Park Narodowy Wigierski, Białowieski, Biebrzański i Narwiański. Ochrona przyrody.

Tomasz Mikulicz
Najgrubsza sosna w Puszczy Augustowskiej ma ponad 100 lat. Rośnie w okolicach Studzienicznej  i jest uznana za pomnik przyrody.
Najgrubsza sosna w Puszczy Augustowskiej ma ponad 100 lat. Rośnie w okolicach Studzienicznej i jest uznana za pomnik przyrody.
Udostępnij:
Dzisiejszy odcinek naszej serii poświęcimy wędrówce po lasach Nadleśnictwa Augustów. Z przygotowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych mapy dowiemy się, jakie miejsca są szczególnie warte odwiedzenia.

16. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwa Szczebra i Suwałki - 7 kwietnia
17. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Szczebra, część wschodnia - 11 kwietnia
18. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Płaska - 12 kwietnia
19. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Głęboki Bród - 13 kwietnia
20. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Pomorze - 14 kwietnia

Kiedy ktoś mówi o ochronie przyrody w lasach, często kojarzy nam się to z zakazem zbierania grzybów czy koniecznością poruszania się tylko po wyznaczonych szlakach. Prawda jest jednak taka, że nie każda forma ochrony jest aż tak restrykcyjna. Wszystkie służą za to zachowaniu naszego leśnego dziedzictwa.
Chodząc wśród drzew należy zwracać uwagę czy przypadkiem nie znaleźliśmy się np. na terenie rezerwatu. W takim przypadku trzeba pamiętać o szeregu różnych obostrzeń.

- Najwięcej ograniczeń jest w parkach narodowych. W naszym województwie mamy ich cztery, tj. Wigierski, Białowieski, Biebrzański i Narwiański. W dwóch ostatnich chronione są przede wszystkim unikalne bagna i rozlewiska rzek, w pozostałych - ekosystemy leśne - mówi Adam Kwiatkowski z wydziału ochrony lasu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Na terenie parku obowiązuje całkowity zakaz wycinek, chyba, że służyłyby one ochronie przyrody.
- Podobnie jest z tzw. częściowymi rezerwatami przyrody, gdzie ingerować można wtedy, gdy zagrożony jest cel ochrony rezerwatu, np. zachowanie środowiska życia rzadkich gatunków - twierdzi Kwiatkowski.
Rezerwat to zresztą najbardziej rozpowszechniona forma ochrony przyrody. W Podlaskiem mamy ich blisko setkę. Podobnie jak w przypadku parków narodowych, nie można tam zbierać jagód i grzybów, a spacer jest dopuszczalny jedynie po szlakach.

Miłośnicy pieszych wędrówek mogą za to swobodnie chodzić po parkach krajobrazowych. - Stawia się tam duży nacisk na edukację przyrodniczą. Dlatego też w parkach krajobrazowych - we współpracy z nadleśnictwami - stworzono mnóstwo ścieżek, przy których stoją tabliczki informacyjne - tłumaczy Kwiatkowski.

W lasach są też takie miejsca, o ochronie których wiedzą tylko leśnicy. - Chodzi o strefy ochronne wokół stanowisk chronionych gatunków. Leśnicy trzymają to w tajemnicy, gdyż istnieje niebezpieczeństwo celowego płoszenia rzadkich ptaków, a nawet wykradania jaj. Najważniejsze jednak jest zachowanie spokoju w pobliżu gniazda podczas okresu lęgowego - tłumaczy Adam Kwiatkowski.

Na Podlasiu chroni się w ten sposób siedliska np. bielika i orlika krzykliwego. Pod takim nadzorem są też miejsca gdzie rośnie granicznik płucnik, porost, który występuje praktycznie już tylko w północno-wschodniej Polsce. Ochrona siedlisk jest realizowana również w ramach tzw. obszarów Natura 2000.
- Są one wyznaczane zgodnie z dyrektywami unijnymi i mają za zadanie zapewniać jak najlepsze warunki dla określonych gatunków i siedlisk ważnych dla Wspólnoty Europejskiej - wyjaśnia Kwiatkowski.

Popularną formą ochrony są też pomniki przyrody, którymi mogą być zarówno wiekowe drzewa, jak też np. głazy narzutowe. Cenne obszary chroni się też poprzez ustanowienie na danym terenie użytku ekologicznego. Zazwyczaj są nimi różnego rodzaju starorzecza i bagna.

- Dodatkowo w Lasach Państwowych funkcjonują tzw. leśne kompleksy promocyjne. Na naszym terenie takim kompleksem jest np. Puszcza Białowieska, gdzie ustanowiono specjalne zasady gospodarowania leśnym dziedzictwem. Zasady te obejmują m.in. zakaz wycinania dużych zrębów oraz maksymalne wykorzystanie odnowienia naturalnego - mówi Adam Kwiatkowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ryszard
Raczej nalezaloby zadac to pytanie tym co powinni chronic nasze lasy a nie tylko wycinac. Z ust lesnika jezdzacego Toyota Raf 4 stara, slysze takie zamowienie, 10 m trojrk sosny, ile zaplacisz. Lachudra naprawia samochody u Krzyska Pawlowskiego w firmir ANTOR przy ul Choroszczanskiej 24. Rodzine ma ustawiona kosztem skarbu narodowego, jakim sa niszczone przez takich lasy. Dzieci maja nawet pozakladane konta za granica RP. Takim powinno sie zalatwiac nie przy lesnej drodze ale wrecz na glowie.
P
Przeciwny
Ja mieszkam w Łodzi na ładnym osiedlu "Janów" gdzie dookoła zieleń i lasy ale co z tego jak wszędzie brudy ,torebki foliowe , worki ze śmieciami,w lesie ludzkie gówna ,wszędzie butelki ,pety, rozjeżdżone trawniki ,wszędzie syf i brud .Zaniesie taki do lasu ekwipunek biesiadny wjedzie samochodzikiem w krzaki i mało ,że zachowuje się jak kmiot to jeszcze tyle syfu zostawi,że tylko gnoja ubić. Chamstwo i pijaństwo w narodzie,a do tego o kulturę trudno szczególnie u młodych bo oni myślą ,że jak "demokracja" to wszystko im można. Europa otworem stoi ale do jej kultury brakuje nam lata świetlne i coraz bardziej wychodzę z założenia,że na nasz naród potrzeba solidnego bata.Czepia się taki egzemplarz ludzi z psami na spacerze, a nie widzi taki niemota co czynią inni ale dla takich to norma w zachowaniu bo nie umiemy szanować niczego.
a
artec
Po pierwsze - nie srać !!! Wzdłuż dróg jest tragedia, a przecież co kilka kilometrów są bary i stacje benzynowe, można normalnie skorzystać.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie