Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Multimedialne zwiedzanie Białegostoku. Witryny dotykowe i trójwymiarowe projekcje.

(ab)
1,1 mln zł - tyle mają kosztować multimedialne urządzenia do obsługi turystów i oznakowanie szlaków. Większość pieniędzy miasto chce pozyskać z Unii
1,1 mln zł - tyle mają kosztować multimedialne urządzenia do obsługi turystów i oznakowanie szlaków. Większość pieniędzy miasto chce pozyskać z Unii Fot. sxc.hu
Dotykowe witryny z informacjami czy wirtualna podróż przez dzieje Białegostoku - między innymi takie nowatorskie rozwiązania chce w przyszłym roku zaproponować turystom miasto.

Projekt zainstalowania w różnych punktach miasta nowoczesnych urządzeń przydatnych zarówno turystom, jak i mieszkańcom, już leży w magistracie.

Obejmuje kilka charakterystycznych punktów, położonych w samym centrum miasta. Zakłada, że w Muzeum Wojska, lokalu po dawnej Telimenie, gdzie teraz działa Galeria Sleńdzińskich oraz pomieszczeniach bramy głównej Pałacu Branickich miałyby zostać zainstalowane tablice multimedialne, które zastąpiłyby szyby.

- Przewidujemy wmontowanie w witryny dotykowych tablic sporych rozmiarów - opisuje Krzysztof Karpieszuk, sekretarz miasta. - Ich wymiary to półtora na półtora metra.

Na nich znalazłyby się informacje użyteczne dla turystów, czyli lista interesujących miejsc i obiektów w mieście oraz wskazówki, jak się po nim poruszać.

Projekt zakłada też, że w bramie wielkiej dodatkowo odbywałyby się trójwymiarowe projekcje starych rycin i zdjęć, pokazujących dawny Białystok. Oprócz tych wszystkich nowoczesnych rozwiązań powinien też działać tu tradycyjny punkt informacji turystycznej.

Pomysłów na interesujące "sprzedanie" Białegostoku turystom jest więcej.

- Planujemy, żeby w jednej ze studni można było odbyć wirtualną podróż przez dzieje Białegostoku - opisuje Karpieszuk. - Dzięki zainstalowanemu zestawowi do projekcji holograficznej towarzyszyłyby w niej postaci Jana Klemensa Branickiego, Izabeli Branickiej czy Ludwika Zamenhofa.

Do nagrań można byłoby wykorzystać aktorów przebranych w stroje z epoki.
Oczywiście dla tych, którym bardziej odpowiadają tradycyjne sposoby podawania informacji nie zabraknie ulotek, wydawnictw i informatorów w formie papierowej.

W ramach projektu miasto planuje też oznakować nowe szlaki turystyczne w mieście, które mają pokazać jego wielokulturowość. Chodzi o szlak architektury drewnianej, hetmanostwa Branickich, białostockich świątyń i tradycji fabrykanckich, a także kulinarny.

Czy i kiedy uda się te pomysły zrealizować zależy od tego, czy miasto zdobędzie na nie pieniądze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny