Podatki 2010: zobacz, jakie błędy popełnia się najczęściej

(peż) Źródło: Izba Skarbowa w Białymstoku
Obliczając podatek dochodowy trzeba pamietać o obowiązującej skali - zmieniła się w roku 2009
Obliczając podatek dochodowy trzeba pamietać o obowiązującej skali - zmieniła się w roku 2009
Udostępnij:
Nikt nie lubi dostawać wezwania z urzędu skarbowego. A niestety bywają drobne nawet błędy w PIT, których urzędnik nie może sam poprawić. Może się okazać, że musimy się zgłosić do fiskusa tylko dlatego, że nie podpisaliśmy zeznania. Sami sobie fundujemy nerwówkę, a w dodatku np. opóźniamy termin, w jakim skarbówka wypłaci nam spodziewaną gotówkę wynikającą z nadpłaty podatku.

Dlatego – opierając się na informacjach z Izby Skarbowej w Białymstoku – podpowiadamy dziś Państwu, na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć błędów w zeznaniu.

Zobacz też: Podatki. Ulga rehabilitacyjna dla niepełnosprawnych.

Brak podpisu podatnika

Zapominamy, że zeznanie to dokument, który musi być podpisany, ponieważ bez tego nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Podpisy powinny się znaleźć w rubryce 326 (PIT-36) lub w rubryce 138 (PIT-37).

Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, to w formularzu PIT-36 ten małżonek, którego dane zostały wpisane w części B1 formularza, podpisuje się w rubryce 326. Drugi małżonek, którego dane zostały wpisane w części B2 formularza, podpisuje się w rubryce 327. W przypadku formularza PIT-37 będą to kolejno rubryki: 138 i 139.

Uwaga: W tym roku, po raz pierwszy zaistniała możliwość, że jeden z małżonków może się na zeznaniu nie podpisać. Może to jednak nastąpić w sytuacji, w której upoważnił drugiego małżonka do podpisania zeznania w jego imieniu, a tenże, podpisując zeznanie oświadcza jednocześnie (pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania), że takie upoważnienie posiada.

Błędny NIP

Problem dotyczy w każdym formularzu PIT rubryk z numerami 1 i 2. Często wpisujemy tam Numer Identyfikacji Podatkowej swojego pracodawcy. Bierze się to zapewne z tego, że np. w formularzu PIT-11, który jest wydawany przez pracodawcę w rubryce 1 wpisany jest numer płatnika, czyli pracodawcy, a nie podatnika, czyli nasz. Prawidłowo wypełniony przez nas formularz PIT-36 lub PIT-37 zawiera w rubryce 1 nasz NIP, a w rubryce 2 NIP naszego małżonka (jeżeli rozliczamy się wspólnie z nim).

Zła kolejność małżonków

Zdarza się, że małżonkowie rozliczający się wspólnie w dalszych częściach zeznania zapominają o zachowaniu kolejności ustalonej przez nich na początku zeznania. Osoba, która wpisana jest w rubryce B1 formularza jest „podatnikiem”, a osoba wpisana w rubryce B2 – jego „małżonkiem”. Zgodnie z tą kolejnością należy wypełniać kolejne części formularza.

Niejednolite adresy

Okazuje się, że wypełniając zeznanie roczne często zupełnie dowolnie wpisujemy swoje adresy zamieszkania i zameldowania. Często w części B formularza PIT-36 lub PIT-37 wpisujemy adres zamieszkania przy jednoczesnym podaniu innego adresu płatnikowi (pracodawcy. To powoduje rozbieżność danych w zeznaniach podatkowych przesyłanych do urzędu skarbowego przez pracodawcę.

Nieaktualne dane

Wiele osób wymieniając dowód, zawierając związek małżeński i zmieniając przy tym nazwisko czy zmieniając adres zameldowania lub zamieszkania zapomina poinformować o tym swój urząd skarbowy. Urząd, opierając się na posiadanych przez siebie nieaktualnych informacjach, stwierdza niezgodność tych danych z danymi zawartymi przez podatnika w złożonym właśnie formularzu. Żeby tego uniknąć, każdą zmianę danych osobowych powinniśmy zgłosić wypełniając formularz NIP-3 (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej) lub NIP-1 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą).

Nieprawidłowe odliczanie wydatków na Internet

Prawo do ulgi z tytułu użytkowania internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika, przysługuje wyłącznie osobie wymienionej na fakturze dokumentującej poniesienie wydatków. Maksymalne odliczenie od dochodu to 760 zł.

Skala podatkowa  Jeżeli nasz dochód w roku 2010 był niższy (lub równy) niż 85528 zł, podatek wyniesie 18 procent tej kwoty minus 556 zł 02 gr.
Jeżeli nasz dochód był wyższy niż 85 528 zł, to podatek wynosi 14 839 zł 02 gr plus 32 procent nadwyżki ponad 85 528 zł.
Roczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku to w roku 2010 3 091 zł

Problemy z numerami rachunków

Jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej, rozliczamy się za pomocą formularza PIT-37 i chcemy zwroty nadpłaconych zaliczek na podatek otrzymywać na konto bankowe, powinniśmy podać w formularzu NIP-3 swój numer konta.

Często zdarza się sytuacja, że konto było podawane dawno, zapomnieliśmy o nim, a teraz się dziwimy, że zwrot podatku długo nie przychodzi. Problem może mieć swoje źródło właśnie w tym, że zapomnieliśmy zgłosić zmianę numeru konta.

Ponadto częste problemy z rachunkami bankowymi polegają także na błędnym lub nieczytelnym wpisaniu przez podatnika numeru.

Brak oznaczenia celu złożenia formularza

Okazuje się, że nagminnie zapominamy o rubryce zawierającej pytanie o cel złożenia zeznania, w której wystarczy tylko postawić krzyżyk.

Osoby, które w danym roku składają pierwsze zeznanie, powinny zaznaczyć kratkę „złożenie zeznania”. Ci, którzy w złożonym już przez siebie zeznaniu znaleźli błędy, powinni złożyć korektę zeznania i wtedy zaznaczyć kwadrat „korekta zeznania”.

Brak załączników do zeznania w przypadku korzystania z odliczeń

Jeżeli korzystamy z odliczeń, należy razem z zeznaniem złożyć odpowiedni załącznik oraz zaznaczyć w zeznaniu, jakie załączniki składamy. Informacje te należy wpisać w części R (PIT-36) lub w części J (PIT-37).

Jeżeli do zeznania PIT-37 składamy załącznik PIT/D, to należy w rubryce 117 wpisać cyfrę „1”, a nie postawić krzyżyk, ponieważ informacja dotyczy liczby złożonych załączników, a nie samego faktu ich złożenia.

Jeżeli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem i dołączamy PIT/D, to powinniśmy także zaznaczyć, kto go dołącza (podatnik czy małżonek).

Nieuwaga przy przenoszeniu danych

Częstym błędem, wynikającym z braku staranności, jest nieprawidłowe przeniesienie kwot z informacji PIT-11, PIT-11A lub z rozliczenia dokonanego przez płatnika PIT-40, PIT-40A. Spiesząc się wpisujemy do zeznania inne kwoty niż mamy wpisane w ww. informacjach, a te otrzymuje również urząd skarbowy i stwierdza wtedy rozbieżność.

Brak zaokrąglenia lub nieprawidłowe zaokrąglenie kwot

Pamiętajmy o tym, iż zarówno podstawę obliczenia podatku, jak również sam podatek należny zaokrągla się do pełnego złotego (kwoty wynoszące: mniej niż 50 groszy pomija się, a 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych).

Małżonkowie rozliczają się wspólnie nie mając do tego prawa

Nie jest możliwe wspólne opodatkowanie małżonków, jeżeli chociaż jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym (bez względu na to, czy uzyskał dochody z tej działalności, czy też nie).

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy zgłoszono zawieszenie działalności.

Nie jest również możliwe wspólne opodatkowanie małżonków, jeżeli chociażby u jednego z nich dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem liniowym.

Prawo do wspólnego rozliczenia nie przysługuje także podatnikom, którzy w trakcie roku podatkowego 2010 zawarli związek małżeński lub orzeczono w stosunku do nich separację lub zawarli umowę wyłączającą wspólność majątkową.

Nieprawidłowo obliczony podatek dochodowy

Najczęściej nieprawidłowość ta dotyczy przypadków błędnego zastosowania obowiązującej skali podatkowej (w 2009 roku uległy zmianie progi podatkowe w skali podatkowej).

Należy też pamiętać o kwocie wolnej od podatku. Błąd związany jest z pozycją 107 PIT-37 oraz pozycją 171 PIT-36.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
over here
Provided that you have no idea which company to choose for buying resume and hanker for professional CV writing services, look here resumesleader.com. You can run over resume templates as well as buy resumes from best resume writers.
h
here
Desire to find out about essay paper services? Seeking for trustworthy writing centre to accept help from? MarvelousEssays rewiew will give you a list of firms from which students can choose the most expert ones to buy dissertation from.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie