MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa rządowa aplikacja mobilna na wakacje 2023. Dzięki Monument App znajdziesz ciekawe zabytki w okolicy

Anita Persona
Opracowanie:
NIKZ przygotowała aplikację mobilną Monument App, która ułatwi wyszukiwanie i zdobywanie informacji o ciekawych miejscach w Polsce.
NIKZ przygotowała aplikację mobilną Monument App, która ułatwi wyszukiwanie i zdobywanie informacji o ciekawych miejscach w Polsce. Artem Beliaikin/Unsplash
Nowoczesność dotyka wszystkiego, nawet zabytków. Oto najlepszy tego przykład, czyli aplikacja mobilna Monument App od Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. To program zdecydowanie wart wypróbowania, szczególnie w wakacje, a do tego jest jeszcze ciekawy serwis internetowy. Sprawdź sam, a możesz znaleźć inspiracje na urlop lub ciekawe miejsca w swojej okolicy.

Spis treści

Powszechna cyfryzacja i nowoczesna technologia nie tylko pomagają się nam rozwijać, ale też wymuszają wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w kolejnych obszarach. Jednym z takich przykładów jest historia i wziął to sobie do serca Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podlegający pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten właśnie sposób powstała nowa aplikacja mobilna i nie tylko.

Monument App – zabytki dla każdego

Zabytki to ważna część każdego dziedzictwa narodowego i trzeba o nie dbać. Nie chodzi jednak jedynie o ich ochronę czy renowację, ale także o zwiększanie świadomości społecznej w tym zakresie. Często zdarza się, że sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele ciekawych i wartych uwagi miejsc historycznych znajduje się w naszej okolicy. Dodatkowo, wyjeżdżając na wakacje, zazwyczaj chcemy zwiedzać niezwykłe miejsca, a takimi nie są tylko centra rozrywki, ale też właśnie zabytki.

– Zabytki, dziedzictwo, są ważne dla naszej tożsamości, dla siły wspólnoty, siły rozumianej w bardzo różny sposób dla potencjału tej wspólnoty, ale są także bardzo ważne dla gospodarki. Zabytki są także wielkim kołem zamachowym rozwoju w bardzo wielu wymiarach. Rozwoju tożsamościowego, kulturowego. Nadają sens życiu ludzi, jednostek, społeczności lokalnych, także wspólnot narodowych, ale są również elementem nowoczesnej gospodarki i to coraz bardziej przyjaznym elementem gospodarki dla ludzi – mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Obecnie jednak najlepszymi sposobami na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, szczególnie tych z młodszych pokoleń, są nowoczesne technologie. Ta konkluzja była jednym z powodów powstania aplikacji mobilnej Monument App.

Screen z Google Store - Monument App
Aplikacja Monument App jest intuicyjna, darmowa oraz dostępna zarówno na Android, jak i iOS. NIKZ

Monument App to darmowa aplikacja mobilna na smartfony z systemem Android i iOS, która została udostępniona 23 czerwca 2023 roku. Program na celu przybliżenie ludziom dziedzictwa kulturowego Polski za sprawą łatwego dostępu i intuicyjnego wyszukiwania interesujących zabytków oraz miejsc.

– Pierwsza polska aplikacja poświęcona zabytkom. Aplikacja, która na dzisiaj zawiera kilka tysięcy rekordów i będzie cały czas się rozwijała, ale to, co ta aplikacja nam daje to to, że spoglądamy na zabytki w sposób inny niż dotychczas, nie tylko przez pryzmat murów, piękna architektury, ale patrzymy na nie przez pryzmat ludzkich historii (...) Patrzymy na zabytki przez pryzmat tego, co te mury widziały, kogo gościły, kto się tam rodził, kto tam przeżywał, jak ważne wydarzenia historyczne tam miały miejsca – charakteryzuje Monument App dyrektor NIKZ Michał Laszczkowski.

Aplikacja Monument App ma jednak nie tylko dostarczać nam informacji o konkretnych zabytkach, ale pełnić także funkcję społecznościową. Odbiorcy mogą bowiem współtworzyć opisy, dzielić się swoimi odkryciami, pokazywać nieznane atrakcje, tworzyć własne mapy i plany wycieczek. Monument App oferuje też gotowe propozycje tras, wskazując np. miejsca związane z popularnymi serialami, postaciami literackimi czy po prostu najpiękniejsze widoki.

Aplikacja będzie zawierać nie tylko opisy architektury, ale opowie też o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Nie zabraknie w niej również informacji praktycznych, np. o przewidywanym czasie zwiedzania, cenach biletów czy atrakcjach w okolicy. Jak zaznaczono, choć aplikacja Monument App już jest bogata w treści oraz mogą ją wzbogacać sami użytkownicy, to będzie ona także systematyczne rozszerzana.

Serwis internetowy i czasopismo

Uzupełnieniem działań mających na celu wykorzystanie nowych rozwiązań do promowania polskich zabytków jest także portal spotkaniazzabytkami.pl. Znajdziemy tam m.in. artykuły, mapy, zdjęcia zagadnienia, przewodniki i sporą ilość innych treści skoncentrowanych na polskim dziedzictwie narodowym. Możemy odnaleźć interesujące miejsca nie tylko po konkretnych wyszukiwaniach, ale różnych kryteriach jak te związane z historiami miłosnymi czy zbrodniami.

Screen z wyszukiwania na portalu Spotkania z Zabytkami
Kultowy magazyn o zabytkach przechodzi przemianę, a do nowych źródeł dołączył portal spotkaniazzabytkami.pl. NIKZ

Ostatnim punktem, choć nie do końca nowością, jest drukowany magazyn „Spotkania z Zabytkami”, ukazujący się od ponad 45 lat, od którego wziął się wspomniany serwis. Pismo przechodzi jednak teraz przemianę tak, aby trafić do szerszego grona odbiorców i stanie się bardziej lifestyle’owe niż dotychczas. Wszystkie te rozwiązania mają na celu pokazanie, jak bogata i ciekawa jest rodzima kultura, a dzięki serwisowi internetowemu oraz aplikacji Monument App więcej osób będzie mogło się o tym dowiedzieć. To także znakomite narzędzie, aby znaleźć ciekawe do odwiedzenia miejsca zarówno w naszej okolicy, jak i tam, gdzie wybieramy się na urlop czy wakacje.

Sprawdź też:

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa rządowa aplikacja mobilna na wakacje 2023. Dzięki Monument App znajdziesz ciekawe zabytki w okolicy - GRA.PL

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny