Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko kaloryfery

Wojciech Nowicki
Ogrzewanie podłogowe sprawdza się w domach alergików - nie powoduje unoszenia się kurzu. Zapewnia przyjemny i zdrowy rozkład temperatury -  trochę cieplej na poziomie nóg i nieco chłodniej na poziomie głowy.
Ogrzewanie podłogowe sprawdza się w domach alergików - nie powoduje unoszenia się kurzu. Zapewnia przyjemny i zdrowy rozkład temperatury - trochę cieplej na poziomie nóg i nieco chłodniej na poziomie głowy.
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? To pytanie zadaje sobie większość osób budujących dom. Wybór jest trudny.

Każdy z systemów ma swoje zalety i ograniczenia. Najnowszy trend w ogrzewaniu łączy obie metody. Jak zaplanować taką instalację mieszaną?
W nowo budowanych wolno stojących domach większość instalowanych systemów grzewczych to połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników. Słusznie - dwa źródła to i podwójny komfort cieplny, i ekonomiczne korzystanie z ciepła.
Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierną dystrybucję ciepła. Ciepłe powietrze rozprzestrzenia się i ochładza stopniowo w miarę unoszenia nad podłogą.
W przypadku grzejników ciepłe powietrze koncentruje się wokół płyty grzejnika. Następnie przemieszcza się w górę, rozchodzi po pomieszczeniu i ochładzając się obniża w kierunku podłogi.

Na parterze i na piętrze

Najczęściej spotykanym rodzajem instalacji mieszanej jest montaż ogrzewania podłogowego na parterze domu, a grzejników na piętrach.
- Rozwiązanie takie idealnie sprawdza się w domach, w których właściciele zaplanowali otwartą przestrzeń dzienną na parterze - mówi Danuta Szutkowska, ekspert Purmo w zakresie ogrzewania podłogowego. - A takich domów buduje się najwięcej. W salonach otwartych na klatkę schodową lub bardzo wysokich, np. z antresolą tylko podłogówka ustrzeże nas przed "uciekaniem" ciepła do góry. Grzejniki oddają większość ciepła na drodze konwekcji, a ogrzane powietrze unosi się w stronę poddasza.

Przede wszystkim wygoda

Wodne ogrzewanie podłogowe instaluje się w łazienkach, przedpokojach, kuchniach, jadalniach - zwykle pod płytkami podłogowymi czy wykończeniach z kamienia. Świetnie sprawdzi się w przedpokoju, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Dodatkowo sprawi, że przemoczone buty będzie można wysuszyć stawiając je na podłodze zamiast kłaść na grzejnikach. Także mokra posadzka przy wejściu wyschnie szybciej.
Podłogówka zwykle wystarcza do ogrzania całego parteru, jeśli dom jest dobrze ocieplony i zbudowany według standardów energooszczędności. Na piętrach z sypialniami można natomiast zamontować grzejniki płytowe. Pozwolą nam w krótkim czasie ogrzać pomieszczenie przez pójściem spać.

Ciepłolubne wnętrza

Drugim sposobem na rozwiązanie instalacji mieszanej w domu to połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami we wszystkich pomieszczeniach.
- To przede wszystkim propozycja do domów o wyjątkowej architekturze - z dużymi oknami balkonowymi, przeszklonymi ścianami tarasowymi i innymi dużymi powierzchniami szklanymi - mówi Małgorzata Kerntopf-Zalewska, ekspert w zakresie grzejników dekoracyjnych.
W łazienkach ogrzewanie podłogowe to niemal konieczność, jeśli cenimy sobie komfort. Mamy ciepłą posadzkę, a zachlapana wodą podłoga szybko wysycha.
Jednak ze względu na zwykle małą powierzchnię podłogi przydaje się grzejnik drabinkowy, który szybko podniesie temperaturę w łazience. Pozwoli też na suszenie wilgotnych po kąpieli ręczników. Konstrukcja grzejników łazienkowych umożliwia także zamontowanie grzałki elektrycznej, dzięki której urządzenie można wykorzystywać także poza sezonem grzewczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny