Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowość w usługach bankowych

ab
Szybko, sprawnie i bez kolejek można wykonać w banku wiele operacji korzystając z urządzenia samoobsługowego tzw. terminala.

Od niedawna taką możliwość oferuje swoim klientom bank PKO BP. Aktualnie działają dwa terminale samoobsługowe. Obydwa zlokalizowane są w I Oddziale PKO BP SA przy Rynku Kościuszki 16.

Nowocześnie, bez kolejek

Urządzenia samoobsługowe tzw. terminale samoobsługowe (lub transakcyjno-informacyjne), stanowią połączenie nowoczesnych technologii multimedialnych w postaci komputera osobistego oraz technologii audio i wideo. Terminale te służą do interaktywnej komunikacji z bankiem. Dzięki nim klient może samodzielnie realizować proste transakcje. Terminale przekazują także informacje o oferowanych przez bank produktach i usługach.
Terminal to bardzo wygodny i szybki sposób na załatwienie wielu spraw w banku, bez konieczności stania w długiej kolejce do bankowego okienka. Sądząc jednak po tłoku przed okienkami w oddziale PKO BP przy Rynku Kościuszki, większość klientów tego banku nadal woli korzystać z tradycyjnych form załatwiania swoich spraw. Być może nie wiedzą nawet o nowej możliwości.

Saldo, przelewy, e-konto

Terminal ma całkiem sporo funkcji. Do podstawowych czynności, które klienci PKO Banku Polskiego mogą realizować w terminalach, należą:
l podgląd salda, tj. wyświetlanie oraz wydruk danych dotyczących: numeru rachunku skojarzonego z numerem karty, danych adresowych właściciela rachunku (imię, nazwisko, adres), aktualnego salda, wysokości wolnych środków,
l wydruk wyciągu,
l wydruk historii rachunku z ostatnich 30 dni;
l przegląd produktów na rachunku oraz jego wydruk,
l przelew na wskazany przez klienta rachunek z automatyczną aktualizacją salda w systemie ZORBA 3000,
l zmiana kwot zleceń stałych - możliwość wybrania zlecenia stałego z listy podpowiedzi,
l zapłata własnych zobowiązań z tytułu składki ZUS,
l przegląd aktualnej tabeli kursowej i jej wydruk,
l łączność ze stronami internetowymi e-PKO,

W przyszłości...

planowane jest rozszerzenie funkcji terminali, tak aby mogły one być wykorzystywane na przykład do:
l przeprowadzania symulacji dotyczących spłat kredytów,
l przyjmowania wniosków kredytowych,
l składania zamówień na czeki i karty bankowe,
l zakładania lokat terminowych, a nawet sprzedaży produktów niebankowych - np. kart telefonicznych w przedpłatowym systemie telefonii komórkowej.

Jak to się robi

Obsługa terminalu

Samo korzystanie z urządzenia jest bardzo proste, bo praktycznie prowadzi ono klienta za rękę:
l Po włożeniu karty bankowej trzeba podać hasło dostępu, czyli ustalony wcześniej 4-cyfrowy kod PIN.
l Teraz w menu wybieramy odpowiednią funkcję, spośród 8, które ukażą się na ekranie.
l Po zakończeniu operacji wyciągamy kartę i gotowe. Bez tracenia czasu w kolejce.

Klient, który chce rozpocząć korzystanie z terminala musi dopełnić kilku niezbędnych, choć nieskomplikowanych formalności.
Jak poinformowała Teresa Gregorczuk, naczelnik wydziału obsługi depozytów klientów detalicznych, klient musi podpisać z bankiem stosowną umowę. Konieczne jest także posiadanie dowolnej karty, wydanej przez bank do rachunku, np. Visa Electron, Classic itp. Pracownik banku przeprowadzi na miejscu krótkie szkolenie. Klient musi także ustalić swój PIN, czyli 4-cyfrowy kod dostępu i wprowadzić go do systemu bankowego. Tylko posiadanie takiego kodu umożliwia dostęp do terminalu.
Jak poinformował bank korzystanie z terminala do końca września jest bezpłatne. Mogą z niego korzystać zarówno posiadacze rachunków osobistych, jak i gospodarczych.

W BPH PBK- tylko z Visa Electron

Terminalem samoobsługowym dysponuje też Bank Przemysłowo-Handlowy PBK. Ulokowany on jest w filii przy ul. Słonimskiej. Generalnie służy do obsługi rachunków osób fizycznych. Warunkiem korzystania z niego jest posiadanie przez klienta BPH PBK karty Visa Electron.
W terminalu można zrobić wydruk wyciągu z ROR za ostatni miesiąc, za bieżący miesiąc lub ostatnie 10 dni. Oprócz tego można otrzymać zestawienie kredytów, jakie klient zaciągnął lub lokat posiadanych w banku. Istnieje też możliwość wydruku tabeli kursowej walut. Wszystkie usługi w terminalu są bezpłatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny