MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie radzimy sobie ze skutkami pandemii koronawirusa. Wsparcie psychologiczne coraz bardziej potrzebne

o
Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. unsplash.com
Do psychologów i psychiatrów zgłasza się coraz więcej osób, które nie potrafią poradzić sobie ze zmianami, które zaszły w ich życiu wskutek pandemii koronawirusa. Już teraz wielu osobom jest trudno, a specjaliści przewidują, że jeszcze więcej pracy z pacjentami czeka ich po pandemii.

Codzienność w dobie koronawirusa w niczym nie przypomina tej sprzed czasu pandemii. To przekłada się na nasze zdrowie psychiczne. Niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu doświadczają natężenia takich dolegliwości jak smutek, lęk, natrętne myśli czy problemy ze snem. Jeśli te objawy utrzymują się dłużej, powinny nas skłonić do kontaktu ze specjalistą. Psychologowie i psychiatrzy w czasie pandemii mają ręce pełne roboty, a ich wsparcie jest na wagę złota.

To, że dużo osób potrzebuje teraz profesjonalnego wsparcia potwierdza prof. Dominika Dudek w rozmowie z Onetem. Prof. Dudek jest prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Psychologowie i psychiatrzy na czas pandemii zrezygnowali z osobistych spotkań z pacjentami, przenosząc się na wizyty telefoniczne lub online.

To jednak może stwarzać problem dla nowych pacjentów – osobiste spotkanie z lekarzem jest dla nich możliwe tylko w wyjątkowej sytuacji, w której występuje zagrożenie życia. E-wizyta nie umożliwia natomiast lekarzowi przeprowadzenia diagnostyki różnicowej niezbędnej w badaniu psychiatrycznym.

- Z pacjentem, którego znam, mogę porozmawiać telefonicznie. Mogę w razie potrzeby zmodyfikować jego leczenie, przepisać e-receptę. Natomiast jeśli mam nowego pacjenta, sprawa jest skomplikowana – tłumaczy w Onecie prof. Dudek. - Badanie pacjenta psychiatrycznego to nie tylko zebranie wywiadu. Nie jest ważne to, co mówi, ale również jak wygląda, jak się zachowuje, jaką ma mimikę twarzy. Muszę pacjenta poczuć – dodaje.

Specjaliści starają się mimo tych trudności pomagać zgłaszającym się do nich osobom tak, jak tylko to możliwe. Jak zdradza rozmowie z Onetem prof. Dudek, najczęściej zgłaszane problemy to zaburzenia depresyjne, lękowe, adaptacyjne oraz stresowe pourazowe. Specjalistka zwraca uwagę, że wielu ludzi znalazło się obecnie w ekstremalnych sytuacjach życiowych.

Jednocześnie prof. Dudek nie ma wątpliwości, co do tego, że sytuacja będzie eskalowała. Zdaniem rozmówczyni Onetu działa na nas jeszcze efekt nowości, który mobilizuje nas do pomocy czy chociażby zostawania w domach. Czeka nas jednak nadejście zmęczenia i frustracji, które mogą nadejść, gdy mimo wszystkich podejmowanych działań liczba zakażeń będzie rosła.

Prof. Dudek uważa, że dopiero po zakończeniu pandemii do psychiatrów i psychologów będą ustawiały się kolejki osób, które będą potrzebowały pomocy. Wtedy bowiem dostęp do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej będzie ułatwiony.

W rozmowie z Onetem specjalistka zwraca uwagę także na sytuację osób, które już leczą się pychiatrycznie i/lub są w trakcie terapii.

- To jest sytuacja antyterapeutyczna. W normalnych warunkach zachęcamy pacjentów do kontaktów z drugim człowiekiem, wychodzenia z domu, do aktywności fizycznej, trzymania się określonego porządku dnia. Teraz to wszystko stanęło na głowie – mówi prof. Dudek.

Niektórzy pacjenci pozostający pod opieką rozmówczyni Onetu całkiem dobrze sobie radzą w obecnej sytuacji, jednak niektórych pandemia koronawirusa i jej następstwa rozbiły psychicznie. Nie brakuje też pacjentów, którzy z powodu pandemii wrócili do punktu wyjścia, choć kontrolowali już swoje problemy.

Osoby, które w związku z pandemią koronawirusa potrzebują wsparcia psychologicznego mogą skorzystać z darmowej pomocy specjalistów w ramach akcji „Psycholog dla społeczeństwa”. Na stronie www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl znajduje się lista kontaktów do ponad 100 specjalistów, którzy oferują darmowe sesje trwające maksymalnie 50 minut. Każda osoba może skorzystać z trzech spotkań.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny