MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na czym polega konkretne wsparcie z ZUS dla naszych firm w ramach „tarczy antykryzysowej”?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej. To niektóre z rozwiązań prawnych wspierających przedsiębiorców, które będzie realizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

- Nowe przepisy prawne obowiązujące od 1 kwietnia dają możliwość m. in. małym przedsiębiorcom zgłaszającym do ubezpieczeń społecznych do dziewięciu osób,zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców prowadzących działalność przed 1 lutego tego roku – informuje Katarzyna Krupicka regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Zwolnienie z opłacania składek

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15.681 zł (czyli 300 proc. średniej pensji), którzy opłacają składki tylko za siebie.

Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące mają prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa - jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 roku.

- Zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o którym mowa w przepisach tzw. tarczy antykryzysowej, stanowi pomoc publiczną. Wynika to z przepisów Unii Europejskiej. ZUS przyjął więc, że ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w „tarczy antykryzysowej” będą korzystali tylko ci przedsiębiorcy, którzy na 31 grudnia 2019 roku nie zalegali z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy – mówi rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Co ważne, jeżeli przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 roku nie płacił dłużej niż 12 miesięcy - ale do tego dnia zawarł z ZUS umowę o rozłożenie długu za składki na raty i umowę tę realizuje – może zostać zwolniony z opłacania należności za okres od marca do maja 2020 roku.

Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne

W myśl przyjętych regulacji, świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne wynosi 2080 zł (80 proc. min. płacy). Jest nieoskładkowane i nieopodatkowane.

W przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów z tych umów w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50 proc. min. pensji w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Dla pozostałych wykonujących umowy cywilnoprawne warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez GUS na pdst. przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego 2020 roku.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300 proc. średniej miesięcznej pensji z poprzedniego kwartału ogłoszonej przez prezesa GUS na pdst. przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez prezesa GUS na pdst. przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Samozatrudnieni rozliczający się kartą podatkową, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe - 1300 zł.

Bez opłaty prolongacyjnej

Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy odroczenia składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

- Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej”, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl. Wnioski można złożyć drogą elektroniczną przez PUE ZUS, przez pocztę, osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”, bez kontaktu z pracownikiem ZUS – przypomina Katarzyna Krupicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny