Podlaskie jest piękne! Poznaj różnorodną kulturę i odpocznij na łonie natury

Materiał informacyjny POLREGIO
Ogromne przestrzenie, dużo terenów zielonych i mieszanka kulturowa – tak w oczach wielu ludzi charakteryzuje się Podlasie. Jednak oprócz tych walorów, region ten obfituje również w wiele innych, ciekawych atrakcji czy obiektów, które warto zobaczyć. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, w jakiś sposób zaplanować sobie podróż oraz jaki środek transportu wybrać, aby była ona niskobudżetowa.

Podlaskie – idealne miejsce na wypoczynek

Województwo podlaskie słynie z pięknych, naturalnych obszarów. To właśnie tutaj znajduje się Puszcza Białowieska, która jest jednym z ostatnich pierwotnych lasów w Europie. Niespotykane na co dzień gatunki roślin, a także zwierząt, wraz z ich odgłosami zobaczymy w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym. Instytucja ta jest o tyle ciekawa, że jej historia sięga okresu międzywojennego. To zdecydowanie ciekawe miejsce dla rodzin z dziećmi, ponieważ zarówno mali, jak i duzi zwiedzający znajdą tu coś dla siebie. Mimo że Muzeum jest najstarszą taką placówką w parkach narodowych w Polsce, jest dostosowane do osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Chociaż to właśnie Puszcza Białowieska najbardziej kojarzy nam się z Podlasiem, nie jest to jedyne miejsce tego typu, na które warto zwrócić uwagę. Na Podlasiu jest też Wigierski Park Narodowy oraz Suwalski Park Krajobrazowy, gdzie znajdują się przepiękne krajobrazy, liczne jeziora czy bagna. Na Podlasiu mieszka również mnóstwo rzadkich gatunków zwierząt oraz ptaków, takich jak łosie, żubry czy wilki. To region, gdzie nie tylko odpoczniesz z dala od zgiełku wielkiego miasta, ale i poczujesz błogi spokój, rozkoszując się ciszą.

Imprezy kulturalne na Podlasiu

Podlasie to miejsce wielu kontrastów. Dlatego też organizowanych jest tam wiele festiwali czy imprez folklorystycznych. Jednym z ciekawszych wydarzeń tego regionu jest zdecydowanie tatarskie święto pługa. Ma ono aż ponad tysiącletnią tradycję i co roku, z drobnymi wyjątkami, gromadzi ogromne ilości ludzi, którzy chcą uczestniczyć w kultywowaniu integracji społeczności tatarskiej. Jeżeli zainteresowało Cię to wydarzenie, koniecznie zaplanuj swoją wyprawę w przyszłym roku do niezwykle urokliwej miejscowości na Podlasiu, czyli Kruszynian.

Warto też dodać, że na Podlasiu jest niezwykła mieszanka kultur, w związku z czym, zachowało się wiele cennych zabytków architektury, m.in.:

  • dworki,
  • cerkwie,
  • kościoły,
  • czy pałace.

Te miejscowości na Podlasiu musisz odwiedzić

Na Podlasiu jest wiele pięknych miejsc, do których dojazd możliwy jest dzięki pociągom POLREGIO. Gdzie dojedziesz kolejami regionalnymi?

Podlaskie jest piękne! Poznaj różnorodną kulturę i odpocznij na łonie natury

Będąc na północy Polski, warto odwiedzić Białystok, który jest stolicą tego regionu. Znajduje się tutaj barokowa rezydencja pochodząca z XVIII wieku, czyli Pałac Branickich. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej. Nie sposób też przejść obojętnie obok ogrodów, które znajdują się tuż przy Pałacu. Kompleks pałacowo-barokowy znajduje się na dwóch poziomach: na górnym zobaczymy ogród francuskich, dolny zaś to ogród w typie angielskim. Obydwa robią olbrzymie wrażenie.
W Białymstoku warto też odwiedzić imponujący neoklasycystyczny kościół z XIX wieku - Katedra św. Rocha, jak również:

  • ratusz,
  • Cerkiew Świętego Mikołaja,
  • czy Teatr Dramatyczny.

Tanie bilety kolejowe POLREGIO pozwolą ci również dotrzeć do Hajnówki, gdzie znajdują się dwie cerkwie. Jednak to nie wszystko, co proponuje nam ta mała miejscowość. Wśród atrakcji warto wymienić Muzeum Wsi Podlaskiej, przybliżające życie oraz kulturę wsi w różnych okresach historycznych, jak i Muzeum Kultury Prawosławnej, które pozwoli zgłębić historię tejże religii w tym regionie.

Zarówno jesienią, jak i innych pór roku, warto wybrać się także do Sokółki. Można przespacerować się ulicą Białostocką oraz Grodzieńską, gdzie znajdują się przedwojenne kamienice. Miłośnicy obiektów sakralnych również będą mieli tu co robić, bowiem w Sokółce znajduje się Kościół parafialny św. Antoniego Padewskiego czy Prawosławna cerkiew parafialna pw. św. Aleksandra Newskiego.

Do każdej z tych miejscowości dojedziesz pociągiem POLREGIO, dlatego warto obrać sobie Podlasie, jako cel przyszłych podróży. Doskonałe połączenia kolei regionalnych to wielka zaleta.

Dlaczego Podlasie jest wyjątkowe?

Podlasie bez wątpienia jest wyjątkowym regionem Polski. Cisza spokój, bogactwo natury, rzadkie gatunki zwierząt, mnogość jezior oraz bagien, piękne krajobrazy i zabytki, które warto odwiedzić, to wszystko możesz zobaczyć i poczuć będąc na Podlasiu.

Jak zaplanować wakacje w Polsce? Niewątpliwie z POLREGIO. Oprócz tanich biletów kolejowych POLREGIO na swojej stronie oferuje również interaktywny planer podróży TravelMap, która pozwoli na zorganizowanie fantastycznego dłuższego urlopu czy krótszego weekendu właśnie w tej części kraju. Taką wycieczkę zawsze warto zaplanować z wyprzedzeniem, dlatego bez wątpienia przyda się tutaj wspomniana mapa.

Wystarczy, że wybierzesz stację początkową i stację końcową i możesz rozpocząć planowanie. TravelMap wskaże ci również stacje pośrednie, a także opisane zabytki i miejsca, które warto zobaczyć. To idealny sposób na wakacje w Polsce z tanimi biletami kolejowymi!

Dlaczego warto podróżować POLREGIO po Podlasiu?

To proste! Po pierwsze, interaktywna mapa podróży TravelMap pozwoli na łatwiejsze planowanie swojej wycieczki. Po drugie, w wakacje warto odpocząć. Tanie bilety kolejowe pozwalają na skorzystanie z komfortu podróży koleją. Jest to również tańsza alternatywa, aniżeli podróż samochodem. Ponadto, rozkład POLREGIO został dostosowany pod wakacyjne wypady, ale również dzięki tej formie, możesz zaoszczędzić na podróży. Drugą, nieznacznie tylko droższą opcją, jest bilet turystyczny. Za 56,70 zł zyskamy możliwość korzystania nie tylko z połączeń oferowanych przez POLREGIO, ale także ze składów innych pociągów.

Podlaskie jest piękne! Poznaj różnorodną kulturę i odpocznij na łonie natury

Specjalnie przygotowana wakacyjna oferta pozwoli na poznanie wielu ciekawych, często nowych, miejsc i zakątków Polski. Pociągi często łączą mniejsze miejscowości z miastami, dzięki czemu zyskujemy możliwość poznania nieco mniej znanych, ale równie urokliwych zakątków danego regionu.

Tanie bilety kolejowe przewoźnika POLREGIO to doskonały wybór na tegoroczne wakacje. Skorzystaj z wyjątkowej wakacyjnej oferty już dziś!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny