„ORLEN Szukamy Następców Mistrza" – ruszyła jubileuszowa edycja programu dla młodych sportowców

Partnerem cyklu jest ORLEN
W weekend 8-10 grudnia w Zakopanem została zainaugurowana 20 edycja programu "ORLEN Szukamy Następców Mistrza", w ramach której odbył się ORLEN Cup w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Polski Związek Narciarski w poszukiwaniu talentówW 2004 roku uruchomiony został program, który do dziś stanowi podstawę funkcjonowania sportów zimowych w Polsce. Dzięki współpracy Polskiego Związku Narciarskiego z ORLEN S.A. uruchomiono „ORLEN Szukamy Następców Mistrza". Przedsięwzięcie nieprzerwanie funkcjonuje do dziś, czego rezultatem jest już 20 edycja ORLEN Cup, który odbył się w weekend 8-10 grudnia 2023 roku w Zakopanem.

Jesteśmy na pierwszej edycji ORLEN Cup w sezonie 2023/24 w Zakopanym. Warunki wyśmienite, skocznia przygotowana bardzo dobrze, tak że fajna zabawa i rywalizacja zawodników na najwyższym poziomie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, a co najważniejsze zawodnicy również. Wszyscy z niecierpliwością czekają na te zawody, trenują w pocie czoła, żeby w tych zawodach się pokazywać i rywalizować między sobą. Wszyscy się bardzo dobrze znają, ale jak przychodzi do rywalizacji, to mimo wszystko widać to napięcie. Zawodnicy muszą się tego nauczyć, bo trening to jest trening, a zawody są czymś innym, tak że takiego cyklu jak ORLEN Cup nie ma żaden kraj i na pewno nam zazdroszczą - mówił Maciej Maciusiak, koordynator sportowy ORLEN Cup.

Być jak wielcy skoczkowie i kombinatorzy norwescy

Program i zawody przez lata ulegały ewolucji, by imprezy sportowe mogły aktywizować, rozwijać i szukać talentów w jak największej grupie zawodników. W przeszłości zawody odbywały się w jednym cyklu połączonym dla najmłodszych oraz starszych. Zmiana nastąpiła w 2019 roku i od tamtego sezonu - 19/20 - rywalizację podzielono na ORLEN Cup i ORLEN Cup Kids.

Mamy tutaj zawodników klubowych, mamy reprezentantów kraju. Są to zawody od seniora do dziecka, tak że każdy, kto skacze, może w nich brać udział. Program rozwojowy uczy konkurencji, rywalizacji najmłodszych adeptów w skokach narciarskich. Przez rywalizację, zdrowy tryb życia i zabawę, te dzieci edukują się - ocenił Wojciech Gawor z Polskiego Związku Narciarskiego.

Projekt, który powstał w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej skupia się na tych dwóch dyscyplinach, w których zawodnicy rywalizowali również w trakcie inauguracyjnych zawodów w Zakopanem.

„ORLEN Szukamy Następców Mistrza

Poznaliśmy pierwszych zwycięzców

Pierwszy weekend rywalizacji sportowej w ramach ORLEN Cup podzielony został na trzy dni. W piątek i sobotę (8-9.12) odbywały się zawody skoczków narciarskich, a na niedzielę (10.12) zaplanowano kombinację norweską. Łącznie zawodnicy wystartowali w pięciu kategoriach: młodzik, chłopiec starszy, junior młodszy, kobiety i open.

Skoczkowie oddawali swoje skoki na skoczni HS70. W kategorii kobiet dwukrotnie najlepsza okazała się Karina Kozlova z KS Eve-nement Zakopane. Również dwa razy z rzędu triumfowali Stanisław Majerczyk (LKS Poroniec Poronin) w kategorii open, Miłosz Malarz (KS Rutkow-Ski) - chłopiec starszy oraz Szymon Dubiel (AZS Zakopane) - junior młodszy. Największa rywalizacja toczyła się natomiast w młodziku, gdzie w piątek wygrał Szymon Sarniak (KS Eve-nement Zakopane), a w sobotę Szymon Byrski (KS Chochołów).

W kombinacji norweskiej zwycięzcy prezentowali się następująco:

  • Kobiety - Karina Kozlova (KS Eve-nement Zakopane)
  • Open - Andrzej Waliczek (TS Wisła Zakopane)
  • Junior Młodszy - Szymon Dubiel (AZS Zakopane)
  • Młodzik - Tymoteusz Dyduch (LKS Klimczok Bystra)
  • Chłopiec Starszy - Bartłomiej Czech (KS Chochołów)

ORLEN mecenasem sportów zimowych

ORLEN S.A. jest tytularnym sponsorem programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza i współpracuje z organizatorami od początku istnienia. Inwestycja w obiekty sportowe, sprzęt, trenerów czy wszelkie wyjazdy nie byłaby możliwa bez odpowiedniego zaplecza finansowego, które zapewnia koncern. Zwracają na to uwagę zwłaszcza osoby, które na co dzień współpracują i odpowiadają za przyszłe gwiazdy sportów zimowych.

Najważniejsze - bez ORLENU nie byłoby tej imprezy. W przyszłym roku mamy 20-lecie tego programu, który wyłania najlepszych zawodników, którzy reprezentują nasz kraj na arenach międzynarodowych i zdobywają największe trofea - ocenił Wojciech Gawor.

Przedstawicielowi Polskiego Związku Narciarskiego wtórują również trenerzy młodszych i starszych adeptów sportu.

Nie byłoby tych zawodów, gdyby nie ORLEN. To jest podstawowa sprawa. Kluby są utrzymywane, dzięki ORLENOWI - wyznał Zbigniew Byrdy, trener Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku.

„ORLEN Szukamy Następców Mistrza

Finansowe wsparcie ORLENU pozwala również zadbać o wysoką rangę widowiska i całą jego otoczkę. To pozwala najmłodszym poczuć się tak, jakby już teraz rywalizowały w zawodach Pucharu Świata, przez co daje motywację do dalszego działania i trenowania.

Zdecydowanie wsparcie ORLENU jest ważne w tych inicjatywach, bo i dzieciaki mogą czuć się ważniejsze, będąc częścią dużego projektu. Myślę, że takie zawody to świetny sposób na to, żeby promować wśród dzieci i młodzieży aktywność fizyczną i, szczególnie ważne dla nas, narciarstwo zimowe. Myślę, że to super zabawa. Szczególnie dla tych najmłodszych zawodników to mierzenie się z własnymi słabościami. Starsi zawodnicy patrzą już na zawody przez pryzmat rywalizacji sportowej i tutaj widzimy zdecydowanie bardziej zaciętą walkę między nimi - mówiła Faustyna Malik, koordynator projektu ORLEN Cup.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: „ORLEN Szukamy Następców Mistrza" – ruszyła jubileuszowa edycja programu dla młodych sportowców - Sportowy24

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny