Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie podrożeje przez UE. MPEC musi zapłacić za CO2

Krzysztof Jankowski [email protected] tel. 85 730 67 86
Rynek ciepła i energii jest przeregulowany, a przecież to sami producenci najlepiej znają potrzeby i możliwości lokalnych klientów - mówił prezes Izby Gospodarczej Ciepłowników Jacek Szymczak (na zdj. drugi z lewej), podczas wręczania Lauru Ciepłownictwa Mikołajowi Samocikowi (drugi z prawej)
Rynek ciepła i energii jest przeregulowany, a przecież to sami producenci najlepiej znają potrzeby i możliwości lokalnych klientów - mówił prezes Izby Gospodarczej Ciepłowników Jacek Szymczak (na zdj. drugi z lewej), podczas wręczania Lauru Ciepłownictwa Mikołajowi Samocikowi (drugi z prawej) Krzysztof Jankowski
Przed poważnym wyzwaniem stoi bielski MPEC. Od nowego roku zmienią się unijne limity produkcji dwutlenku węgla. Nasz największy wytwórca ciepła będzie musiał więcej zapłacić za wytwarzany w procesie produkcyjnym CO2, albo zmienić technologię. W obu przypadkach oznacza to poważne wydatki, które wpłyną na wysokość płaconych przez nas rachunków za ogrzewanie.

Podobny problem stanie przed wieloma producentami ciepła. Wszyscy szukają skutecznych rozwiązań, ale prostych recept nie widać.

- Od kilku lat informowaliśmy rząd o problemie, jaki przyniesie "pakiet klimatyczny" Unii Europejskiej. Wskazywaliśmy zagrożenia i propozycje rozwiązań - zapewniał Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, który w zeszłym tygodniu wręczał MPEC-owi "Laur Ciepłownictwa" - branżową nagrodę dla najlepszej firmy ciepłowniczej zrzeszonej w Izbie.

Pakiet klimatyczny zakłada ograniczenie produkcji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla.

- To idea szlachetna, która ma zapobiegać niekorzystnym zmianom w przyrodzie, ale warto zauważyć, że na przystąpienie do niej nie zgodzili się najwięksi producenci CO2 na świecie: Stany Zjednoczone, Rosja, czy kraje azjatyckie - podkreśla Mikołaj Samocik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bielsku Podlaskim.

Zgodnie z założeniami "Pakietu", zakłady przemysłowe będą musiały kupować prawa do emisji dwutlenku węgla. Jakby tego nie nazywać, chodzi o płacenie kar za produkowany CO2. Uderzy to zwłaszcza w producentów ciepła, w tym elektrownie i ciepłownie opalane węglem, a takich jest w Polsce większość.

- Nasza Izba skupia ponad 250 przedsiębiorstw ciepłowniczych w całym kraju, które produkują 85 proc. ciepła dla sektora komunalno-bytowego - podkreślał prezes Jacek Szymczak.

Polscy ciepłownicy liczą na to, że rząd jeszcze coś z Unią utarguje. Jeśli nie, to będą musieli płacić za produkcję CO2, lub inwestować kolejne pieniądze w zmianę technologii. W tym drugim przypadku pytanie brzmi - w jaką technologię. Bo najtańsze jest produkowanie ciepła właśnie z węgla. Z danych przedstawianych przez bielski MPEC wynika, że cena 1 gigadżula ciepła wyprodukowanego z gazu jest droższa o 73 proc., a z oleju opałowego o 119 proc. od tej samej ilości pozyskanej ze spalania węgla. Ilość wyprodukowanego przy tej okazji dwutlenku węgla jest niewiele mniejsza (przy oleju o 19 proc., a przy gazie o 41 proc.). Na dodatek gazu sieciowego w Bielsku nie ma, bo nigdy go nie doprowadzono.

Ciekawszym rozwiązaniem byłoby przestawienie MPEC-u na opalanie tzw. biomasą. Ono też jest droższe od palenia węglem, ale tylko o 15 proc. Co prawda powoduje jeszcze większą emisję CO2 od węgla, ale palenie drewnem i biomasą Unia Europejska uważa za ekologiczne i nie wlicza go do swoich limitów.

Jednak zainstalowanie kotła i reszty infrastruktury ciepłowni na biomasę jest droższe niż pozostawienie produkcji z węgla i płacenie za dodatkowe limity dwutlenku węgla.

- Szacujemy, że taka modernizacja zakładu przełoży się na wzrost ceny produkowanego przez nas ciepła o ok. 7 proc. Z kolei niedobór uprawnień na produkcję CO2 spowoduje w przyszłym roku konieczność podniesienia cen o 3 proc. Z punktu widzenia firmy i jej klientów bardziej opłaca się wykupić dodatkowe limity, niż inwestować, pod warunkiem, że cena uprawnienia nie przekroczy 15 euro za tonę emisji dwutlenku węgla - przyznaje prezes Mikołaj Samocik.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny