Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podejrzane szczepionki Euvax B i Tripacel w Podlaskiem

sxc.hu
Podejrzane szczepionki dostały dzieci z Podlasia.
Podejrzane szczepionki dostały dzieci z Podlasia. sxc.hu
Odnotowano siedem przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych. Chodzi o szczepionki Euvax B (przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B) i Tripacel (od błonicy, krztuśca i tężca). Inspektor farmaceutyczny wycofał po jednej serii każdego leku.

Alarm podniesiono w jednej z przychodni. Zauważono podejrzaną konsystencję szczepionek: były zbyt gęste, a ich struktura - niejednorodna. Podejrzane produkty były na polskim rynku od listopada.

- Obie wycofane serie szczepionek były dostępne w województwie podlaskim - informuje Andrzej Jarosz, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - Podano 4321 dawek szczepionki Euvax B, a Tripacel - 3165.

Sanepid nie odnotował ani jednego problemu po podaniu Euvax B. - Natomiast po szczepionce Tripacel odnotowano siedem, czyli 0,2 proc. w stosunku do zużycia, niepożądanych odczynów poszczepiennych - mówi Andrzej Jarosz. - Główne objawy to nasilony odczyn w miejscu wstrzyknięcia, gorączka do 39 stopni C.

Trudno jednoznacznie ocenić, czy te odczyny niepożądane to efekt złej konsystencji szczepionki. Główny Inspektor Farmaceutyczny zapewnia bowiem, że wadliwe szczepionki znajdujące się w wycofanej z obrotu serii (wada nie dotyczyła bowiem wszystkich produktów danej serii), nie mogły zostać podane dzieciom.

- Ta wada jakościowa polega na zmianie wyglądu szczepionki i fachowy personel medyczny, jakim niewątpliwie są pielęgniarki, nigdy nie podałby tak wyglądającej szczepionki - oceniła minister Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny, podczas konferencji prasowej.

Dodała, że po pierwsze pielęgniarki wiedzą, jak szczepionka powinna wyglądać, a po drugie - wygląd tych preparatów był tak zmieniony, że nie przeszłyby przez igłę strzykawki.

Nie jest też wykluczone, że podejrzana konsystencja preparatów z wycofanej serii to po prostu efekt ich złego przechowywania.

W całym 2012 roku nasz sanepid zarejestrował tylko 26 powikłań, głównie po szczepieniach przeciw gruźlicy, błonicy, tężcowi i grypie.

Jednak przeciwnicy szczepień uważają, że dane nie są precyzyjne. Ich zdaniem nie wszystkie przypadki trafiają do rejestru, bowiem wielu lekarzy lekceważy zgłaszane przez zaniepokojonych rodziców objawy albo nie wiąże ich ze szczepieniem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny