Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród angielski. Bez problemu zaaranżujesz go na działce naszego domu. (zdjęcia)

Agnieszka Zalewska
W angielskim ogrodzie można natknąć się na zmurszałe rzeźby, obeliski, szczątki ruin, posągi i stylowe dekoracje czy fontanny
W angielskim ogrodzie można natknąć się na zmurszałe rzeźby, obeliski, szczątki ruin, posągi i stylowe dekoracje czy fontanny
W tym miejscu gospodarz i jego goście powinni czuć się swobodnie i komfortowo. Dziś przedstawiamy pomysł na ogród w stylu swobodnym, który z powodzeniem można urządzić na 1100-metrowej działce w Sochoniach, gdzie powstaje dom dla zwycięzcy loterii "Porannego". Wystarczy zebrać dwanaście kolejnych kuponów w naszej loterii a marzenia mogą się spełnić.
Dominują tutaj drzewa i krzewy o naturalnym pokroju i liczne rabaty z kwitnącymi kolorowo bylinami
Dominują tutaj drzewa i krzewy o naturalnym pokroju i liczne rabaty z kwitnącymi kolorowo bylinami

Dominują tutaj drzewa i krzewy o naturalnym pokroju i liczne rabaty z kwitnącymi kolorowo bylinami

Każdy z nas, chociaż na chwilę chciałby się znaleźć na łonie natury i ukoić zmysły wśród tajemniczych zakątków, kwitnących drzew i malowniczych kwiatów. To wszystko można mieć na wyciągnięcie ręki.

- Przykładem jest ogród angielski. W jego tworzeniu wykorzystuje się styl swobodny polegający na całkowitym odejściu od geometryczności. Unika się symetrii, panuje znaczna swoboda i naturalność - mówi architekt Wojciech Brzozowski z firmy Pamiętajmy o Ogrodach. Kompozycja ogrodu sprawia wrażenie przypadkowości i płynnie łączy się z otaczającym krajobrazem. Taki układ dobrze wpisuje się w działki o urozmaiconej rzeźbie terenu.

- Zakładając ogród angielski nie można zapomnieć o trawniku, gdzie dobrze wypielęgnowany może być chlubą właściciela - wyjaśnia architekt. - Dominują tutaj drzewa i krzewy o naturalnym pokroju, liczne rabaty z kwitnącymi kolorowo bylinami a także gaje i łąki - to wszystko w zależności od wizji właściciela ogrodu.

Drzewa i rośliny używane w nasadzeniach to dęby, buki, lub romantycznie zwieszające się gałęzie wierzby, sadzone jako pojedyncze okazy. Niewysokie drzewa i krzewy mogą być traktowane jako tło dla rabat bylinowych. Świetnie się do tego nadaje bukszpan, trzmielina, ostrokrzew, berberys, mahonia, śnieguliczkam, jaśminowiec, klon palmowy, wiśnia i śliwa ozdobna.

W takim ogrodzie nie może również zabraknąć pnączy swobodnie wspinających się na kamienne murki i na ściany budynków. Z roślin cebulowych posadzić można irysy, astry i żonkile.

- Ogród angielski to inaczej ogród romantyczny, sentymentalny - mówi Wojciech Brzozowski. - Spotkać można zakątki z ławeczkami i pachnącymi różami, pergole i altany. Romantyczności dodają bluszcze obficie pnące się po murach zbudowanych z cegieł i kamieni otaczających ogród i ściany domu.

Cechą charakterystyczną takiego ogrodu to brak parkanów i płotów. Wykorzystuje się naturalne elementy wyznaczające granice np. żywopłoty, skały lub strumienie. Cały ogród jest tak skomponowany jakby wszystko zostało stworzone przez naturę.

Ogród angielski często nawiązuje do przeszłości. Oprócz romantycznych zakątków można natknąć się na zmurszałe rzeźby, obeliski, szczątki ruin, posągi i stylowe dekoracje, które wyglądają jakby nadgryzł je ząb czasu.

Ogród angielski - przedłużenie domu

W takim ogrodzie nie może zabraknąć ziół i roślin kwitnących:  naparstnicy, lilii, czosnku ozdobnego, dzwonków, maków
W takim ogrodzie nie może zabraknąć ziół i roślin kwitnących: naparstnicy, lilii, czosnku ozdobnego, dzwonków, maków

W takim ogrodzie nie może zabraknąć ziół i roślin kwitnących: naparstnicy, lilii, czosnku ozdobnego, dzwonków, maków

Dla Anglików ogród jest przedłużeniem domu i służy za miejsce relaksu i przyjmowania gości. Pamiętajmy więc koniecznie o wygodnych fotelach oraz stoliku, ustawmy też rzeźby, ciekawe donice, ławeczki - wszystko lekko nadgryzione zębem czasu, pasujące do nostalgicznego stylu.

- Jeśli choć trochę chcemy zbliżyć się do świata tak zróżnicowanego i jakże fascynującego - dajmy się ponieść fantazji i stwórzmy, choć namiastkę ogrodu angielskiego - zachęca Wojciech Brzozowski. - Bo taki ogród służy nie tylko do podejmowania gości, ale pozwala na obcowanie z naturą, co sprzyja relaksowi i pozwoli przenieść się do XVIII-wiecznej Anglii.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny