MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne dopłaty do prądu. Nie przegap terminu złożenia wniosku o dodatek elektryczny. Nawet 1500 zł dofinansowania rachunków za prąd

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Koniecznie pamiętaj, żeby złoży wniosek o dodatek elektryczny na rok 2022. Nie możesz tego przegapić!
Koniecznie pamiętaj, żeby złoży wniosek o dodatek elektryczny na rok 2022. Nie możesz tego przegapić! morris71/123RF.com
Dopłata do prądu w 2022 roku może wynieść aż 1500 zł. Dofinansowanie rachunków za energię, czyli dodatek elektryczny 2022 przysługuje gospodarstwom domowym, które do ogrzewania domu wykorzystują prąd. Zobacz, kiedy trzeba złożyć wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego 2022 oraz co należy w nim wpisać. Sprawdź, jakie masz szansę na te pieniądze.

W skrócie

Wysoka dopłata do prądu jeszcze w tym roku. Pamiętaj o dodatku elektrycznym 2022. Komu przysługuje 1000 i 1500 zł dofinansowania do rachunków za prąd?

Na rządową dopłatę do rachunków za prąd mogą liczyć wszystkie gospodarstwa domowe, w których podstawowe źródło ogrzewania w domu zasilane jest energią elektryczną (chodzi m.in. o pompy ciepła, bojlery). Jeśli w domu mieszka kilka rodzin, mogą się one ubiegać tylko o jedno dofinansowanie. Warto pamiętać, że wniosek o dodatek energetyczny[/b] mają prawo złożyć tylko te gospodarstwa domowe, które wcześniej uzyskały wpis lub zgłosiły główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To warunek konieczny i urzędnicy będą to kontrolować.

Dodatek elektryczny nie przysługuje rodzinom, których domowa instalacja jest zasilana panelami fotowoltaicznych. Nawet w sytuacji, gdy do ogrzewania wykorzystują pompę ciepła. O dofinansowanie prądu nie mogą też wnioskować gospodarstwa domowe, które już wcześniej złożyły wniosek o dopłatę do węgla, gazu skroplonego LPG lub innego opału.

Wniosek o wypłatę dodatku do prądu 2022. Co musisz wpisać w formularzu i gdzie trzeba go wniosek o dopłatę do prądu?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczący dofinansowania prądu. W witrynie RCL wyświetla się też wzór wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego. Będzie on również dostępny m.in. w urzędach gmin i w witrynie gov.pl. Formularz wypełniamy wielkimi literami, a w kratkach możemy wstawić wyłącznie ptaszek lub krzyżyk. We wniosku musimy zawrzeć jedynie podstawowe informacje, więc wypełnienie go jest proste i powinno zająć nam niewiele czasu.

Formularz o dodatek elektryczny 2022 zawiera pola na wpisanie m.in. takich danych:

 • imię i nazwisko osoby wnioskującej,
 • nr PESEL,
 • obywatelstwo,
 • numer i seria dokumentu tożsamości (jeśli nie dysponujemy nr PESEL),
 • miejsce zamieszkania (dokładny adres wraz z kodem pocztowym),
 • numer rachunku bankowego, na który mają wpłynąć pieniądze,
 • rodzaj źródła ciepła (pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny),
 • adres e-mail (na który będzie przesłana informacja, że dodatek został przyznany).

We wniosku trzeba też zadeklarować, ile osób wchodzi w skład gospodarstwa domowego. Jeśli jest ono wieloosobowe, musimy podać dane wszystkich jego członków.

Złóż wniosek o dodatek elektryczny. Ile pieniędzy na prąd można dostać w 2022 roku?

Dopłata do prądu 2022 to świadczenie jednorazowe, które będziemy mogli odebrać w kasie urzędu lub otrzymamy w formie przelewu na konto bankowe. Jaka jest wysokość dodatku elektrycznego?

Rządowa ustawa przewiduje dwa progi dofinansowania energii elektrycznej:

 • 1000 zł – dla gospodarstw domowych, których zużycie energii elektrycznej za 2021 rok jest standardowe i wynosi do 5 MWh;
 • 1500 zł – w sytuacji, gdy roczne zużycie prądu przekracza 5 MWh.

Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o dodatek elektryczny 2022? Warto o tym pamiętać, żeby nie stracić dofinansowania do rachunków za prąd

Jeśli chcemy wnioskować o 1500 zł dodatku elektrycznego, do formularza musimy dołączyć odpowiednie dokumenty. Powinny one świadczyć o tym, że taka kwota rzeczywiście nam przysługuje. Mamy więc obowiązek przedstawienia rachunków na prąd za cały 2021 rok, które jednocześnie potwierdzą, że zużyliśmy ponad 5 MWh.

Do archiwizacji dokumentów wystarczy ekologiczna forma faktury w wersji elektronicznej, którą możemy wydrukować w dowolnym momencie. Porządek w papierach sprawi, że później nie będzie problemu z uzyskaniem dodatku elektrycznego. Jeżeli na rachunku nie widnieje informacja, że został faktycznie opłacony, to musimy do niego dołączyć potwierdzenie przelewu bankowego lub inny dowód wpłaty.

Pamiętajmy, żeby nie wyrzucać faktur, które stanowią dokumentację wydatków za prąd opłacaną u dostawcy energii. W dokumencie powinny się pojawić nasze pełne dane, okres rozliczeniowy oraz ilość kWh zużytej energii elektrycznej. Koniecznie więc przechowujmy te kwity.

Od kiedy można składać wniosek o dodatek elektryczny? Zapisz sobie te terminy

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można złożyć osobiście, on-line (ePUAP i profil zaufany) i wysłać listem poleconym do lokalnego urzędu gminy – w zależności od miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Formularze mają być przyjmowane od 1 grudnia 2022. Czas na złożenie wniosku o dofinansowanie prądu będziemy mieć do 1 lutego 2023 roku.

Wniosek o dodatek elektryczny może złożyć jedynie osoba pełnoletnia, a pieniądze zostaną przelane maksymalnie w ciągu 30 dni (kalendarzowych) bezpośrednio na konto wnioskodawcy lub będzie mógł je odebrać w kasie urzędu gminy.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogromne dopłaty do prądu. Nie przegap terminu złożenia wniosku o dodatek elektryczny. Nawet 1500 zł dofinansowania rachunków za prąd - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny