Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie bójmy się negocjować

Redakcja
Negocjować możemy ubiegając się o kredyt, mowa tu o marży kredytu, bo to ona ma bezpośredni wpływ na oprocentowanie pożyczki. Oprocentowanie składa się z marży (stała przez cały okres kredytowania) i stawki referencyjnej odpowiedniej dla każdej waluty (WIBOR, LIBOR, EURIBOR). Tego drugiego czynnika nie można negocjować.

Jakich argumentów należy używać przy negocjacjach marży z pracownikiem banku? Naszym atutem może być np. to, że posiadamy rachunek osobisty w danym banku. Banki są skłonne do obniżenia marży także wówczas, gdy wykupimy ubezpieczenie kredytu, albo skorzystamy z dodatkowego produktu bankowego. Obniżenie marży to nasz duży zysk, gdyż rata wówczas będzie po prostu niższa.
Jeśli nie mamy pieniędzy na spłatę kolejnych rat kredytu, to spróbujmy negocjować z bankiem spłatę pożyczki - wydłużenie okresu kredytowania albo zmianę kilku kredytów w jeden. Wydłużenie okresu kredytowania spowoduje, że zapłacimy niższe raty. Ale, uwaga - trzeba pamiętać o tym, że niestety okresu kredytowania nie można przedłużać w nieskończoność.
W przypadku utraty pracy można w banku negocjować zawieszenie spłaty kredytu na jakiś czas. Jak tylko sytuacja materialna się poprawi, powracamy do spłacania naszego zadłużenia. Najważniejsze, że nasze zadłużenie w tym czasie nie będzie rosło.
Rozmowy z bankiem nie są łatwe. Warto niekiedy skierować się do dobrego doradcy. Siła negocjacyjna zależy bowiem od naszej pozycji jako partnera banku - najlepiej jeśli mamy wysokie zarobki i jesteśmy atrakcyjnym klientem. Natomiast przeciętny klient nie ma dużej siły negocjacji - zwłaszcza jeśli nie spełnia lub spełnia z trudem - kryteria decydujące o udzieleniu kredytu. Nawet jeśli instytucja finansowa odmówi jego udzielenia, trudno z nią dyskutować. Chyba, że przedstawimy jakieś dodatkowe dokumenty czy zabezpieczenia, które wpłyną na spadek ryzyka. Wówczas bank może zmienić decyzję.
Czasem sytuacja bywa odwrotna - to banki negocjują z zainteresowanymi osobami wysokość oprocentowania lokat bankowych. Klienci lokujący w banku swoje środki pieniężne mogą być pewni, że im większe kwoty posiadają, tym będą bardziej atrakcyjni dla banku. To, od jakiego poziomu zaczyna się taka znaczna kwota zależy od poszczególnych banków.
Uwaga - warto przejrzeć przed negocjacjami aktualne lokaty dostępne na rynku finansowym. Niewykluczone, że negocjowana lokata w jednym banku może być niżej oprocentowana niż promocyjna w innym. Pamiętajmy zatem, że negocjacja stanie się efektywna wówczas, jeśli będziemy do niej dobrze przygotowani.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny