Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł na całoroczny rozwój infrastruktury piłkarskiej w Białymstoku. Chodzi o zadaszenie boisk. Miasto wyraża sceptycyzm

wal
Styczniowy sparing Jagiellonii w hali pneumatycznej przy ul. Elewatorskiej
Styczniowy sparing Jagiellonii w hali pneumatycznej przy ul. Elewatorskiej Wojciech Wojtkielewicz
Radny Sebastian Putra zaproponował utworzenie programu pilotażowego, który jeszcze w tym roku określiłby, jakie miejskie boiska powinny zostać zadaszone tzw. balonami. Zaproponował też wyasygnowanie w tegorocznym budżecie pieniędzy na budowę takiej hali pneumatycznej. Jednak miasto sceptycznie podchodzi do pomysłu. Głównie ze względów finansowych.

Spis treści

Nie od dziś wiadomo, że Białystok boryka się z ilością i dostępnością boisk piłkarskich nie tylko tych pełnowymiarowych, ale również i mniejszych. Problem nasila się w okresie jesienno-zimowym, kiedy korzystanie z tychże obiektów uzależnione jest od dogodnych warunków atmosferycznych.

Nowa hala w miejsce potarganej przez wiatr

Zwrócił na to uwagę radny Sebastian Putra w interpelacji do prezydenta. Przypomniał, że niedawno w Białymstoku pojawiła się hala pneumatyczna, która przykryła pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią przy ulicy Elewatorskiej w kompleksie treningowym Jagiellonii Białystok.

- Dzięki temu obiekt w okresie zimy jest zabezpieczony przed śniegiem, wiatrem i innymi niesprzyjającymi warunkami pogodowymi co w połączeniu z oświetleniem powoduje, że można z niego korzystać niemal przez całą dobę - podkreśla radny Putra.

Hala pneumatyczna przy Elewatorskiej zostało oddana do użytku w grudniu 2023 roku. Zastąpiła poprzedni balon, który w 2022 roku runął pod naporem silnego wiatru. Nowe zadaszenie jest pokryte siatką metalową. Dzięki temu ma pozwolić na dłuższe użytkowanie obiektu. Powstała dzięki 2,3 mln zł rządowego dofinansowani. W jej uzyskaniu pomógł samorząd województwa. Sponsorem tytularnym została Enea Ciepło.

Balony jak grzyby po deszczu. Ale nie u nas

Sebastian Putra zwrócił też uwagę, że podróżując po Polsce takich obiektów możemy znaleźć bardzo dużo w różnej wielkości miastach.

- Coraz częściej boiska przyszkolne posiadają takie zadaszenia. W internecie bez problemu można znaleźć firmy, które przygotowują tego typu hale pneumatyczne i można w kilka minut określić szacunkowy koszt w zależności od przykrywanej powierzchni - tłumaczy radny.

Na początek pilotaż o halach

Dlatego zawnioskował do prezydenta o przygotowanie jeszcze w tym roku programu pilotażowego, który określi obiekty nadające się do przykrycia halą pneumatyczną. Jak również o zabezpieczenie odpowiednich środków w budżecie na rok 2024 poprzez jego zmianę na jednej z nadchodzących sesji oraz co za tym idzie uwzględnienie w budżecie na rok 2025 budowy pierwszej hali pneumatycznej. Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem byłyby konsultacje, które stworzyłyby swoistą listę rankingową boisk do zadaszenia w pierwszej kolejności, ale też wytypowałyby obiekt od którego należało by zacząć.

- Warto również spojrzeć na sprawę szerzej i zastanowić się nad zarządzaniem tego typu obiektami. Czy miałoby być to w zarządzie szkół czy prywatnych podmiotów z uwzględnieniem ogólnodostępności dla wszystkich mieszkańców Białegostoku za odpowiednią opłatą - wyjaśnia Sebastian Putra.

Radny uważa, że szczegóły mogą określić wspólnie radni, urzędnicy, organizacje sportowe i inne podmioty.

- Zachęcam do otwartości na ten pomysł, który będzie służył wszystkim mieszkańcom naszego miasta bez względu na poglądy polityczne - zaapelował radny.

Miasto sceptycznie podchodzi do pomysłu.

Głównie ze względów finansowych. Sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk poinformował, że koszt wybudowania hali waha się od około jednego miliona do kilku milionów złotych, w zależności od jej wyposażenia, wielkości boiska oraz zastosowanego oświetlenia i ogrzewania.

- Podobnie kosztowne jest też utrzymanie takiej hali, uzależnione od jej usytuowania, wielkości, zastosowanego ogrzewania i oświetlenia oraz bieżącej obsługi - zaznacza sekretarz

.

Dlatego tego typu inwestycje nie są planowane w tegorocznym budżeci Białegostoku.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny