MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na rynku pracy pojawił się nowy benefit. Dla kogo jest przeznaczony i jak z niego skorzystać? Wiele firm właśnie go wdraża (WIDEO)

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Elastyczność w miejscu pracy jest bardzo ważna, a firmy mając tego świadomość, starają się zapewnić ją pracownikom na tyle, ile pozwala specyfika ich branży. Jednym z trendów, które zyskuje na popularności, jest workation, czyli połączenie pracy i wakacji. To swego rodzaju home office z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności wykorzystywania urlopu. – Coraz więcej firm decyduje się na jego wprowadzenie, głównie ze względu na to, że potrzebujemy nowych, atrakcyjnych benefitów – mówi nam Adrianna Wiśniewska, Manpower. Zobacz nasz materiał wideo.

Spis treści

Praca i podróżowanie jednocześnie. Czym jest workation?

To zjawisko staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, nie tylko w sezonie letnim. Firmy otwierają się na elastyczność dzięki możliwości pracy hybrydowej, a także digitalizacji znacznej części działań. Wiele turystycznych rejonów zapewnia miejsca dostosowane do pracy zdalnej, nikogo nie dziwią już także przestrzenie coworkingowe w znacznej części hoteli, kawiarni, czy centrów handlowych.

Workation to idealny sposób na czerpanie korzyści zarówno z pracy, jak i z podróży. Jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego.
Workation to idealny sposób na czerpanie korzyści zarówno z pracy, jak i z podróży. Jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Unsplash/ Standsome Worklifestyle

Workation to połączenie pracy oraz wypoczynku. Czy to rozwiązanie zostanie na rynku pracy? Prawdopodobnie tak, coraz więcej firm decyduje się na jego wprowadzenie, głównie ze względu na to, że potrzebujemy nowych, atrakcyjnych benefitów po pandemii, a nie zapominajmy, że wiele osób przyzwyczaiło się do pracy zdalnej i nie chcieliby z tego rezygnować – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Adrianna Wiśniewska, ekspertka rynku pracy, starszy konsultant biznesowy rekrutacji stałej w Manpower. – Śmiało możemy mówić o tym, że w tym momencie jest to jeden z benefitów, ale prawdopodobnie jest to rozwiązanie, które zostanie z nami na dłużej – dodaje.

Workation nie dla wszystkich

Pomimo wielu zalet, z jakimi wiąże się workation, to rozwiązanie nie jest przeznaczone dla wszystkich. Pierwszą z barier jest specyfika stanowiska i branży, bowiem nie każdy ze względu na swój profil zawodowy może sobie pozwolić na wyjazd połączony z pracą.

Zdaniem ekspertki, pracodawcy obawiają się tego, że pracownicy nie będą tak samo efektywni, jak podczas „tradycyjnego” wykonywania swoich obowiązków, ponieważ może być to traktowane przez nich jako swego rodzaju urlop, a nie praca połączona z urlopem. – Dodatkowo pojawiają się pewne bariery, jeśli chodzi o ograniczenia związane z różnicami czasowymi, połączeniem sieciowym, które może być słabsze w przypadku niektórych hoteli – wymienia.

Z kolei w przypadku pracowników, Wiśniewska zwraca uwagę na problemy związane ze skupieniem, koncentracją czy wyznaczeniem sobie listy zadań i celów, a także rozkojarzeniem. – Może być trudno skupić się na codziennych, zawodowych obowiązkach, gdy „jedną nogą jesteśmy na wakacjach”. Pojawia się także kwestia współpracy z innymi osobami z firmy czy zespołu – mówi i dodaje, że to będzie wymagało z obu stron wypracowania pewnych schematów oraz zmiany organizacji swoich codziennych zadań.

Ponadto ekspertka nie ukrywa, że wiele firm znajduje się w fazie wdrażania tego rozwiązania. Znaczna część pracodawców nie zdecydowało się jeszcze na zaprezentowanie konkretnego planu na workation, w związku z tym nie jest on dostępne dla wszystkich pracowników.

Znajdujemy się w fazie rozwojowej, to będzie wymagało czasu, chociażby ze względu na uregulowania prawne – tłumaczy.

Polskie prawo pracy uległo w ostatnim czasie zmianom, uregulowana została praca zdalna. Planując jakikolwiek, dłuższy czy krótszy wyjazd urlopowy połączony z wykonywaniem obowiązków zawodowych należy każdorazowo uzgodnić to z przełożonym. Warto o tym pamiętać zarówno w kontekście organizacyjnym, ale i ze względów prawnych.

– Tegoroczna nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła zmiany dotyczące work-life balance, jednak wiele firm jest dopiero w trakcie przystosowywania się do nowych standardów. Zmiany obejmują możliwość pracy zdalnej w wybranym przez siebie miejscu, każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. To może być miejsce zamieszkania, ale definicja pozostaje otwarta, niemniej jednak należy poinformować o takim zamiarze swojego przełożonego – podkreśla ekspertka.

Jak zaplanować pracę podczas workation?

Wakacyjne rozluźnienie związane z wyjazdem, nowym miejscem i chęcią zwiedzania, potrafi mocno obniżyć naszą produktywność. Ekspertka podpowiada, jak dobrze zaplanować czas łączenia pracy podczas wyjazdu:

  • Pamiętajmy, aby w godzinach pracy skupić się na zadaniach i nie odkładać ich na później. Im szybciej uporamy się z pracą, tym prędzej wykorzystamy wolny czas.
  • Przygotujmy plan, określmy cele, zróbmy listę zadań, które chcemy zrealizować w konkretne dni i trzymajmy się jej.
  • Wybierając kierunek podróży, należy wziąć pod uwagę różnice czasowe, tak by nie utrudniały one codziennej współpracy w zespole. Rezerwując miejsce, warto dopytać również o stabilne połączenie sieciowe.
  • Wyznaczmy sobie miejsce do pracy, zapytajmy o przestrzeń coworkingową w hotelu. To pozwoli w pełni skupić się na zadaniach i ze spokojem odbyć niezbędne spotkania online.
  • Postarajmy się zachować poranną rutynę, dzięki czemu łatwiej będzie nam przejść w „tryb praca”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny