Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej odkryto obóz powstańców z 1863 roku

(jul)
W poszukiwaniach obozu powstańczego pomogli pasjonaci historii ze stowarzyszenia Grupa Wschód
W poszukiwaniach obozu powstańczego pomogli pasjonaci historii ze stowarzyszenia Grupa Wschód
Potwierdziły to badania nieinwazyjne oraz odnalezione przedmioty - monety, podkowy, a także odlane z ołowiu kule

Archeolodzy, miłośnicy historii ze stowarzyszenia Grupa Wschód, a także leśnicy odnaleźli właśnie dalszą część miejsca, gdzie w 1863 roku mieli swoje obozowisko powstańcy styczniowi. Znajdowało się ono na terenie Uroczyska Budzisk w obecnym nadleśnictwie supraskim. - Nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia. Tym bardziej że polscy żołnierze przebywali tam niecały miesiąc - przyznaje Lech Pawlata z Podlaskiej Pracowni Archeologicznej, który nadzorował poszukiwania. Dodaje, że znaleziony właśnie fragment obozowiska miał kilkaset metrów długości oraz 100, a nawet 200 metrów szerokości.

O tym, że 151 lat temu powstańcy założyli tu obóz świadczą także odkryte przedmioty.
- Natrafiliśmy na kilkaset zabytków. To nożyki, monety, guziki, fragmenty kociołków, w których gotowali żołnierze - wylicza Lech Pawlata.

Wśród znalezisk są także odlewane sposobem chałupniczym kule. Powstańcy nie mieli dostępu do fabrycznej amunicji. Natrafiono także na dużo podków.

Przedmioty udało się odnaleźć za pomocą detektorów metalu, których użyczyli pasjonaci historii z Grupy Wschód. - Mamy doświadczenie i odpowiedni sprzęt. Staramy się pomagać w akcjach poszukiwawczych - mówi Adam Wasiluk ze stowarzyszenia.

Teraz te eksponaty trzeba oczyścić, zakonserwować i opisać. - Będzie je można obejrzeć na wystawie podczas Pikniku Militarnego, który odbędzie się 21 czerwca - informuje Lech Pawlata.
Była to kontynuacja badań, które odbyły się tutaj w październiku ubiegłego roku. Przy pomocy detektorów wówczas także natrafiono na m.in. drobne monety miedziane i srebrne z lat 1840-1860, a także guziki, nożyki oraz okucia fajek.

Jak oceniają historycy, wcześniej nie było łatwo odszukać powstańcze obozowisko. - Jego położenie opisał w pamiętniku Ignacy Abramowicz, uczestnik wydarzeń z 1863 roku - podkreśla Lech Pawlata.

Miejsce, gdzie mogli stacjonować polscy żołnierze walczący w bitwie pod Waliłami w kwietniu 1863 roku, wskazał jeden z mieszkańców wsi Jałówka. Opowiadał mu o nim kiedyś dziadek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny