Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiemnasta lista recenzji akcji "Czytam, bo lubię"

Redakcja

1. Pamela L. Travers, MARY POPPINS
W ubiegłe wakacje miałam okazjeę przeczytać książkę Pameli L. Travers, pod tytułem "Mary Poppins". Została ona wydana przez wydawnictwo Jaguar. Jest to klasyka powieści dziecięcej w znakomitym przekładzie Ireny Tuwim, z oryginalnymi ilustracjami Mary Shepard. Jest to opowieść o niezwykłej sile wyobraźni ludzkiej. Poniżej streszczę główne wydarzenia.
W pewne wietrzne popołudnie do domu państwa Banks przybywa niezwykły gość. Przez okno dzieci widzą postać o smukłej sylwetce z kruczoczarnymi włosami, stojącą przy bramce w wielkim kapeluszu, z dywanikową torbą i parasolką o rączce w kształcie papuziej głowy. Okazuje się, iż to Mary Poppins, ich nowa guwernantka.
To, jak wygląda wymarzona niania, dla Janeczki, Michasia i bliźniąt nie ma żadnego znaczenia. O wiele ważniejsze jest to, by miała w sobie to coś, tę wyobraźnię, która zmienia dosłownie każdy szary, ponury i nudny dzień w wizytę w wesołym miasteczku. Mary nie jest specjalnie miła. Jest oschła, wręcz niesympatyczna i nie znosi sprzeciwu, a na dodatek jej próżność jest wprost niewyobrażalna. Mimo to dla czwórki dzieci jest niezbędna, niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju. Tylko Mary potrafi jednym, małym i skutecznym gestem otworzyć drzwi do krainy cudownej wyobraźni. W jej torbie mieści się niemalże cały, niezwykły świat. Potrafi ślizgać się po poręczy schodów w górę, a porusza się jakby wiatr ją unosił, ma wiele dziwnych, niezwykłych przyjaciół… i jest najlepszą nianią na świecie! Dzięki niej Michaś, Janeczka i bliźnięta przeżyli mnóstwo fantastycznych, cudownych, a więc niezapomnianych przygód.
Jakich…? Przeczytajcie, a sami się dowiecie. Ta nasycona niezwykłą wyobraźnią książka na pewno was zainteresuje, wprowadzi w piękny, cudowny świat wyobraźni, dlatego warto ją przeczytać. Na pewno niejedno z was chciałoby przeżyć takie niezwykłe, fantastyczne przygody.
Przez te dwa lat,a od kiedy ją dostałam, nie chciało mi się jej czytać. Po obejrzeniu okładki pomyślałam sobie, iż jest to jakaś nudna powieść dla małych dzieci. Tera, po przeczytaniu tej książki, zrozumiałam, że nie jest to zwykła, nudna bajka dla małych dzieci. Wręcz przeciwnie, ta książka zawiera dużo przenośni, uosobień i frazeologizmów, często niezrozumiałych dla dzieci poniżej czwartej klasy szkoły podstawowej. Jeśli ktoś po jej przeczytaniu nadal będzie uważał, że jest to fantastyczna, ale nudna bajka dla dzieci, to nie zna się na literaturze, gdyż jest to bardzo ciekawa, interesująca książka. Zawiera ona nieliczne obrazki ułatwiające wyobrażenie czytelnikowi niezwykłych, dość dziwnych sytuacji przedstawionych w tekście. Polecam ją szczególnie osobom powyżej dziesięciu lat, ponieważ jak wyżej wspomniałam, młodsze dzieci nie do końca mogą niektóre jej fragmenty zrozumieć. Moim zdaniem ta znakomita powieść powinna się znaleźć na liście szkolnych lektur.
Mimo to jest to bardzo ciekawa, lekka do czytania książka, która może nawet zainteresować dorosłe osoby. Naprawdę, bardzo gorąco zachęcam do przeczytania tej książki.
Patrycja Stokowska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Moczydłach

2. Megan Mc Donald, HANIA HUMOREK
"Hania Humorek', której autorką jest Megan McDonald, to niezwykle zabawna opowieść o świecie widzianym oczami 9-letniej Hani.
Główna bohaterka miewa różne humorki i te lepsze i te gorsze, mimo to jak nikt inny potrafi czerpać wielką radość z życia. To bardzo niezależna dziewczynka, która chce zostać lekarzem. Projektuje kolorowe plasterki i opatrunki. Często też bawi się w lekarza, lecząc swoje lalki. Ma młodszego brata Smrodka oraz wielu kolegów i koleżanek, z którymi założyła klub żab. Powieść tą szybko się czyta ze względu na odpowiednio dobrany rodzaj czcionki (duża). Ciekawie zilustrowana okładka i liczne obrazki zachęcają do przeczytania tej lektury. Dużym plusem tej książki jest to, że autorka w oryginalny sposób zapoznaje czytelnika z głównymi bohaterami. Na pierwszych stronach książki są podpisane portrety bohaterów wraz ze śmiesznymi ich opisami, co ułatwia rozpoznanie ich na dalszych ilustracjach.
Powieść ta bardzo mi się spodobała, a główna jej bohaterka stała się dla mnie autorytetem. Postanowiłam więc tak jak Hania w przyszłości zostać lekarzem. Czytałam tę książkę wiele razy i za każdym razem bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że i Wam spodoba się ta lektura.
Czytając tę powieść przeniesiesz się w cudowny świat zawsze wesołej i uśmiechniętej Hani Humorek. Jeśli chcesz bliżej poznać tę miła, sympatyczną dziewczynkę i przeżyć wraz z nią te niesamowite przygody, koniecznie przeczytaj tę książkę.
Patrycja Stokowska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Moczydłach

3. Irena Jurgielewiczowa, TEN OBCY
Niedawno przeczytałam książkę pod tytułem ,,Ten obcy'', autor Irena Jurgielewiczowa. Ta lektura została wydana w 1961 roku przez wydawnictwo ,,Nasza Księgarnia''.
Książka ta opowiada o czwórce przyjaciół: Julku, Pestce, Marianie i Uli, którzy znaleźli na wyspie śpiącego Zenka. Uciekł on z domu, ponieważ był w trudnej sytuacji rodzinnej. Ojciec go nie kochał i był alkoholikiem, a jego mama zmarła i nie miał z czego żyć. Ula, Pestka, Marian i Julek zaprzyjaźnili się z Zenkiem. Razem przeżyli niesamowite przygody.
Książka ta jest bardzo ciekawa . Sądzę, iż można ją polecić zarówno młodzieży jak i dorosłym. Ta opowieść bardzo mi się podoba.
Dominika Stokowska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Moczydłach

4. Anna Onichimowska, DZIECI ZORZY POLARNEJ
Książka ,,Dzieci zorzy polarnej'', autor Anna Onichimowska, wydawnictwo Jacek Sanatorski.
Jeśli lubisz fantastyczne przygody i niespodzianki, ta książka jest właśnie dla ciebie. Wiadomo, że za kołem polarnym rozciąga się egzotyczna kraina, zwana Laponią. Lasy, bagna, jeziora i rzeki składają się na jej krajobraz. Czasem na bagnach są kolorowe kwiaty, a z jezior rozlegają się dźwięki harfy. Jesienią i zimą Laponię pokrywa śnieg, a ciemność rozjaśnia jedynie światło księżyca i zorzy polarnej. W Wigilię Bożego Narodzenia Święty Mikołaj wyrusza stamtąd saniami zaprzężonymi w renifery z podarunkami dla dzieci.
Ta książka bardzo mi się podoba i sądzę, iż można ją polecić zarówno dzieciom i młodzieży jak i dorosłych.
Dominika Stokowska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Moczydłach

5. Frances Hodgson Burnett, MAŁY LORD
Ostatnio przeczytałam książkę Frances Hodgson Burnett pt. ,,Mały Lord".
Jest to bardzo piękna książka, opowieść o chłopcu, który niespodziewanie zostaje dziedzicem wielkiego majątku nieznanego dziadka. Ten, z początku nieprzychylny mu, nielubiany przez innych starzec, sprowadza jedynego wnuka z Ameryki do swojego zamku w Anglii. Pełen zaufania do dziadka mały lord swym wzorowym zachowaniem i żywym usposobieniem wprowadza w życie starszego pana naprawdę wielkie zmiany. A jakie? Przeczytaj, to się dowiesz!
Poleciłabym tę książkę wszystkim czytelnikom w wieku 10 - 13 lat. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o losach tego chłopca, to jak najszybciej przeczytaj tę książkę.
Weronika Stokowska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Moczydłach

6. Frances Hodgson Burnett, MAŁA KSIĘŻNICZKA
Ostatnio przeczytałam też książkę Frances Hodgson Burnett pt.,, Mała księżniczka".
Jest to bardzo piękna i wzruszająca książka, która opowiada o pewnej dziewczynce, wychowywanej początkowo w Indiach. Po śmierci rodziców zostaje wywieziona do Anglii i oddana pod opiekę stryja. Opiekuje się tam nią pani Minchin. Sara jest nazywana przez innych księżniczką z powodu wyglądu i bogactwa oraz niemiłego stosunku do innych, zwłaszcza dorosłych.
Poleciłabym tę książkę uczniom kl. V - VI. Jeśli chcesz poznać dalsze losy Sary, przeczytaj tę książkę.
Weronika Stokowska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Moczydłach

7. Irena Jurgielewiczowa, TEN OBCY
Jest to piękna i wzruszająca opowieść, a tytułowym ,,obcym" jest pewien chłopiec o imieniu Zenek, którego mama nie żyje, a ojciec jest alkoholikiem. Chłopiec właśnie przez pijaństwo ojca wyprowadził się z domu. Postanowił pojechać do swojego wujka, aby się nim zaopiekował.
Podczas wędrówki skaleczył stopę szkłem. Nie dał rady dalej iść, więc przespał się pod olszyną. Tam znaleźli go Marian, Julek, Pestka i Ula. Dzieci zaprzyjaźniły się i przeżyły dużo przygód. Nawet Ula i Zenek zakochali się w sobie. Poleciłabym tę książkę wszystkim czytelnikom w wieku od 10 lat wzwyż, a zwłaszcza dwunastolatkom, ponieważ jest to bardzo piękna, ciekawa i wzruszająca powieść obyczajowa.
Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o przygodach tej piątki przyjaciół, koniecznie przeczytaj tę książkę.
Weronika Stokowska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Moczydłach

8. Jurgen Banscherus, DETEKTYW KWIATKOWSKI NA TROPIE- AWANTURA W CYRKU CAMPANO
Ostatnio bardzo spodobała mi się książka "Detektyw Kwiatkowski na tropie- Awantura w cyrku Campano" Jurgena Banscherusa. Napisał on V tomów takich przygód. Ta książka jest bardzo zabawna i czyta ją się z chęcią. Opowiada ona o tym, że do miasta przyjeżdża cyrk Campano. Primus, gwiazda areny, prosi Kwiatkowskiego o pomoc. Jego siostra w finałowym numerze popełnia zawsze ten sam błąd, a przecież jest najlepszą żonglerką cyrku Campano. Kwiatkowski podejmuje się dochodzenia, by na koniec stwierdzić, że nie wszystkie podejrzane sprawy to kryminalne zagadki. Detektyw Kwiatkowski jest bardzo sprytny i uparty, jest także wielbicielem gumy do żucia i świeżego mleka, stale poszukuje nowej sprawy.
Bardzo podobała mi się ta książka. Polecam ją wszystkim dzieciom, które lubią książki przygodowe.
Lidia Święcka, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Moczydłach

9. Jan Brzechwa, AKADEMIA PANA KLEKSA
Książka Jana Brzechwy opowiada o niezwykłym panu - Ambrożym Kleksie. Był nauczycielem i wychowawcą chłopców z Akademii. Potrafił między innymi unosić się
w powietrzu, powiększać przedmioty, leczyć chore sprzęty.
Narratorem tej opowieści jest Adaś Niezgódka - jeden z uczniów Akademii Miał 12 lat. Przed pójściem do szkoły był nieudacznikiem i miał wielkiego pecha: w domu nic mu się nie udawało i nigdy nie mógł zdążyć odrobić lekcji. Najbardziej podobała mi się przygoda Adasia w Psim Raju. Trafiały tam psy w nagrodę za wierną służbę w czasie ziemskiego życia. Przewodnikiem chłopca po tej krainie był jego ulubiony mops - Reks, który kilka miesięcy wcześniej wpadł pod tramwaj. Co będzie dalej? Jakie dalsze przygody czekają Pana Kleksa
i jego uczniów? Wszystkiego dowiecie się, jak przeczytacie tę książkę.
Ewelina Tyszka, Szkoła Podstawowa w Szumowie

10. Bolesław Prus, KAMIZELKA
Ostatnio przeczytałem książkę Bolesława Prusa pt. "Kamizelka". Choć jest to nowela, to przekazuje ważne treści dla życia człowieka.
Opowiada ona o historii miłości pewnego małżeństwa. Byli to zwykli ludzie, ale łączyło ich niezwykle silne i piękne uczucie. Wiedli oni skromne życie. Oboje ciężko pracowali: on - jako urzędnik, ona - jako nauczycielka. Byli jednak bardzo szczęśliwi. Niestety pewnego dnia mąż zachorował. Żona była zrozpaczona. Nie było ich stać na drogie leki ani na wyjazd do sanatorium. Z początku lekarz dawał nadzieję na poprawę, potem okazało się, że choroba jest śmiertelna. Żona ukrywała przed mężem tę gorzką prawdę. Co wieczór skracała pasek kamizelki, którą nosił, żeby nie zorientował się, że chudnie. Nie wiedziała, że jej ukochany w tajemnicy przed nią przesuwa sprzączkę kamizelki, aby nie spostrzegła, że traci na wadze. Chciał uchronić ją od rozpaczy. Był to najpiękniejszy gest miłości i wzajemnej troski. Po śmierci pana i wyprowadzce pani z mieszkania, narrator nabył tę kamizelkę od handlarza. To ubranie było dla niego symbolem gorącej miłości.
Nowela pt. "Kamizelka" to wspaniały obraz miłości dwojga ludzi, którzy w prosty sposób starali się uchronić siebie nawzajem od rozpaczy. Polecam tę książkę każdemu, kto nie widział tak wspaniałego uczucia.
Szymon Głębocki, Gimnazjum w Szumowie

11. Małgorzata Musierowicz, OPIUM W ROSOLE
Podobała mi się książka Małgorzaty Musierowicz pt. "Opium w rosole". Akcja powieści rozgrywa się w roku 1983 w Poznaniu. Ukazuje ona charakterystyczne elementy życia ludzi w czasach stanu wojennego, między innymi: kontrolowane rozmowy telefoniczne, demonstrowanie siły władzy komunistycznej, godzinę policyjną, reglamentację żywności.
Matka Aurelii Jedwabińskiej nie radziła sobie z wychowaniem córki, a jej mąż przebywał za granicą. Dziewczynka czuła się osamotniona, więc często odwiedzała państwa Borejków i państwa Lewandowskich, gdyż tam czuła ciepłą atmosferę rodzinną.
Kreska jest zakochana w Maćku. On tego nie zauważa i zaczyna chodzić z inną dziewczyną - Matyldą, dla której nie jest ważny charakter człowieka, tylko jego wygląd. Kreska nie może się pogodzić z tym, że Maciek darzy uczuciem kogoś innego. Na szczęście zaprzyjaźnia się z Jackiem … .
Daniel Urbanik, Gimnazjum w Szumowie

12. Jim Davis, GARFIELD
Ostatnio przeczytałam książkę Jim'a Davis'a o niezbyt miłym i śmiesznym kocie, Garfieldzie. Mieszka on razem ze swoim panem i psem Odim. Rudy kot dokucza wszystkim. Największe kłótnie prowadzi z wagą elektryczną na temat swojego ciężaru. Jan chce wprowadzić Garfieldowi dietę, lecz bohater zawsze znajduje sposób na podjadanie. To dziwne, ale najlepszym przyjacielem kota jest mysz. Komiks ma czarno-białą szatę graficzną. Tym między innymi zwrócił moją uwagę, bo nie często można spotkać takie książki.
Ewelina Dołęgowska, Gimnazjum w Szumowie

13. Nicholas Sparks, I WCIĄŻ JĄ KOCHAM
Książka znanego autora powieści romantycznych - Nicholas'a Sparks"a pt. "I wciąż ją kocham" to historia Johna, zbuntowanego nastolatka, który po śmierci matki mieszka z ojcem w starym domu. Obaj prawie nie rozmawiają ze sobą. Pewnego dnia John poznaje uroczą Savannah i zakochuje się w niej. Musi jednak odbyć służbę woskową, do której sam zgłosił się jeszcze przed poznaniem dziewczyny. Obiecują sobie, że ich miłość przetrwa długą rozłąkę. Zakochani korespondują ze sobą. Na spotkaniach podczas przepustek John zauważa,
że relacje między nimi pogarszają się. W jednym z listów Savannah pisze, że zakochała się
w innym chłopaku i wychodzi za niego za mąż. John jest zrozpaczony i przedłuża służbę
w wojsku o kolejne 4 lata. Niespodziewanie dowiaduje się o śmierci ojca. Gdy wraca do kraju
na pogrzeb, spotyka Savannah. Między nimi ponownie pojawia się uczucie. Oboje jednak wiedzą, że ta miłość jest zakazana, bo dziewczyna jest mężatką.
Książka uświadamia nam również, że warto rozmawiać z rodzicami na różna tematy.
Szczerze mówiąc, lepiej przeczytać tę powieść niż obejrzeć film, bo wtedy bardziej przeżywamy postępowanie bohaterów.
Małgorzata Kurak, Gimnazjum w Szumowie

14. Małgorzata Musierowicz, OPIUM W ROSOLE
Ostatnio przeczytałam książkę Małgorzaty Musierowicz pt. "Opium w rosole". Opowiada ona o sześcioletniej dziewczynce Aurelii Jedwabińskiej, która nazwała siebie Genowefą. Mama - Ewa Jedwabińska - nie poświęcała córce zbyt dużo czasu. Dziewczynka czuła się niekochana. Lubiła chodzić na obiady do obcych ludzi. Odwiedzała Lewandowskich, Borejków, Maćka i Piotra Gocałków oraz do Kreski. Tam czuła się dobrze, bo podobała jej się rodzinna atmosfera. Zachęcam wszystkich do przeczytania tej lektury.
Natalia Czarkowska, Gimnazjum w Szumowie

15. Aleksander Fredro, ZEMSTA
Ostatnio przeczytałam książkę Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Tekst wydał mi się podobny do scenariusza. Początkowo miałam trudności w zrozumieniu treści, lecz po jakimś czasie wszystko okazało się jasne.
Historia zaczęła się w domu pewnego mężczyzny w podeszłym wieku, który chciał się ożenić. Jednak jego plan nie był do końca przemyślany. Miał on służącego, który na początku pomagał mu zrealizować zamierzenie. Co się dalej działo? Dowiecie się sami, jak przeczytacie tę książkę.
Paulina Dębek, Gimnazjum w Szumowie

16. Lucy Maud Montgomery, DZBAN CIOTKI BECKY
Książka Lucy Maud Montgomery pt. "Dzban ciotki Becky" opowiada o dwóch rodzinach, Penhalów i Darków. Tytułowa bohaterka, najstarsza z rodu, była w podeszłym wieku i spodziewała się śmierci. Postanowiła więc napisać testament. Wymieniła w nim rzeczy, które chce przekazać swoim dzieciom i wnukom. Wśród nich był niezwykły drogocenny dzban, wart wiele tysięcy dolarów. Dlatego ciotka chciała, aby trafił w dobre ręce. Postanowiła zorganizować zebranie rodzinne i wybrać nowego właściciela dzbana. Kto nim został?
Zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ jest ciekawa i interesująca. Można wiele się z niej nauczyć. Jak zacznie się ją czytać, to nie można się oderwać.
Wiktoria Ziemak, Gimnazjum w Szumowie

17. Carlo Collodi, PINOKIO
Moja ulubioną książką jest "Pinokio". Napisał ją Carlo Collodi.
Jest to historia pajaca, który bardzo chciał być chłopcem. Na początku był bardzo niedobry dla swojego ojca, który nazywał się Dżepetto. Pinokio przeżył wiele niebezpiecznych przygód. Pewnego dnia połknął chłopca rekin. W jego brzuchu zobaczył daleki jasny punkt, do którego podpłynął. Okazało się, że była to zapalona świeczka na stole, przy którym siedział jego ojciec. Obaj bardzo ucieszyli się ze spotkania. Czy udało im się stamtąd wydostać? Czy Pinokio będzie odtąd dobrym synem? Przeczytajcie tę książkę, bo jest bardzo ciekawa.
Ewelina Tyszka, Szkoła Podstawowa w Szumowie

18. William Wharton, SZRAPNEL
Ostatnimi czasy w ręce wpadła mi książka Wiliama Whartona Pt. "Szrapnel". Jest to zbiór 27 wojennych opowieści w formie osobistej relacji osiemnastoletniego żołnierza.
Autor dzieli się w niej w swoistym rodzaju spowiedzi - wrażeniami oraz historiami, których nigdy nie zdradził nawet dla swoich bliskich. Niektóre z nich wydają się zabawne, aczkolwiek są po części tragiczne. Wspólnym mianownikiem każdej z osobna, łączącym je
w spójną całość jest forma, która zmusza czytelnika do zastanowienia i zadania sobie pytania: Czy wojna ma jakikolwiek sens? Czy też jest kolejnym absurdalnym pomysłem ludzi? Czy możliwe jest uniknięcie cierpień spowodowanych niepotrzebnym konfliktem, a także zadaje podstawowe pytanie: Dlaczego walczymy? Jaki jest tego cel? Zysk czy konieczność? Wiliam Wharton ukazuje nam w niej, iż jest ona pasmem przeplatających się ludzkich losów, okaleczonych przez nieszczęścia, udręki. Obala także głęboko zakorzeniony w umysłach młodszego pokolenia mylny obraz bohaterstwa każdego z ludzi, którzy w niej uczestniczą. Pokazując ich, jako pełnych sprzeczności, niepozbawionych wad i ułomności, tworząc w ten sposób niejaką więź między czytelnikiem, a bohaterami książki. Utwór napisano
w przystępnym i łatwym do zrozumienia dla każdego języku, który zdaje się jak gdyby "przemawiać prosto do serc czytelników". Sam tytuł utworu niesie ze sobą pewien przekaz - wojna pozostawia blizny na każdym, kto w niej uczestniczy. Czy są one na ciele czy też na duszy.
Moim zdaniem jest ona godna uwagi każdego, kto uważa, iż powieści wojenne są skrzywionym obrazem rzeczywistości oraz losów ludzi, będących tłem wydarzeń - powinien sięgnąć właśnie po tę lekturę. Jest tego warta.
Paweł Burnos, Zespół Szkół w Sokółce

19. Tomek Tomczyk, BLOGER; BLOG
We współczesnym świecie istnieje wiele mediów. Można by zapytać: czy nie jest ich za dużo? A więc po co nam kolejne? Po co nam blogosfera? Odpowiedź na to i wiele innych pytań dotyczących blogów znajdziemy w książce autora Tomka Tomczyka pt. "Blog".
Tomek Tomczyk - obecnie jeden z najbardziej wpływowych i na pewno najbardziej kontrowersyjnych Polskich Blogerów. W ciągu czterech lat jego blog - kominek stał się najbardziej popularnym i najchętniej czytanym blogiem w Polsce. Jest też autorem dwóch książek zatytułowanych "Bloger", oraz "Blog".
Książki "Blog" oraz "Bloger" to rady i spostrzeżenia autora na temat Polskiej blogosfery, przedstawiają bloga jako media kreującego opinię publiczną dostępnego dla wszystkich, a także relację blogerów z Social Media. Uczy nas, że pisanie dobrego bloga jest sztuką, a pisanie idealnego bloga - stylem życia. Książki są napisane w przyjemny, bardzo przejrzysty sposób - podobny do tego jaki możemy czytać na blogach. Jednocześnie są napisane bardzo profesjonalnie i w miarę rzetelnie. Zawierają też rady innych znanych i rozpoznawalnych polskich i zagranicznych blogerów. Polecam zarówno "Bloga" jak i "Blogera" jako pozycje obowiązkowe dla przyszłych blogerów i nie tylko :)
Weronika Cekała, Gimnazjum nr 2 w Augustowie

20. William Shakespeare, ROMEO I JULIA
Kilka tygodni temu przeczytałam książkę Williama Szekspira pt. "Romeo i Julia". Autor przedstawia w niej problem nieszczęśliwej miłości dwojga ludzi, pochodzących ze skłóconych rodów.
Akcja rozgrywa się e Weronie i Mantui. Głównymi bohaterami są: Julia Kapulet i Romeo Monteki, którzy poznali się na uczcie w domu Kapuletów. Od razu zrodziło się między nimi uczucie. Wkrótce zaczęli organizować potajemne spotkania. Niedługo później,
w tajemnicy przed wszystkimi, kochankowie pobrali się w celi ojca Laurentego. Na swojej drodze napotykali wiele przeszkód. Jedną z nich było wygnanie Romeo do Mantui za zabójstwo Tybalta - krewnego pani Kapulet. Na wieść o tym wydarzeniu Julia pogrążyła się w rozpaczy. Dowiedziała się również, że czeka ją ślub z Parysem. Dziewczyna postanowiła pójść po radę do ojca Laurentego. Ten zaproponował jej, aby w przeddzień ślubu spożyła miksturę, po której zapadnie w sen. Wszyscy uznają, że dziewczyna umarła. Romeo zostanie wcześniej powiadomiony o podstępie i wydostanie z grobu śpiącą Julię, po czym razem uciekną do Mantui. Jednak wydarzenia bardzo się skomplikowały. Romeo nie dowiedział się o planie Laurentego. Tak jak wszyscy sądził, że Julia umarła. Więcej dowiecie się, jeśli przeczytacie tę książkę. Mogę jedynie zdradzić, że ma ona tragiczne zakończenie.
Edyta Wnorowska, Gimnazjum w Szumowie

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny