Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Już wkrótce otwarcie (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej niedługo otworzy się dla zwiedzających
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej niedługo otworzy się dla zwiedzających Wojciech Wojtkielewicz
Zajęcia edukacyjne, badania naukowe i wystawy. Takie są plany Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Placówka powstała na bazie Białostockiego Muzeum Wsi. Jej otwarcie odbędzie się 18 września

To muzeum ma szansę na rozwinięcie skrzydeł i na to liczymy. Pracuje tu bardzo dobry zespół z wieloma pomysłami. I to nas przekonało - podkreślał Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

W piątek przekazał dr Arturowi Gawłowi, pierwszemu dyrektorowi Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, uchwałę o nadaniu statutu. W ubiegły poniedziałek o utworzeniu tej instytucji zdecydowali radni sejmiku województwa podlaskiego. Nowa placówka powstała na bazie Białostockiego Muzeum Wsi, które działało pod pieczą Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Teraz, w ciągu 14 dni uchwała sejmiku ma się uprawomocnić. Dlatego na 18 września zaplanowano otwarcie nowego muzeum. Wiadomo, że będzie uroczyście i wesoło.

- Będą koncerty zespołów folklorystycznych. Zaśpiewa Janusz Laskowski. Będziemy eksponować to, co jest tak charakterystyczne dla naszego skansenu, czyli pokazy sokolnicze - wylicza dr Gaweł.

O tradycjach bimbrowniczych na Podlasiu opowie Ryszard Doliński, znany białostocki aktor. Ponadto odbędą się pokazy pieczenia sękacza, kuchni tatarskiej oraz inscenizacje teatralne podlaskich obrzędów.

-Nasza poprzednia nazwa określała tylko działalność dla Białegostoku. A to nieprawda, gdyż mamy zasięg na całe województwo. Od samego początku pozyskiwaliśmy obiekty z różnych jego zakątków. Nasza nowa nazwa podkreśla więc tą szerszą działalność - mówił dr Artur Gaweł.

Plany ma ambitne. Najważniejszy jest remont zabytkowego dworu, na który urząd marszałkowski przyznał 2,5 mln zł dotacji.

- Przystosujemy podpiwniczenie dworu na potrzeby magazynu, jednego z najnowocześniejszych wśród obiektów muzealnych w regionie. Na parterze dworu jedna amfilada będzie poświęcona ekspozycji stałej wnętrz dworskich, a druga ekspozycji czasowej - zdradzał dr Gaweł.

Zależy mu, by nowe muzeum zyskało rangę etnograficznego. Znajduje się tutaj obecnie ponad 30 tys. eksponatów. Ważne są też działania edukacyjne i badania naukowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny