tym, by nie uszkodzić lakieru, a następnie pozbyć się kurzu. Kit nakładamy do szczeliny z niewielkim nadmiarem (w czasie utwardzania nieznacznie zmniejszy swoją objętość). Niektóre kity (np. Soundal) można obrabiać bezpośrednio po nałożeniu. Wyrównujemy wypełnienie mokrym palcem i pozostawiamy do wyschnięcia. Ewentualne zabrudzenia czyścimy wilgotną ściereczką zaraz po ukończeniu pracy.

- Końcówkę aplikatora można obciąć na różnej wysokości, dzięki czemu uzyskujemy grubsze lub cieńsze pasmo kitu - radzi Michał Sawicki z firmy Soudal, producenta chemii budowlanej. - Wyciskając uszczelniacz z kartusza (przy użyciu wyciskacza) możemy precyzyjnie wypełnić nawet bardzo wąskie szczeliny.

Kit nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników i jest bezwonny. Nie wymaga więc długotrwałego wietrzenia pomieszczeń. Można go również stosować do wypełniania szczelin w nowym parkiecie. Masa daje się malować i przyjmuje kolor lakieru.

Porządek przy ścianie

Nietrudno odnowić także listwy przypodłogowe. Wystarczy pozbyć się starych, kupić nowe i zamontować je za pomocą kleju. Ale to nie koniec pracy. Szczeliny powstałe między listwami a powierzchnią ścian wypełniamy akrylem. Wystarczy przeciągnąć pojemnik z akrylem wzdłuż szczeliny między listwą a ścianą (zwykle wyposażone są w aplikator), wyciskając przy tym tyle preparatu, ile potrzeba.

Trzeba także uszczelnić kitem przestrzeń powstałą na styku podłogi z listwą. Postępujemy wtedy podobnie, jak w przypadku wypełniania szczeliny pomiędzy listwą a ścianą. Po utwardzeniu spoiny są wodoodporne, w razie potrzeby można je malować lakierem i farbami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny