Podlaskie na podium we wdrażaniu funduszy europejskich

Materiał informacyjny Województwa Podlaskiego
Remont Hotelu Turkus w ramach preferencyjnych pożyczek z FE
Remont Hotelu Turkus w ramach preferencyjnych pożyczek z FE
Blisko 30 mld zł dofinansowania, prawie 17 tys. projektów. Podlaskie bardzo dobrze wykorzystało 20 lat w Unii Europejskiej. – Rozwinęła się infrastruktura, powstały nowe firmy, miejsca pracy i poprawiła jakość życia mieszkańców. A to oni są dla nas priorytetem – stwierdził Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Dr Artur Kosicki
Dr Artur Kosicki

Beneficjenci z Podlaskiego z powodzeniem korzystali z programów operacyjnych. Dużą pomocą był dla nich zwłaszcza program regionalny, za który w całości odpowiada samorząd województwa: od przygotowania, po wdrażanie i rozliczenie. Jego kolejne edycje przyniosły wiele korzyści zarówno, jeśli chodzi o inwestycje, jak i działania „miękkie”, czyli projekty skoncentrowane na ludziach – ich rozwoju, aktywizacji, edukacji.

Efekty widać na każdym kroku

Powstały nowe miejsca pracy, przedsiębiorcy wprowadzili innowacje w firmach, prowadzili prace badawczo-rozwojowe. Wyremontowane zostały drogi, zmodernizowane szpitale, szkoły i przedszkola, coraz więcej gospodarstw wykorzystuje odnawialne źródła energii.

To nie wszystko. Odrestaurowano cenne zabytki w trosce o dziedzictwo kulturowe regionu, z kolei społeczności lokalne zrealizowały projekty potrzebne w ich miastach i gminach. Duże wsparcie zostało przeznaczone również na aktywizację zawodową i włączenie społeczne.

Zwłaszcza w ostatnich latach, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, powstało wiele ważnych inwestycji. I tak np.: przy wsparciu 17 mln zł z funduszy europejskich zostało wybudowane Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Białymstoku. – A to było naszym priorytetem od początku kadencji, ponieważ w całej północno-wschodniej Polsce nie było ani jednego stacjonarnego oddziału, w którym młodzi ludzie mogliby liczyć na pomoc psychiatryczną – zauważył marszałek.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Białymstoku
Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Białymstoku

Z kolei blisko 8 mln zł z puli programu zostało przeznaczone na utworzenie oddziału neurologii i poradni neurologicznej w szpitalu powiatowym w Zambrowie. Taka sama kwota zasiliła remont oddziału ortopedyczno-urazowego oraz urologii w białostockim szpitalu wojewódzkim.

Przeprowadzono też wiele inwestycji, które zwiększyły dostępność transportową regionu, m.in. przebudowę drogi wojewódzkiej Zabłudów – Nowosady (224 mln zł z FE) czy odcinka Łomża – Śniadowo (38 mln zł z FE). Zrealizowane zostały również ważne inwestycje z zakresu infrastruktury kolejowej, np.: rewitalizacja linii kolejowej Kuźnica Białostocka – Gieniusze i linii Bufałowo Wschód – Bufałowo (164 mln zł z FE).

W trakcie kadencji zarządu województwa bardzo wspierany był też biznes – przedsiębiorcy otrzymali blisko 550 mln zł dotacji i 220 mln zł w ramach preferencyjnych pożyczek.

Remont Hotelu Turkus w ramach preferencyjnych pożyczek z FE
Remont Hotelu Turkus w ramach preferencyjnych pożyczek z FE

Rekordowe pieniądze w historii Podlaskiego

Ale największym sukcesem w historii programu regionalnego w Podlaskiem okazała się jego obecna edycja, czyli program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (FEdP).

– Dzięki udanym negocjacjom z Komisją Europejską i wsparciu polskiego rządu mamy do wydania rekordowe pieniądze w historii Podlaskiego, bo aż 1,3 mld euro. Budżet programu jest o prawie 90 mln euro wyższy niż w perspektywie 2014-2020. Tylko cztery regiony mogą się tym pochwalić. To sukces, a sukcesy zobowiązują nas do jeszcze cięższej pracy – podkreślił marszałek.
Dodał, że mając do dyspozycji tak wysoki budżet, można przeprowadzić wiele ważnych inwestycji i przedsięwzięć. – Pierwszy rok wdrażania FEdP potwierdził, że jako region jesteśmy do tego znakomicie przygotowani – zauważył Artur Kosicki.

Projekt Zrównoważona mobilność miejska miejsca w Łomży
Projekt Zrównoważona mobilność miejska miejsca w Łomży

Bo właśnie w pierwszym roku realizacji programu (od grudnia 2022 r. do października 2023 r.) podpisano umowy o dofinansowanie w wys. ponad 1 mld zł. A to stanowiło 17,4 proc. puli FEdP i uplasowało Podlaskie na 1. miejscu wśród wszystkich szesnastu województw, zarządzających programami regionalnymi. Teraz budżet UE został wykorzystany już w ponad 21 proc., a nasz region zajmuje 2. miejsce pod względem wdrażania funduszy europejskich (umowy o wartości 1,4 mld zł, dofinansowanie z UE 1,2 mld zł).

– To sukces, który napędza nas do dalszego działania. W tym roku zamierzamy ogłosić konkursy na kwotę ponad 1 mld, dzięki czemu wykorzystamy kolejne blisko 20 proc. alokacji programu – podkreślił marszałek Artur Kosicki. – Serdecznie dziękuję beneficjentom, którzy skorzystali z programu i złożyli dobre wnioski. Te pieniądze są dla was, każde euro powinno jak najszybciej pracować dla rozwoju województwa.

Wizyta w firmie Alex - podpisanie umowy na dotację z FE
Wizyta w firmie Alex - podpisanie umowy na dotację z FE

Efekty RPOWP na lata 2014-2020:

 • wsparcie 3763 przedsiębiorstw,
 • 4357 nowych miejsc pracy,
 • 115,29 ha terenów inwestycyjnych,
 • 9126 nowych lub zmodernizowanych punktów oświetlenia ulicznego,
 • 629 odrestaurowanych zabytków,
 • 359 obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
 • 13 816 jednostek wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej z OZE,
 • 3981 gospodarstw domowych ze zmodernizowanymi źródłami energii cieplnej lub elektrycznej,
 • 89,72 ha obszarów objętych rewitalizacją,
 • 54 wsparte podmioty lecznicze,
 • 3461 miejsc wychowania przedszkolnego,
 • nowoczesne pomoce dydaktyczne w 250 szkołach,
 • sprzęt informatyczny w 292 szkołach,
 • 84 471 uczniów z kompetencjami kluczowymi,
 • staże i praktyki dla 10 210 uczniów,
 • zajęcia dodatkowe dla 25 820 przedszkolaków,
 • 3549 nauczycieli po szkoleniach cyfrowych,
 • 477 714 osób korzystających z lepszych usług zdrowotnych,
 • pomoc dla 16 823 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznych,
 • dotacje dla 3 681 bezrobotnych na założenie działalności gospodarczej,
 • wsparcie 14 754 osób z niepełnosprawnościami,
 • pomoc dla 15 123 bezrobotnych, w tym długotrwale bezrobotnych,
 • wsparcie 33 642 osób w wieku 54+.

Wsparcie w latach 2004-2024

 • liczba projektów – blisko 17 tys.
 • wartość – 49 mld zł
 • dofinansowanie z Unii Europejskiej – blisko 30 mld zł

Więcej o wsparciu z funduszy europejskich znajdziesz na stronie: https://funduszeuepodlaskie.pl

Podlaskie na podium we wdrażaniu funduszy europejskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny