Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na gazie - najtaniej

Wojciech Nowicki
Smakosze i zwolennicy gazu utrzymują, że tylko potrawy gotowane na ogniu zachowują prawdziwy smak
Smakosze i zwolennicy gazu utrzymują, że tylko potrawy gotowane na ogniu zachowują prawdziwy smak fot. Archiwum
Do niedawna kuchenki gazowe królowały w naszych kuchniach. Obecnie ustępują miejsca nowoczesnym, często elektrycznym, płytom grzewczym. Ale - jeśli mamy taką możliwość - wciąż wybieramy je chętnie.

Ceny kuchni gazowych

Ceny kuchni gazowych

- Zanussi, moc 8,85 kW, moc piekarnika 2,3 kW, lustrzane drzwi piekarnika, klasa energetyczna C - od ok. 500 zł;

- Gorenje, poj. piekarnika 53l, pionowe odprowadzanie oparów, termometr, zapalarka elektryczna, oświetlenie piekarnika - od ok. 680 zł;

- Ardo, 56l, grill, rożen, powierzchnia łatwoczyszcząca, zapalarka w przycisku - ok. 1,2 tys. zł;

- gazowo-elektryczna Electrolux, palniki gazowe ze stabilizacją płomienia, termoregulator, zapalarka w przycisku, grill elektryczny - od ok. 660 zł.

Wolno stojące kuchnie gazowe to zdecydowania najtańsza opcja. Nie tylko ze względu na niską cenę samego urządzenia. Eksploatacja - przy cenach energii regulowanych, ale mimo to stale rosnących - też wypada taniej niż gotowanie z wykorzystaniem prądu.

W nowoczesnych kuchenkach zmorą przestaje też być czyszczenie piekarników - większość ma już któryś z programów samoczyszczących. Nawet ruszty płyt gazowych pociągnięte są teraz emaliami typu "easy to clean", ułatwiającymi czyszczenie. Ich funkcjonaność łączy się coraz częściej z estetyką.

Bez problemu wybierzemy odpowiedni model wśród dziesiątek linii stylistycznych - od nowoczesnych, lśniących chromem i stalą, przez tradycyjne, białe, aż po stylizowane modele retro przypominające kuchenki z początku ubiegłego wieku.

W kolorze kuchni

Bogatą kolorystyką zresztą akurat ta grupa urządzeń nie szokuje - zwykle mamy kolor biały lub stalowy (inox) do wyboru. Można też znaleźć kuchenki brązowe, grafitowe i czarne.

Zarówno kuchnie wolno stojące, jak i przeznaczone do zabudowy montuje się przeważnie w ciągu szafek kuchennych, dlatego mają taką głębokość jak one - od 50 do 60 cm.

Szerokość płyty zależy od liczby palników (od 30 do 90 cm). Zdecydowanie najpopularniejsze są płyty czteropalnikowe. A najpopularniejsze kuchnie wolno stojące mają 50 albo 60 cm, zaś piekarniki do zabudowy mają szerokość od 50 do 90 cm. Wysokość kuchni wolno stojących to około 85 cm, a piekarników do zabudowy - około 60 cm. Niektóre wolno stojące kuchnie gazowe posiadają też regulowane nóżki, które ułatwiają dopasowanie wysokości kuchni do blatu.

- Coraz więcej osób wybiera kuchenki na gaz z piekarnikiem elektrycznym - mówi Adam Milewski ze sklepu AGD Avans w Białymstoku. - Taki piekarnik daje więcej możliwości, np. bardzo przydaje się funkcja termoobiegu.

Przy wyborze piekarnika lub płyty do zabudowy należy koniecznie zwrócić uwagę na podawane przez producenta wymiary wnęki, w którą będzie wbudowany sprzęt.

Ile płomienia na raz?

Zdarza się, że palniki mają kształty dostosowane do przygotowywania konkretnych potraw, np. do postawienia woka. Modele z palnikami o podwójnej koronie zapewnią płomień o dużej sile.

- Warto zdecydować się na kuchenkę z iskrowym zapalaczem gazu - radzi Adam Milewski. - Włączany go pokrętłem palnika lub osobnym przyciskiemi i nie tracimy czasu na szukanie zapałek.

Pokrywy palników są obecnie emaliowane. Cały palnik nietrudno zdemontować i wyczyścić. Tradycyjne żeliwne krążki grzejne oprócz czyszczenia wymagają jeszcze konserwacji. Raz na jakiś czas trzeba je posmarować odrobiną oleju jadalnego lub specjalnego środka konserwującego.

Podłączenie kuchenki gazowej może przysporzyć nieco utrudnień. Czasem jest to nawet niemożliwe. Kolejne zakazy dotyczą jej umiejscowienia. Nawet jeśli kłóci się to z naszymi planami zagospodarowania kuchni, nie można ustawić kuchenki w pobliżu okna. Przyczyną jest wiatr, który mógłby zgasić płomieć. A przy ulatniającym się gazie o katastrofę nietrudno.

Dlatego kuchnie gazowe wcale nie odbiegają standardami bezpieczeństwa od np. swoich elektrycznych odpowiedników. I właśnie ze względu na powszechne obawy, mają tych zabezpieczeń nawet zwiększoną ilość.

Bezpiecznie z gazem

- Producenci stosują zabezpieczenia przeciwwypływowe gazu - wyjaśnia specjalista. - Jeśli zalejemy palnik czujnik bezpieczeństwa natychmiast odetnie dopływ gazu. Specjalne zawory uniemożliwiają też ulatnianie się gazu, gdy palnik samoczynnie zgaśnie.

Bardzo często już fabrycznie wstawiane są blokady i systemy zabezpieczeń, aby uniemożliwić najmłodszym - i nie zawsze uprawnionym do korzystania z kuchenki - domownikom zabawę z gazem. Niekiedy palnik uda się zapalić, gdy oprócz przekręcenia gałki, dodatkowo trzeba ją wcisnąć i przytrzmać. Przed przypadkowym otwarciem piekarnika chronią specjalne zatrzaski. Potrójnie szklone drzwiczki zabezpieczają przed poparzeniem, nawet gdy piekarnik nagrzany jest do maksymalnej temperatury.

W kuchenkę z olbrzymią ilością funkcji, z których zwykle korzystamy bardzo rzadko, inwestować nie zawsze warto. A ale o odpowiednie zabezpieczenia zadbać należy. Szczególnie jeśli mamy w domu małe dzieci. Pamiętajmy też, że i kuchnie gazowe przypisane są do klas energetycznych (od A do G). Im wyższa klasa, tym bardziej energooszczędne urządzenie. Kuchnie najwyższej klasy oznaczone są literą A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny