PKP Intercity powiększa park taborowy dostosowany do prędkości 200 km/h

Materiał informacyjny PKP Intercity

Na początku 2024 roku PKP Intercity podpisało kontrakty lub rozstrzygnęło postępowania na lokomotywy i wagony dostosowane do prędkości 200 km/h. Docelowo zawarte przez spółkę kontrakty, pozwolą na wzmocnienie floty przewoźnika o 95 lokomotyw i 450 wagonów w nowoczesnym designie, poruszających się z taką prędkością.

PKP Intercity realizuje strategię Kolej Dużych Inwestycji o wartości 27 mld zł, w ramach której do końca 2030 roku park taborowy przewoźnika ma się składać tylko z pojazdów osiągających prędkość 160 km/h i wyższą. Z czego ponad 60% lokomotyw i blisko 50% wagonów, ma poruszać się po torach z prędkością 200 km/h.

PKP Intercity przechodzi generacyjną zmianę floty pojazdów. To zmiana ilościowa i jakościowa. Realizacja najnowszych kontraktów pozwoli zaoferować najwyższą jakość obsługi. Pasażerowie pojadą szybciej i bardziej komfortowo.

Nowoczesne lokomotywy

Na początku tego roku PKP Intercity podpisało umowę na 63 wielosystemowe lokomotywy Griffin z opcją na 32 kolejne. Jej wartość to blisko 2,3 mld zł (533 mln euro), a w przypadku skorzystania z prawa opcji wzrośnie do prawie 3,5 mld zł (810 mln euro). Realizacja tego kontraktu pozwoli na ujednolicenie parku taborowego przewoźnika i zwiększy jego możliwości operacyjne. W realizacji pozostaje także zamówienie na 15 lokomotyw wielosystemowych Griffin, które będą dostarczane do przewoźnika już od tego roku. W sumie przewoźnik będzie dysponował 110 szybkimi lokomotywami elektrycznymi.

Nowe lokomotywy będą mogły poruszać się na liniach kolejowych zasilanych napięciami trakcyjnymi: 3kV DC, 15kV AC, 25kV AC. Producent chce też uzyskać dopuszczenie pojazdów do eksploatacji w sześciu krajach, tj. w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wszystkie lokomotywy będą wyposażone w system ETCS poziomu drugiego.

Wagony w nowym designie

PKP Intercity posiada dziś 265 wagonów, które mogą poruszać się z prędkością 200 km/h. Na początku lutego br. spółka ogłosiła wykonawcę postępowania na zakup 300 nowych wagonów, z prawem opcji na dodatkowe 150. To największy w historii przewoźnika, pod względem liczby pojazdów i kwoty zamówienia, przetarg taborowy. Na zamówienie podstawowe 300 pojazdów spółka przeznaczy 4,2 mld zł brutto (1mld euro), rozszerzenie o kolejne 150 wagonów spowoduje wzrost kwoty do 6,3 mld zł brutto (1,5 mld euro), a po dostarczeniu wszystkich wagonów liczba wagonów jeżdżących z prędkością 200 km/h zwiększy się do ponad 700. W ramach przetargu zakupione zostaną wagony różnego typu: przedziałowe, bezprzedziałowe, restauracyjne oraz dzienno-nocne. Wszystkie zostaną zbudowane w całkowicie nowym designie. Wagony będą homologowane na sieci kolejowe Czech, Niemiec, Austrii, Słowacji, Węgier i Litwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PKP Intercity powiększa park taborowy dostosowany do prędkości 200 km/h - Dziennik Bałtycki

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny