MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa stacja elektroenergetyczna w Ełku ma poprawić pewność dostaw prądu w regionie

peż
10 maja oficjalnie oddano do użytku największą w naszym regionie dwusystemową stację elektroenergetyczną w Ełku. Celem inwestycji było m.in. zwiększenie pewności i jakości dostaw energii elektrycznej do odbiorców, poprawa bezpieczeństwa, podniesienie sprawności technicznej obsługi klientów, automatyzacja sieci i ulepszenie jej stanu technicznego.

Region płn.-wsch. Polski do 2015 r. zasilany był linią 400 kV Stanisławów – Narew i linią 220 kV Ostrołęka – Ełk 1. Pierwsza stanowiła podstawowe zasilanie odbiorców PGE Dystrybucja Oddział Białystok. W przypadku jej uszkodzenia trzeba byłoby wprowadzać ograniczenia dla odbiorców, aby utrzymać stabilność systemu elektroenergetycznego.

Praca na czynnym obiekcie

Konieczność dostosowania rozdzielni 110 kV w stacji 220/110/15 kV Ełk 1 do większych prądów zwarciowych występujących na szynach rozdzielni 110 kV, była spowodowana połączeniem stacji Ełk 1 ze stacją 400 kV Ełk bis, należącą do PSE, linią 110 kV. Realizacja inwestycji zajęła ponad dwa lata.

- Modernizacja przebiegała na czynnym obiekcie, a nadrzędnym celem w czasie budowy było zabezpieczenie nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej dla jej odbiorców - mówi Tomasz Łapucki przedstawiciel wykonawcy, dyrektor Techniczny z Elektromontażu Wschód. - Udało się to osiągnąć dzięki pracy naszych projektantów i inżynierów. Znaczna część prac musiała być realizowana jedynie w dni wolne od pracy i święta.

- Na szczególne wyróżnienie zasługują nasi elektromonterzy oraz służby PGE Dystrybucja za ich profesjonalizm i zaangażowanie. Dzięki temu nie było opóźnień i na budowie nie doszło do żadnego wypadku, co jest szczególnie istotne z uwagi na pracę przy urządzeniach pod napięciem - dodaje Tomasz Łapucki.

Wymienione zostały wszystkie urządzenia pierwotne i wtórne rozdzielni 110 kV. Wysłużone i wyeksploatowane urządzenia typu odłączniki, przekładniki prądowe i napięciowe oraz wyłączniki zostały zastąpione modułowymi urządzeniami typu HYpact w izolacji SF6. Dotychczasową EAZ rozdzielni zastąpiły nowoczesne urządzenia cyfrowe, współpracujące z systemem telemechaniki wykorzystując protokół IEC 61850. Stacja, dzięki systemowi telemechaniki, jest w pełni zautomatyzowana i bezobsługowa.

Zwiększona została moc transformatorów. Dwa dotychczas pracujące urządzenia 110/15 kV o mocy 10 MVA zastąpiły jednostki o mocy 16 MVA. Stanowiska transformatorów 110/15 kV zostały wyposażone w misy olejowe, spełniające wymogi ochrony środowiska. Zmodernizowano również układy kompensacji prądów ziemnozwarciowych w sieci SN, uwzględniając wzrost prądów pojemnościowych spowodowany systematycznym wdrażaniem programu kablowania.

Inwestycja z przyszłością

Obecnie stacja 220/110/15 kV Ełk 1 zasilana jest nie tylko linią 220 kV z Ostrołęki, ale jest również połączona linią 110 kV ze stacją 400/110 kV Ełk Bis przez co zdecydowanie poprawiła się pewność zasilania regionu, które jest realizowane z dwóch stacji 400/110 kV Narew i Ełk Bis oraz dodatkowo linią 220 kV z Ostrołęki.

Czytaj też: Most energetyczny za 2 miliony euro

Dzięki działaniom Operatora Systemu Przesyłowego (PSE Operator S.A.) w tym zakresie zostało podniesione bezpieczeństwo energetyczne i pewność dostaw energii elektrycznej dla obszaru działania Oddziału Białystok.

Dzięki połączeniu stacji Ełk1 ze stacją Ełk Bis znacznie poprawią się warunki zasilania regionu, przez tzw. podpięcie do drugiego „źródła” zasilania, od strony „Mostu Energetycznego Polska-Litwa”. Natomiast w przyszłości inwestycja ta umożliwi przyłączenie nowo projektowanych ciągów linii 110 kV. Dodatkowo prace modernizacyjne miały również za zadanie dostosować i rozbudować tak znaczącą infrastrukturę stacyjną, do wyższych standardów oraz dać możliwości jej rozbudowy w przypadku konieczności przyłączania nowych odbiorców indywidualnych i przemysłowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny