MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza ofiara ptasiej grypy wśród ludzi. Wirus H3N8 coraz groźniejszy dla człowieka – ostrzega WHO, potwierdzając zgon kobiety w Chinach

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Hodowla klatkowa kur jest źródłem jaj z oznaczeniem „3”. Ze względów humanitarnych chów ptaków w tzw. bateriach ma być zakazany w UE od 2027 r.
Hodowla klatkowa kur jest źródłem jaj z oznaczeniem „3”. Ze względów humanitarnych chów ptaków w tzw. bateriach ma być zakazany w UE od 2027 r. moji1980/123RF
Pierwszy przypadek śmierci po zakażeniu wirusem ptasiej grypy H3N8 został oficjalnie potwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). To mieszkanka prowincji Guangdong na południu Chin, która miała częsty kontakt z drobiem. Zarażenia tym szczepem grypy ptaków są notowane dopiero od ubiegłego roku.

Spis treści

Pierwszy zgon człowieka zarażonego wirusem H3N8

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła, że w Chinach zmarła kobieta zakażona wirusem ptasiej grypy H3N8 – podał w środę 13 kwietnia dziennik „South China Morning Post”. Jest to pierwszy znany przypadek zgonu wiązany z tym typem patogenu.

56-letnia kobieta z prowincji Guangdong na południu Chin była trzecią na świecie osobą, u której potwierdzono infekcję wirusem H3N8. Zmarła 16 marca – napisano w sprawozdaniu na temat sytuacji zamieszczonym na stronie internetowej WHO.

Regionalna komisja zdrowia w Guangdongu opublikowała 27 marca raport, w którym potwierdziła, że kobieta była zakażona, nie wspominając jednak o tym, że zmarła – podkreśla „SCMP”.

Według informacji WHO mieszkanka miasta Zhongshan zachorowała 22 lutego, a 3 marca trafiła do szpitala z ciężkim zapaleniem płuc. Kobieta cierpiała na liczne schorzenia współistniejące. Przed zachorowaniem miała kontakt z żywym drobiem, a także historię kontaktów z dzikim ptactwem w domu. To właśnie wolno żyjące gatunki ptaków są częstym źródłem zakażeń grypą ptaków wśród tych zwierząt trzymanych w warunkach hodowli.

Jak wynika z raportu chińskich służb medycznych, kobieta chorowała na szpiczaka mnogiego. Jest to rodzaj nowotworu krwi, który wpływa na układ odpornościowy – zaznacza hongkoński dziennik.

Badania próbek pobranych na targu, na którym przed zachorowaniem przebywała pacjentka, dały wynik pozytywny pod kątem grypy A(H3) – napisano w sprawozdaniu WHO.

Wykazano również, że żadna z osób z bliskiego otoczenia zmarłej nie została zakażona i nie wykazywała objawów infekcji.

Zobacz też:

Ptasia grypa H3N8 atakuje ludzi od 2022 roku

Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka szczepem H3N8 wirusa grypy odnotowano w kwietniu 2022 roku w prowincji Henan w środkowych Chinach u czteroletniego chłopca. Drugi przypadek zdiagnozowano miesiąc później u pięciolatka z prowincji Hunan na południu kraju. Jeden z pacjentów w wyniku choroby znalazł się w stanie krytycznym, podczas gdy u drugiego miała łagodne nasilenie.

W obu tych przypadkach władze oceniły zakażenia jako odzwierzęce i uznawały ryzyko wybuchu epidemii jako niskie. Chińscy badacze ocenili, że wirus nie posiada zdolności do skutecznego przechodzenia z człowieka na człowieka. Również WHO podaje na swojej stronie, że ryzyko transmisji tego patogenu z człowieka na człowieka oceniono jako niskie. Podkreśla jednak konieczność globalnego monitoringu z uwagi na ewolucję wirusów grypy, a także przypadki ich przenoszenia się na inna gatunki ssaków, zwłaszcza psy i konie.

Zagrożenie ptasią grypą H3N8 dotyczy głównie osób mających kontakt z ptakami hodowlanymi oraz dziko żyjącymi. Jest szczepem, który występuje u nich najczęściej, choć to nie stanowi źródło masowych zakażeń. Pojawianie się ognisk prowadzące do śmierci ptactwa i wybijania ich na ogromną skalę to sprawka podtypów o wysokiej zjadliwości, głównie H5 (w Polsce H5N1), a także H7. Szczep H3N8 wywołuje u gatunków dzikich i domowych nieznaczne symptomy lub infekcję bezobjawową.

Chiny posiadają duży przemysł drobiowy, zamieszkuje je również wiele gatunków dzikich ptaków. W kraju obecnych jest też wiele typów wirusa ptasiej grypy, które sporadycznie infekują ludzi, zazwyczaj pracowników ferm.

W 2013 roku chińskie władze potwierdziły pierwszy przypadek zakażenia człowieka inną odmianą wirusa grypy ptaków, szczepem H7N9. Ostatnia fala infekcji tym wirusem miała miejsce w styczniu 2017 roku i doprowadziła w tamtym miesiącu do 179 zakażeń i 79 zgonów. (PAP)

Źródło: Avian Influenza A(H3N8) - China World Health Organization

Sprawdź też:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

anb/ tebe/ arz

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsza ofiara ptasiej grypy wśród ludzi. Wirus H3N8 coraz groźniejszy dla człowieka – ostrzega WHO, potwierdzając zgon kobiety w Chinach - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny