MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia droższe ubranka i obuwie dla dzieci

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care
Za niektóre artykuły dziecięce od stycznia zapłacimy więcej
Za niektóre artykuły dziecięce od stycznia zapłacimy więcej
Rodzice mają ostatnie tygodnie na zrobienie tańszych zakupów dla swoich pociech.

Tylko do końca roku obowiązuje preferencyjna 8-proc. stawka VAT na ubranka dla niemowląt i buty dziecięce. Od stycznia 2012 r. VAT na te artykułu wzrośnie o 15 pkt. proc.

Jeszcze w 2010 roku kupując ubranka dla najmłodszych oraz buty dla starszych dzieci płaciliśmy tylko 7 proc. VAT-u. Od 1 stycznia 2011 r. podwyżka na te artykuły była nieznaczna bo tylko o 1 punkt procentowy. Od 2012 r. artykuły te zostaną już objęte podstawową stawką VAT.

Za te same ubranka i buty od stycznia zapłacimy więcej. Nie ma jednak pewności, czy na tym podwyżki się zakończą. Wszystko uzależnione będzie od tego, czy rządowi uda się obronić próg 55 proc. długu publicznego.

Obniżona, 8-proc. stawka niezgodna z dyrektywą

Podatek musi zostać podwyższony po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że polskie regulacje są niezgodne z prawem unijnym. Polskie przepisy zostały więc zmienione już w kwietniu 2011 r., ale moment ich wejścia w życie został przesunięty na 1 stycznia 2012 r.

Podwyżki cen nieuniknione

Rodzice w przyszłym roku będą płacić więcej za niezbędne zakupy dla swoich dzieci. Przy tak dużym skoku jest to pewne. Trudno jednak jednoznacznie ocenić, ile wyniosą podwyżki. Ważnym czynnikiem jest konkurencyjność rynku, która często powoduje, że przedsiębiorcy rezygnują z wyższej marży. Ma to jednak swoje granice i nie można oczekiwać, że przejmą oni na siebie aż tak duży ciężar. Pamiętać też trzeba, że od stycznia 2012 r. rośnie akcyza na olej napędowy, co też nie pozostanie neutralne dla wpływu na poziom cen. Efektem tej podwyżki będą wyższe koszty transportu, co zwiększy ceny towarów na półkach sklepowych.

Ubranka tańsze u zwolnionych podatników

Można liczyć, że podwyżka cen nie powinna nastąpić z dnia na dzień w małych sklepach, czy na targowiskach. Zależeć to będzie od statusu podatkowego sprzedającego. Jeśli jest on podatnikiem korzystającym ze zwolnienia podmiotowego z uwagi na obroty, to nie dolicza do sprzedawanych towarów VAT-u.

Czytaj też: Uwaga! Wyższe podatki dla przedsiębiorców od przyszłego roku!

Ze zwolnienia podmiotowego mogą korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży bez podatku nie przekroczyła 150000 zł rocznie.

Trzeba pamiętać, że i w tych miejscach artykuły te zdrożeją, gdy tylko skończą się zapasy magazynowe sprzedającego. Przedsiębiorca kupując nowy towar w hurtowni, czy u producenta zapłaci już 23 proc. VAT i będzie zmuszony podnieść swoje ceny.

Podwyżka wszystkich stawek VAT o 1 proc.

Czy grozi nam 24 proc. stawka podstawowa VAT od 2012 r. i dalsza podwyżka w 2013 r.? Wszystko zależy od tego, jak ukształtuje się relacja państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto na koniec bieżącego roku. Przyjęte rozwiązania przewidują, że VAT zacznie rosnąć w przypadku, gdy relacja długu publicznego do PKB przekroczy 55 proc. Decydujący będzie stan na dzień 31 grudnia 2011 r. ogłoszony przez Ministra Finansów do dnia 31 maja 2012 r. w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski”. Gdyby dług przekroczył 55 proc. PKB, podatnicy już od 1 lipca 2012 r. musieliby zastosować nowe stawki VAT wyższe o jeden punkt procentowy.

Dalszy wzrost w kolejnych latach

Z przekroczeniem 55-proc. progu relacji długu publicznego do PKB w 2011 r. wiąże się dalszy automatyczny wzrost stawek VAT od 1 lipca 2013 r. o kolejny 1 punkt procentowy. Dopiero od 1 stycznia 2015 r. stawka rozpoczęłaby „wędrówkę” o jeden punkt procentowy w dół.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny