Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatne uczelnie kuszą studentów. "Dzięki stypendium możliwe jest studiowanie praktycznie za darmo"

Marta Gawina
Fot. sxc.hu
Kilkadziesiąt kierunków i wysokie stypendia do zdobycia. Tak szkoły wyższe niepubliczne zachęcają przyszłych studentów. Wciąż czekają na chętnych. Tu rekrutacja trwa do września.

Maturzyści nadal traktują szkoły niepubliczne jako uczelnie drugiego wyboru. Dlatego prawdziwy obraz rekrutacji będziemy mieć po zakończeniu przyjęć kandydatów na studia państwowe - przyznaje Joanna Dolecka z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej.

Dramatu nie ma

- W tym roku duży wpływ na spadek liczby kandydatów ma zniesienie obowiązkowej służby wojskowej oraz niż demograficzny - dodaje Aleksandra Karasiewicz z Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Ale - jak zapewniają przedstawiciele płatnych uczelni - dramatu nie ma. Rekrutacja, która rozpoczęła się w czerwcu, przebiega na razie podobnie jak rok temu. Chętni są. Na uczelniach niepublicznych mogą zdobyć przede wszystkim wykształcenie licencjackie, na kilku kierunkach także magisterskie. Za naukę trzeba płacić kilka tysięcy rocznie, ale większość białostockich szkół niepublicznych oferuje zapomogi i wysokie stypendia.

- Wystarczą dobre wyniki w nauce i angażowanie się w życie szkoły. Dzięki stypendium możliwe jest w praktyce studiowanie za darmo - zapewnia Konrad Sikora, przedstawiciel Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Tu rekrutacja potrwa do 15 września. Na razie największą popularnością cieszą się zarządzanie, informatyka i filologia angielska.

- To kolejny kierunek, na którym oferujemy studia magisterskie. To tegoroczna nowość - przypomina Konrad Sikora.

Elitarna filozofia

Nowości nie brakuje też na WSAP-ie. Od października ruszają tu pedagogika i bezpieczeństwo narodowe. Na ten ostatni kierunek zgłosiło się już 180 osób.

- Ale tradycyjnie największą popularnością cieszy się administracja. Do tej pory złożyło na nią dokumenty niemal 200 osób na studia I stopnia i tyle samo na studia II stopnia - podkreśla Joanna Dolecka.

Najmniej chętnych też tradycyjnie jest na filozofię. - Na tym kierunku studiuje u nas 10-15 osób rocznie i mogę uczciwie powiedzieć, że są to elitarne studia na skalę krajową - dodaje przedstawicielka WSAP-u.

Zainteresowani studiowaniem na tej uczelni mogą składać dokumenty do 31 lipca, ale rektor może wydłużyć zapisy do końca września.

Do 15 września nabór prowadzi Wyższa Szkoła Ekonomiczna.

- Nasza uczelnia kojarzona jest przede wszystkim z kierunkiem ekonomia, dlatego cieszy się on największą popularnością - mówi Aleksandra Karasiewicz.
Ale można też studiować tu stosunki międzynarodowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny