Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy biznes - szkoła jazdy dla kobiet

Izabela Krzewska [email protected]
– Stawiamy na profesjonalną kadrę, ale chcielibyśmy, aby panowała tu swobodna atmosfera – mówi właścicielka szkoły Natalia Kapała (z lewej). Obok instruktorka Małgorzata Piszczatowska.
– Stawiamy na profesjonalną kadrę, ale chcielibyśmy, aby panowała tu swobodna atmosfera – mówi właścicielka szkoły Natalia Kapała (z lewej). Obok instruktorka Małgorzata Piszczatowska.

Przytulna sala lekcyjna, łagodne dla wzroku kolory: róż i fiolet. To tutaj, przy ul. Sienkiewicza, już za kilka dni ruszą zajęcia teoretyczne w pierwszej w Białymstoku i na Podlasiu szkole jazdy dla kobiet.

– Wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Czekamy tylko na decyzję urzędu miasta – mówi Natalia Kapała, właścicielka szkoły „Babska eLka”.

Do założenia ośrodka zainspirowały ją liczne rozmowy z kobietami, które planują zdobyć prawo jazdy, bądź już je mają, ale chcą sobie odświeżyć umiejętności. Oferta skierowana jest szczególnie do kobiet młodych oraz tych po 40-tce, które nie miały do tej pory odwagi, aby pójść na kursy doszkalające.

Co odróżnia tę szkołę od innych? To, że zajęcia prowadzone są tylko i wyłącznie przez kobiety i... dla kobiet. Tutaj nikt nie usłyszy niewybrednych dowcipów o „babie za kierownicą”. Jednym z założeń szkoły jest bowiem właśnie walka z tym negatywnym stereotypem.

– Chcemy udowodnić, że panie radzą sobie na drodze równie dobrze jak mężczyźni – uważa Kapała. – Jeżdżą po prostu wolniej i bardziej ostrożnie. Trzeba się w stosunku do nich wykazać jedynie nieco większą cierpliwością i wyrozumiałością.

Właśnie ta atmosfera zrozumienia ma być atutem szkoły. Chętnych nie brakuje.

Zajęcia mają być prowadzone w niewielkich, kilkunastoosobowych grupach. Organizatorzy liczą, że w takich kameralnych warunkach kobiety będą bez skrępowania zadawać pytania.

– Na standardowych kursach to mężczyźni dominują dyskusję – zauważa Małgorzata Piszczatowska, od niedawna instruktorka jazdy w „Babskiej eLce”. – Z moich obserwacji z poprzedniego miejsca pracy wynika jednak, że popełniają oni podobne błędy jak kobiety.

– Stawiamy przede wszystkim na profesjonalną kadrę – dodaje właścicielka. – Aby panowała tu swobodna i miła atmosfera, uczestniczki kursu mogą każdorazowo liczyć na kawę, herbatę i słodki poczęstunek. Tak jak na szkoleniach treningowych.

Dla klientek szkoła ma również specjalny program lojalnościowy. Każda z nich otrzyma zaproszenie do... salonu kosmetycznego na masaż twarzy i manicure.

Panowie też mogą uczestniczyć w zajęciach. Ich liczba nie powinna przekroczyć 10 proc. w każdej grupie.

Pierwszy tego typu ośrodek szkolenia kierowców w Polsce powstał 12 lat temu w Gliwicach. Obecnie funkcjonują m.in. w Warszawie, Poznaniu i Toruniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny