Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owoce, które smakują i leczą

Adrian Kuźmiuk
W dzisiejszym odcinku cyklu map przygotowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku poznasz najciekawsze miejsca w Nadleśnictwie Szczebra i Suwałki.

8. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Płaska - 12 kwietnia
19. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Głęboki Bród - 13 kwietnia
20. Puszcza Augustowska - Nadleśnictwo Pomorze - 14 kwietnia

Dowiesz się również, jakie jagody rosną w naszych lasach i w których miejscach najczęściej występują. Są one naturalnymi lekarstwami wykorzystywanymi nie tylko podczas domowych kuracji.

Czarne jagody od zawsze były wykorzystywane w medycynie. Gdy nie znano antybiotyków, leczono nimi zakażenia, tyfus, a także polio. Zwalczano nimi nawet gronkowca. Lekarze do dziś zalecają jedzenie jagód podczas kuracji przeciwko glistom i owsikom u dzieci. W naszych lasach można je spotkać w siedliskach borowych. Rosną wśród sosen na kwaśnej glebie.

- Czarna jagoda była wykorzystywana od najdawniejszych czasów przy schorzeniach żołądkowych - mówi Waldemar Sieradzki, nadleśniczy z Nadleśnictwa Krynki. - Natomiast maliny, poziomki i jeżyny zawierają w sobie dużo witaminy C i są dobrym lekarstwem na przeziębienie.

Te ostatnie można znaleźć w lukach południowej części lasu. Dojrzewają jesienią.
Jednak nie wszystkie odmiany dzikich jagód są jadalne. - Jedną z najbardziej trujących jest niezwykle niebezpieczna wilcza jagoda - mówi Waldemar Sieradzki. - Zjedzenie nawet trzech owoców może doprowadzić do śmierci.

Zbierać nie wolno również wawrzynka wilczełyko. Roślina jest silnie trująca. Dziecko może umrzeć po zjedzeniu dwóch owoców, a dorosły po dziesięciu. Pierwszymi objawami zatrucia jest pieczenie i drętwienie ust. Następnie puchną wargi, krtań i twarz. Występuje ślinotok, chrypka oraz trudności w połykaniu. Silne bóle brzucha i głowy prowadzą do skurczy, wymiotów i krwawej biegunki. Następuje zatrzymanie krążenia krwi. Na szczęście przypadków zatruć jest niewiele.
Jagody i borówki to nie tylko naturalne lekarstwo, ale i wyśmienity dodatek do ciast i deserów. W naszym regionie najczęściej nadziewane są nimi pierogi i bułeczki drożdżowe. Można z nich przyrządzać smaczne zupy, kompoty i soki. Niektórzy zamrażają surowe owoce, które nie tracą nic ze swojego smaku ani wyglądu. Ponadto napary z suszonych owoców borówki i jagód działają uspokajająco i przeciwbólowo, a syropy leczą kaszel i infekcje układu oddechowego.

Oprócz świeżych owoców w leczeniu wykorzystywane są też zrobione z nich dżemy i konfitury. Pomagają przede wszystkim przy zaparciach. Natomiast przy biegunce warto pić sok z jagód lub napar z ich suszonych owoców. Uszczelniają one błony śluzowe żołądka, a także neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii. Spowalniają również ruchy robaczkowe jelit. Sok z czarnych jagód wychwytuje z organizmu wszelkie toksyny, dzięki czemu uznawany jest za antidotum na zatrucia. Leczniczo wykorzystywali go pracujący w cementowniach, kamieniołomach i kopalniach, ponieważ chroni przed pylicą. Wyciągi z liści zawierają substancję działającą podobnie jak insulina. Dlatego wykorzystuje się je w mieszankach ziołowych dla cukrzyków. Ekstrakty z jagód znajdują się tez w preparatach okulistycznych. Pomagają szczególnie po wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny