MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie szpitale otrzymają 72 mln zł. Środki pójdą na doposażenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
W szpitalu w Bielsku Podlaskim wyremontowany zostanie podjazd oraz winda.
W szpitalu w Bielsku Podlaskim wyremontowany zostanie podjazd oraz winda. Wojciech Wojtkielewicz
Do szpitali w woj. podlaskim trafi ponad 72 mln zł na modernizację i wyposażenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. O przyznaniu rządowego wsparcia poinformował wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Dyrektorzy szpitali przyznają, że bez dodatkowych środków ciężko jest przeprowadzić inwestycję.

72 mln zł dla podlaskich szpitali

O wsparciu podlaskich szpitali poinformował za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Przekazuję kolejne dobre wieści dla mieszkańców woj. Podlaskiego! Do szpitali w wielu miastach naszego regionu trafią ogromne środki na modernizację i wyposażenie SORów, czyli Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, w których często otrzymujemy pierwszą pomoc, ale także ratowane jest nasze życie. Jakość opieki medycznej jest naszym priorytetem! - przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Adam Andruszkiewicz.

Środki pomogą zrealizować inwestycje

Łącznie do podlaskich szpitali trafi ponad 72 mln zł. Dodatkowe środki otrzyma 9 placówek z naszego województwa. W większości są to szpitale powiatowe. Największa dotacja w wysokości 11 840 955 zł trafi do Szpitala Ogólnego im. dr Witolda Ginela w Grajewie. Dyrektor szpitala Marta Romanowska podkreśla, że dotacja jest bardzo ważna dla szpitala.

Oddział wymagał modernizacji. Środki zostaną przeznaczone na dokumentację projektową, kompleksową modernizację architektoniczną pracowni endoskopii. Wykonana zostanie również kompleksowa modernizacja architektoniczna SOR-u. Środki zostały przekazane nie tylko na Szpitalne Oddziały Ratunkowe, ale również na współpracujące pracownie. Z tych środków będziemy doposażać również laboratorium. Dzięki dotacji i modernizacji jakość oferowanych przez nas usług wzrośnie. Głównym założeniem projektu obok poprawy jakości świadczonych usług medycznych jest także poprawa oraz zwiększenie dostępności świadczonych usług – przekazuje dyrektor szpitala w Grajewie.

Bez dodatkowych środków ciężko modernizować szpitale

Dodatkowe środki otrzyma również Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim. Kwota dofinansowania to 7 371 000 zł. Dyrektor szpitala dr Mirosław Reczko zaznacza, że bez tych środków inwestycje byłyby niemożliwe.

Tak naprawdę bez tych środków na żadną z modernizacji nie byłoby nas stać. Jak powszechnie wiadomo szpitale walczą o przeżycie. W związku z tym ogromna część naszych wydatków są to płace, natomiast na inwestycje w tym momencie już nic nam nie zostaje. Niektóre z elementów, które będą w tym projekcie to są rzeczy, które od bardzo długiego czasu wymagały remontu czy interwencji - przekazuje dyrektor SPZOZ w Bielsku Podlaskim.

Jedną z istotnych inwestycji w bielskim szpitalu jest remont podjazdu.

Pierwszą sztandarową rzeczą, która zostanie wykonana i dotyczy bezpośrednio naszego SOR-u to podjazd. W naszym przypadku jest on wiekowy. Podjazd liczy 60 lat. Był skonstruowany w ten sposób, że był zamknięty dookoła. Podjazd jest na jedno auto. W momencie, gdy przyjeżdża karetka i wynoszony jest pacjent, to podjazd wówczas jest zablokowany. Nie można wjechać na dziedziniec szpitala. Trzeba zaczekać aż karetka zostanie opróżniona, a pacjent przekazany. Według obecnych standardów potrzebny jest podjazd na dwa auta. W momencie, kiedy jeden jest przyjmowany wówczas drugi przejazd jest wolny. Ze względów konstrukcyjnych ten podjazd wymaga wymiany - informuje dr Mirosław Reczko.

Drugą istotną rzeczą jest winda, która również najlepsze lata ma za sobą.

Winda ma około 20 lat. Jest bardzo zużyta, ponieważ wykorzystywana jest dziennie setki razy. Niestety psuje się regularnie. Jest po prostu wyeksploatowana. Naprawy odbywają się bardzo często. Są kosztowne. Na dłuższą metę winda nie spełnia naszych wymagań oraz standardów. Przymierzaliśmy się do tego od dłuższego czasu. Jednak jest to rzecz kosztowna. W ramach tego projektu będziemy mogli to zrobić - zaznacza dyrektor.

Akcent położony na szpitale powiatowe

Dr Mirosław Reczko cieszy się z faktu, że ktoś wyraźnie położył akcent na szpitale powiatowe. Wyjaśnia, że większe szpitale mają dużo większą łatwość w zdobywaniu środków.

Wsparcie w wysokości 10,545 mln zł trafi do Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem.

Środki z dotacji z funduszu medycznego są dla nas bardzo ważne, albowiem w sposób diametralny zwiększą się nasze możliwości diagnostyczne na SOR. Podniesie się w ten sposób w sposób znaczący bezpieczeństwo zdrowotne naszych mieszkańców. Niemal całe dotychczasowe wyposażenie SOR zostanie zastąpione najnowocześniejszym sprzętem służącym szybkiej i trafnej diagnozie. To zmiana niemal epokowa. Oprócz najlepszych łóżek zakupimy m.in. aparaty EKG, kardiomonitory, USG, respiratory, aparaty do znieczulania, defibrylatory, analizatory, wideolaryngoskop, aparat RTG i RTG przyłózkowe, zestawy do sterylizacji, wideogastrpskop, kolonoskop, bronchoskop i rożnego rodzaju stanowiska na SOR - informuje starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński.

To nie koniec inwestycji w wysokomazowieckim szpitalu.

Mimo olbrzymich środków jakie w tej kadencji samorządu nasz szpital otrzymał z różnych źródeł, to oczywiście mamy dalsze plany inwestycji m.in. w nowoczesny sprzęt do naszych oddziałów zabiegowych, energię odnawialną oraz zagospodarowaniu terenu wokół szpitala z rozwiązaniem problemu odprowadzania wód - przekazuje starosta wysokomazowiecki.

Przedmiotem programu był wybór wniosków o dofinansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), na które często pacjenci, którzy potrzebują pomocy, trafiają w pierwszej kolejności. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia wsparcie SOR jest przeznaczone na modernizację, przebudowę i doposażenie SOR.

Zobacz też:Turystyka egzaminacyjna, błędy w szkolenie kierowców. NIK postuluje zmiany, bo wypadków drogowych wciąż jest za dużo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie szpitale otrzymają 72 mln zł. Środki pójdą na doposażenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny