Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki 2009. Jak liczyć? Czy można rozłożyć na raty?

(peż)
Nie należy liczyć na pozytywną decyzję o rozłożeniu na raty podatku. Może się to zdarzyć w sytuacjach wyjątkowych - nie pozostawia złudzeń Małgorzata Sokół-Kreczko.
Nie należy liczyć na pozytywną decyzję o rozłożeniu na raty podatku. Może się to zdarzyć w sytuacjach wyjątkowych - nie pozostawia złudzeń Małgorzata Sokół-Kreczko.
Jestem na urlopie wychowawczym. W ubiegłym roku nie miałam dochodów podlegających opodatkowaniu. Mąż jest właścicielem gospodarstwa rolnego. Czy mam prawo do ulgi rodzinnej? – Tak, ma Pani prawo do ulgi. Ale, niestety, od tych dochodów, które Pani wymieniła, nie płaci się podatku - radzi Małgorzata Sokół-Kreczko, naczelnik I US w Białymstoku.

Nie ma więc od czego odliczyć ulgi na dzieci. Jednym słowem, nie ma Pani możliwości skorzystania z niej. I nie macie też Państwo obowiązku złożenia zeznania rocznego.

 

Jestem studentką. Pracowałam na umowę-zlecenie. Zarobiłam około 1000 zł. Czy muszę złożyć zeznanie? – Tak. Uzyskała Pani dochód. Co prawda niewielki, ale podlegający opodatkowaniu. Jego wysokość nie spowoduje jednak obowiązku zapłaty podatku od dochodów rocznych.

Powinna Pani złożyć zeznanie na druku PIT-37. Jeśli suma dochodów uzyskanych w całym roku nie przekroczyła wartości 3088 złotych, na podstawie złożonego zeznania otrzyma Pani zwrot pobranych w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy.

Płatnik do końca lutego sporządzi i prześle Pani informacje podatkowe. Natomiast Pani powinna złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym w terminie do 30 kwietnia.

 

W ubiegłym roku w teleturnieju wygrałem sporą kwotę. Czy wygraną muszę wpisać w zeznaniu rocznym?

– Nie. Wygrane w konkursach, m.in. ogłaszanych i emitowanych przez środki masowego przekazu, podlegają opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10 proc. wartości wygranej.

Wygrana do wartości nieprzekraczającej 760 złotych jest zwolniona z opodatkowania. Organizator konkursu potrącił z wygranej 10 procent podatku i przekazał na konto urzędu skarbowego. Nie otrzyma Pan informacji podatkowej i nie wpisuje Pan tego dochodu w zeznaniu rocznym.

Przychody opodatkowane w sposób zryczałtowany nie podlegają kumulacji z resztą dochodów.

Sprzedałem pod koniec roku prawa poboru akcji. Uzyskałem niewielki dochód. Poza tym mam emeryturę Czy połączyć te dochody? – Nie. Co prawda dochód z jednego i drugiego źródła podlega opodatkowaniu, ale rozlicza się je oddzielnie. ZUS rozliczając Pana emeryturę sporządzi PIT-40A, nie musi Pan więc już składać zeznania do urzędu skarbowego.

Natomiast dochód ze sprzedaży praw poboru akcji musi Pan rozliczyć w zeznaniu na formularzu PIT-38. Dochód opodatkowany jest 19-procentowym podatkiem.

Mam do zapłaty ponad 2 tysiące złotych podatku. Ale w tej chwili nie mam do dyspozycji takiej kwoty. Co mogę zrobić?

– 30 kwietnia to ostateczny termin przewidziany zarówno na złożenie zeznania, jak i zapłatę podatku wyliczonego w zeznaniu. Jedna i druga czynność nie musi być jednak wykonana równocześnie.

Warto więc wcześnie wyliczyć kwotę podatku, którą trzeba będzie wpłacić do urzędu skarbowego, żeby mieć jeszcze czas na zebranie kwoty zobowiązania.

W wyjątkowych sytuacjach można złożyć wniosek do organu podatkowego o rozłożeniu na raty zapłaty podatku. Proszę jednak pamiętać o tym, że podatek powinien być wpłacony zaliczkowo w ciągu roku, a jedynie rozliczenie roczne i ewentualna dopłata podatku winna być dokonana w ciągu czterech miesięcy po zakończeniu roku (do końca kwietnia). Dlatego też nie należy liczyć na pozytywną decyzję o rozłożeniu na raty podatku. Może się to zdarzyć w sytuacjach wyjątkowych.

Mój syn otrzymał stypendium. Jest studentem, ma 19 lat. Czy to stypendium muszę wykazać w swoim zeznaniu?

– Nie. Syn jest pełnoletni, a otrzymane stypendium jest wolne od podatku. Poza tym ma Pani prawo do ulgi na syna, jeśli nie uzyskał w ubiegłym roku innych dochodów, albo suma jego dochodów, podlegających opodatkowaniu, nie przekroczyła wartości 3089 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny