Spis treści
Dom inspirowany wiejską chatą, czyli Podcieniowy Domek
Kierowane przez Bogusława Barnasia BXB studio już od kilku lat zachwyca świat niezwykłymi projektami domów jednorodzinnych. Jedno z poprzednich dzieł tego zespołu – dom Polska Zagroda – było wielokrotnie nagradzane w prestiżowych międzynarodowych konkursach architektonicznych. Nagrodami obsypano również budowlę o nazwie Małopolska Chata Podcieniowa. Pracownia dokonała także ciekawego przekształcenia w domy zabytkowych budynków pasterskich w Szwajcarii oraz zaprojektowała wyjątkowy budynek znany jako Dom z Grotą. Warto wspomnieć także o otwartym na las domu Made in Poland i wielofunkcyjnym Domu Szwajcarskim.
Teraz BXB studio zaprezentowało kolejny projekt inspirowany tradycyjną zabudową. Inspiracją dla Podcieniowego Domku była zauważona przypadkiem drewniana, wiejska chata.
Zobacz niezwykły Podcieniowy Domek w galerii:
– Ten niewielki domek o powierzchni 170 m2 inspirowany jest przypadkowo napotkaną podczas rowerowej wyprawy drewnianą chatką, która jakoś szczególnie mnie urzekła i zapadła w mojej pamięci, podobnie jak charakterne podcieniowe domy Lanckorony – opowiada Bogusław Barnaś z BXB studio. – Podcieniowy Domek przełamuje wszelkie konwenanse, reguły i zasady. Jest niegrzeczny, niesymetryczny, ale bardzo logiczny i konsekwentny, przez to tak bardzo go lubię. Jego forma jest wynikową funkcji, zasad ergonomii i światła w architekturze.
Co ten dom jednorodzinny kryje w środku? Architekci o wnętrzach Podcieniowego Domku
Podcieniowy Domek ma zaledwie 170 m2, co nie daje architektom wielkiego pola do popisu (przykładowo Małopolska Chata Podcieniowa ma 400 m2). BXB studio postarało się jednak, żeby ta przestrzeń została optymalnie wykorzystana. Na parterze budynku znalazła się otwarta przestrzeń dzienna, bardzo jasna dzięki licznym przeszkleniom i otwarta na dwa tarasy – bardziej zadaszony salonowy oraz bardziej otwarty jadalniany, z kuchnią na świeżym powietrzu.
– Przestrzeń dzienna jest otwarta aż do samej kalenicy, ale jej kubatura została zredukowana poprzez charakterystyczne ścięcie dachu, które jednocześnie generuje dodatkowe przeszklenie górne doświetlające wnętrze domu światłem naturalnym – opisują architekci.
Zobacz w galerii, jak prezentuje się Podcieniowy Domek:
Na parterze domu zmieściło się jednak znacznie więcej. Znajdziemy tu także:
- dodatkowe pomieszczenie na pokój gościnny lub gabinet, z możliwym osobnym wejściem,
- łazienkę,
- strefę techniczną,
- spiżarnię.
Na parterze Podcieniowego Domku mieści się także jednostanowiskowy garaż z panoramicznym oknem na wysokości oczu kierowcy.
Poddasze z potencjałem i asymetryczny dach
Twórcy Podcieniowego Domku chcieli, żeby projekt domu mógł służyć zarówno singlowi, jak i dużej rodzinie. Dlatego zaprojektowali poddasze jako przestrzeń, którą można zaadaptować na wiele sposobów. W przypadku wersji dla singla na piętrze mieści się strefa nocna (duża sypialnia, garderoba i salon kąpielowy), a także niewielka biblioteka na antresoli i kameralny taras. W wersji rodzinnej możliwe jest stworzenie na poddaszu nawet dwóch dodatkowych pokojów.
– W tym domu nic nie jest przypadkowe, mimo iż moim celem było osiągnięcie wrażenia niefrasobliwości, jaką odnajdujemy w inspiracji – starej drewnianej górskiej chatce. Dzięki temu dom, który zaprojektowaliśmy kreuje poczucie domowego ciepła, takiego, jakie odnajdujemy w tradycyjnej drewnianej architekturze regionalnej – tłumaczy Barnaś.
Dom pełen jest ciekawych elementów i materiałów. Zwraca uwagę zwłaszcza bardzo asymetryczny dach z antylukarną, dzięki któremu podcienie mają różną szerokość – gdzieniegdzie przestrzeń tuż przy domu jest bardziej zadaszona (np. w strefie wejścia), a w innych miejscach mniej. W budynku zastosowano ciekawe materiały – po przetestowaniu wielu opcji twórcy projektu zdecydowali się na paloną deskę i białą podbitkę.
– Dla tego domu zaprojektowane zostało również ogrodzenie, mury oporowe strefy podjazdu, zieleń oraz wiata śmietnikowa, które nawiązują stylistyką do zadziornego charakteru budynku – tłumaczy zespół BXB studio.
Wyjątkowe komody
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?