Pielęgniarki „dyżurują” pod Sejmem. Protest ma trwać 48 godzin

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Ten dwudniowy „dyżur” to protest, na który przyjechały pielęgniarki z całej Polski. Domagają się wyższych wynagrodzeń i uznania kwalifikacji.

Takie zapisy w ustawie o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zaproponował Senat. Aby weszły w życie, muszą je zaakceptować jeszcze senatorowie. Dziś przed południem odrzuciła je sejmowa komisja zdrowia. Jutro mają nimi zająć się wszyscy posłowie. Pielęgniarki obawiają się, że w głosowaniu Sejmu poprawki przepadną. Dlatego przyjechały do Warszawy i protestują pod Sejmem. Protest rozpoczął się w środę o godz. 10 i ma potrwać całe dwa dni.

O co konkretnie chodzi? O zaszeregowanie pracowników ochrony zdrowia według posiadanych kwalifikacji – a nie tylko wykształcenia, podwyższenie wszystkim grupom wskaźnika wzrostu wynagrodzeń i wprowadzenia przepisu gwarantującego finansowanie podwyżek. Dodatkowo pielęgniarki chciałyby, by pieniądze na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia były „znaczone”.

Przeczytaj też:

To – według nich – jest gwarancją, że fundusze nie zostaną przeznaczone przez dyrekcje szpitali na inne cele, na przykład łatanie dziur w budżetach. Nowelizacja ustawy zakłada, że gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń wzrosną od lipca 2022 r.
Pod Sejmem protestują pielęgniarki z całej Polski. Przyjęły zasadę, że z każdego województwa przyjeżdża tyle protestujących, ilu jest tam posłów. Są też przedstawicielki województwa podlaskiego.

– Walczymy nie tylko o pielęgniarki, ale o wszystkie zawody medyczne – podkreśla Agnieszka Olchin, przewodniczącą Zarządu Regionu Podlaskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Przyznaje, że wciąż ma nadzieję, że Sejm poprawki przyjmie. – Wychodzą do nas posłowie, rozmawiają, słuchają – opowiada. I dodaje: – To bardzo ważne poprawki, bo dzięki nim będziemy mieli gwarancję finansowania podwyżek, ale również to, że brane będą pod uwagę faktyczne kwalifikacje pracowników, a nie te uznawane przez dyrektorów szpitali.

Przeczytaj też:

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny