Opłata za śmieci. Segregacja śmieci to niższy koszt

Julita Januszkiewicz jjanuszkiewicz@poranny.pl
Opłata za śmieci może być uzależniona od segregacji śmieci
Opłata za śmieci może być uzależniona od segregacji śmieci
W zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym będą płacić za odbiór odpadów mieszkańcy podbiałostockich gmin. Oszczędności w opłacie za śmieci może przynieść segregowanie śmieci.

Od pierwszego lipca tego roku zacznie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. To oznacza, że gminy przejmą obowiązki zbierania odpadów, a właściciele nieruchomości pokryją związane z tym koszty. Większość samorządów przyjęła zasady naliczenia opłat za wywóz śmieci. Prawo zezwala na różne sposoby opłat: od liczby mieszkańców, od powierzchni domu lub mieszkania oraz od ilości zużytej wody albo w formie ryczałtowej.

Łapy

Jeśli rodzina zdecyduje się na selekcję odpadów, zapłaci od jednej osoby 10 złotych. Stawka dla tych, którzy wszystko wrzucą do jednego worka wyniesie po 21 złotych od osoby.

- Opłata będzie naliczana od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. Taki sposób wybrali mieszkańcy - tłumaczy Damian Porowski z łapskiego urzędu. - Opłaty będą naliczane co miesiąc, ale jej uiszczenie będzie się odbywało raz na dwa miesiące. To oznacza, że co drugi miesiąc mieszkańcy będą płacić za dwa miesiące.

Mieszkańcy Łap będą musieli wyposażyć się w pojemnik na odpady komunalne, którego minimalna pojemność wyniesie 110 litrów. Ponadto, by zbierać odpady w sposób selektywny, gmina zapewni worki w czterech kolorach. Do niebieskiego worka trzeba będzie wrzucać makulaturę. Worek zielony będzie przeznaczony na szkło, żółty - na plastik i metale. Natomiast worek brązowy będzie wykorzystywany do zbiórki odpadów zielonych.

Z domów jednorodzinnych zmieszane śmieci będą odbierane raz na dwa tygodnie, zaś posegregowane raz w miesiącu. Z kolei w blokach odpady będą odbierane raz w tygodniu.

- Właściciele nieruchomości są zobowiązani do złożenia w Urzędzie Miejskim w Łapach deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Pierwszą należy złożyć do 30 kwietnia - wyjaśnia Damian Porowski.

Informacje na temat nowego systemu gospodarowania odpadami można znaleźć na stronie internetowej gminy Łapy.

Michałowo

Osoby samotnie prowadzące gospodarstwo domowe za śmieci będą musiały płacić za każdy miesiąc 36 zł. Gospodarstwa składające się z większej liczby osób wydadzą niemal dwukrotnie więcej - 70 zł za miesiąc.
Jeśli rodzina zechce zaoszczędzić na tych opłatach, musi zadbać o środowisko naturalne i zacząć segregować odpady. Osoby mieszkające samotnie, które będą prowadzić selekcję zapłacą jedynie 18 zł za miesiąc. Rodziny wielodzietne - 35 zł za miesiąc.

Do segregacji należy wykorzystać pojemniki lub worki w odpowiednich kolorach - żółtym (tworzywa sztuczne i metale), zielonym (szkło) lub brązowy (odpady zielone).

Opłaty za śmieci mieszkańcy gminy Michałowo będą musieli wnosić co kwartał, czyli jednorazowo za trzy miesiące. Po raz pierwszy za odpady według nowych zasad zapłacą w sierpniu. Za pierwszy kwartał danego roku opłaty trzeba uiszczać do 15 lutego. Za drugi - do 15 maja. Za trzeci - do 15 sierpnia, a za czwarty - do 15 listopada danego roku.

Do 30 kwietnia mieszkańcy gminy muszą złożyć w urzędzie miasta przy ul. Białostockiej pierwszą deklarację dotyczącą wysokości opłaty za śmieci, którą zamierzają wnosić.

Czarna Białostocka

W zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym będą płacić za odbiór odpadów także mieszkańcy gminy Czarna Białostocka. Tamtejsi radni ustalili, że małe gospodarstwa jednoosobowe za gospodarowanie odpadami komunalnymi miesięcznie zapłacą 18 złotych. To o 16 złotych mniej niż gospodarstwa dwuosobowe. W przypadku trzyosobowych gospodarstw miesięczne opłaty wyniosą 48 złotych, zaś czteroosobowych - 60 złotych. Jeśli w danym domu mieszka pięć osób, wówczas wywóz śmieci będzie kosztował co miesiąc 72 złotych. To o osiem złotych mniej niż w przypadku sześcioosobowej rodziny.

Jeśli odpady komunalne będą zbierane i odbierane w sposób selektywny, wówczas opłaty będą o połowę niższe.
Zmieszane odpady będą odbierane co najmniej raz w miesiącu. Ponadto na terenie gminy powstanie punkt selektywnego zbierania odpadów. Będzie tu można dostarczyć posegregowane śmieci, odpady zielone, zużyte baterie, akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny, przeterminowane leki, chemikalia, meble oraz inne odpady wielkogabarytowe.

Deklaracje o wysokości opłat mieszkańcy muszą złożyć do 15 marca 2013 roku.

Choroszcz

W gminie Choroszcz opłaty od małych gospodarstw (do dwóch osób) wyniosą 36 zł. Średnie gospodarstwa (od 3 do 5 osób) zapłacą 63 zł. Natomiast w przypadku dużych (od 6 osób) koszty wzrosną do 90 złotych. Jednoosobowe gospodarstwa zapłacą zaś 25 złotych. Jeśli śmieci będą zbierane i odbierane w sposób selektywny opłaty będą niższe o 60 procent.

Deklaracje o wyborze opłat należy składać do 28 lutego 2013 roku.

Wasilków i Juchnowiec Kościelny

Jeśli odpady komunalne będą zbierane i odbierane w sposób selektywny, wówczas opłaty od małych gospodarstw (do 2 osób) wyniosą 20 zł miesięcznie. Średnie gospodarstwa (od 3 do 5 osób) zapłacą 35 złotych. Natomiast w przypadku dużych (od 6 osób) stawki wyniosą 50 złotych. Jeśli odpady nie będą segregowane opłaty będą dwa razy droższe. Opłatę należy uiszczać kwartalnie, bez wezwania, do 15 dnia ostatniego miesiąca każdego kwartału.

Każdy właściciel nieruchomości ma złożyć w wasilkowskim urzędzie deklarację do końca tego miesiąca.
Opłaty za śmieci ustali także radni w gminie Juchnowiec Kościelny. Jeśli odpady będą zmieszane, rodzina miesięcznie zapłaci 34 złotych. W przypadku selekcji opłaty będą niższe. Wyniosą one 20 zł miesięcznie. Mieszkańcy o wyborze oferty powinni poinformować urząd do 31 marca.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

w
wlodiw

Wszystkie odpadki kuchenne i organiczne mielone są młynkiem w zlewie. Po tak prostym zabiegu to co zostaje ,to praktycznie czyste surowce nadające się do posegregowania i bez charakterystycznego zapachu. Śmieci jest mniej do wyrzucenia, więc i opłaty niższe. POLECAM

M
Marek

To jest ukryty katastralny podatek śmieciowy - pod nazwą opłata za śmieci!

p
pikus

W szczegolach pies pogrzebany- ustawa smieciowa to przedewszystkim nowy obligatoryjny podatek
Trzeba wykazac sie duza naiwnoscia, aby wierzyc w to ze upozadkuje gospodarke smieciami
/ ze lasy i przydroza beda czyste- duch swiety posprzata- prawda?/
Dewastuje sie w ten sposob lepiaj lub gorzej ale luz zorganizowany system odbioru smieci w gminach.
Nikt nie mowi ze przy tej okazji w skali kraju zatrudni sie kilkadziesiat tys urzednikow / to wazne-pewni
wyborcy wladzy/
Wygraja przetargi wielcy gracze/ naturalnie smieciami bedzie zajmowal sie jak dotat Felek ,czy Franek
Tylko dostanie grosze/ - zyskiem zajmie sie kto inny
I jeszcze jedno - smieci beda" wolne" zgodnie z dyrektywa Unii- i na koniec krotkie pytanie - jak myslicie
Bialystok bedzie swoje smieci wysylal do Hanoweru czy odwrotnie? Ustawa korupcjogenna-
korzystna tz. mafii smieciowej - kolejny podatek dla obywatela

r
redlumek
Włączyć myślenie - od lipca 2013 roku każdy będzie płacił za usuwanie odpadów - i tylko idioci sądzą, że jak wywiozą swoje odpady do lasu to nie będą płacić! Czy to już dotarło do czaszek Lemingi? Ci którzy zadeklarują selektywną zbiórkę mają płacić mniej - ale będzie to weryfikowane...

W jaki sposób ma być to weryfikowane? Jak dla mnie ta weryfikacja to fikcja. Bo przecież będzie tak jak było. Jedna śmieciara będzie zabierać śmieci organiczne oraz posegregowane.

Opłata za wywóz śmieci na prywatnych posesjach powinna zależeć od pojemności pojemnika i częstotliwości odbioru. Tak samo jak za zużycie energii elektrycznej, gazu, wody.

Czyli niby nic miało by się nie zmienić - ludzie dalej by wywozili śmieci do lasu aby płacić mniej? To jaki wtedy jest sens tej reformy? Reforma jest po to aby uregulować wywóz śmieci z prywatnych terenów. Duże osiedla jakoś sobie z tym radzą.
H
Hyży Warszawa-Gdańsk
Opłata za wywóz śmieci na prywatnych posesjach powinna zależeć od pojemności pojemnika i częstotliwości odbioru. Tak samo jak za zużycie energii elektrycznej, gazu, wody.
Oczywiście, że tak - bo ja już tak doszedłem do wprawy w upychaniu swoich odpadów i w zamiataniu pod dywan, że mój kubełek jest wiecznie pusty i nie płacę tego archaicznego zbędnego haraczu...
M
Monty Phyton
Nie widzisz powodu bo za dużo oglądasz telewizji, zamiast włączyć własne myślenie. Powód jest bardzo prosty. Każdy teraz będzie deklarował segregację aby mniej płacić, tylko komu będzie się chciało rzeczywiście grzebać się w tych śmieciach i przekładać je z kupki na kupkę. Nieposegregowane będą lądowały w lesie, w obawie przez horendalnymi stawkami opłat.
Włączyć myślenie - od lipca 2013 roku każdy będzie płacił za usuwanie odpadów - i tylko idioci sądzą, że jak wywiozą swoje odpady do lasu to nie będą płacić! Czy to już dotarło do czaszek Lemingi? Ci którzy zadeklarują selektywną zbiórkę mają płacić mniej - ale będzie to weryfikowane...
S
Stan

Opłata za wywóz śmieci na prywatnych posesjach powinna zależeć od pojemności pojemnika i częstotliwości odbioru. Tak samo jak za zużycie energii elektrycznej, gazu, wody.

g
gość
nie widzę powodu aby wyrzucać śmieci do lasu - przecież będą one zabierane od wszystkich jak leci; druga rzecz - to chyba opłata będzie od ilości osób mieszkających a nie zameldowanych; niby to jest nie do sprawdzenia - ale dzięki życzliwym sąsiadom szybko wyjdzie kto oszukuje na "śmieciach"

PS proponuje się zgłaszać do opłat z segregacją - bo jak dobrze zrozumiałem - jak się nie zgłosi to odgórnie przyjmą, że się tych śmieci nie segreguje

Nie widzisz powodu bo za dużo oglądasz telewizji, zamiast włączyć własne myślenie. Powód jest bardzo prosty. Każdy teraz będzie deklarował segregację aby mniej płacić, tylko komu będzie się chciało rzeczywiście grzebać się w tych śmieciach i przekładać je z kupki na kupkę. Nieposegregowane będą lądowały w lesie, w obawie przez horendalnymi stawkami opłat.
j
józio

Obawiam się, że przy takich stawkach, to do lasu zaczną wywozić śmieci nawet tacy, którzy nigdy tego nie robili, tam nie będzie wymogu segregacji.

m
mieszkaniec

Jak oni se wyobrazaja? Odpady zielone raz na miesiac. Czy ktorys z tych madrych widzial a wlasciwie wachal jak pachnie skoszona trawa gdy sie ja potrzyma pare dni w worku foliowym?

G
Gość

Logo , lotnisko , opera / niepotrafiąca być samowystarczalna / ,wijabaltika , railbaltika , " biełastockaja klikuszka " w autobusach , śmiecie produkowane przez m2 mieszkania / również pustostany / , " nie licz na nic " / nie podadzą zupy nic ? / i wiele bardziej szczegółowych .

C
Czujne Ucho

Artykuł Dodano: 2 marca 2013, 12:15
Choroszcz = Deklaracje należy składać do 28 lutego

M
Marco Polo

Gdyby to jeszcze na jakiś konkretny cel białostoczanom zabierali... A pewnie będzie tak, jak zwykle - że nadwyżka z kieszeni mieszkańców trafi na konta urzędników w postaci rozmaitych premii...

o
oleg

Białystok to dziura zabita dechami a ceny z kosmosu banda idiotów i złodzieji

F
Franko

I pomyśleć,że takich idiotów na radnych sami wybraliśmy!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3