Mój pomysł, Mój biznes. Wierzę, że nasza kreatywna młodzież znów nas zaskoczy

Wojciech Jarmołowicz
Piotr Laskowski jest znanym i cenionym w Polsce przedsiębiorcą. Przez ponad 20 lat działalności stworzył i kierował, na różnych szczeblach zarządzania, wieloma firmami. Obecnie zasiada w radach nadzorczych: Emperia Holding SA, AC SA, SSA Jagiellonia.
Piotr Laskowski jest znanym i cenionym w Polsce przedsiębiorcą. Przez ponad 20 lat działalności stworzył i kierował, na różnych szczeblach zarządzania, wieloma firmami. Obecnie zasiada w radach nadzorczych: Emperia Holding SA, AC SA, SSA Jagiellonia.
Udostępnij:
Z Piotrem Laskowskim, podlaskim przedsiębiorcą, członkiem kapituły Akademickiego Konkursu Przedsiębiorczości 2013 Mój pomysł, Mój biznes, rozmawia Wojciech Jarmołowicz

Kurier Poranny: Dlaczego warto wspierać młodych Podlasian, którzy marzą o swoich firmach?
Piotr Laskowski:
Nie zapominajmy, że Podlasie to nasza mała ojczyzna, a chcąc rozwijać ten region – żeby ludziom żyło się tu lepiej i dostatniej – należy wspierać młodych Podlasian, którzy marzą o swoich firmach. Bo nowe przedsiębiorstwa w naszym regionie to nowe miejsca pracy, to rozwój i na pewno lepsza przyszłość wszystkich mieszkańców. To co powiedziałem może trącić truizmem, ale to biznes jest źródłem dobrobytu. Taka jest prawda.

W tegorocznej edycji chcemy, by zwycięzca założył swój biznes. Dajemy im – organizatorzy i partnerzy – pieniądze, a także doświadczonych przewodników do świata biznesu. Czy to dobry kierunek rozwoju konkursu?
– Jak najbardziej jest to dobry kierunek . Dzięki temu skracamy bardzo mocno proces przygotowania pomysłodawcy do założenia firmy i rozpoczęcia działalności gospodarczej. Laureaci mają możliwość skorzystania z porad doświadczonych ludzi ze sfery biznesu, co pozwala im utwierdzić się w przekonaniu, że to, co chcą zrobić, zmierza w dobrym kierunku. Na początku drogi, którą obrali, czyli wzięcia na swoje barki odpowiedzialności prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jest to naprawdę duża wartość.

W tym roku wymagamy, by autorzy biznesplanów bardziej przyłożyli się do części finansowej pomysłu. Dlaczego już na etapie pomysłu to jest tak ważne?
– Z własnego doświadczenia wiem, że część finansowa przedsiębiorstwa jest bardzo ważna. Z zasady biznes prowadzi się głównie dla zarabiania pieniędzy. Nie wystarczy samo wizjonerstwo, trzeba pamiętać, że plan musi być realistyczny i tu niezbędna jest analiza finansowa, to ona bardzo często sprowadza nas na ziemię przy szkicowaniu wizji naszego biznesu.

Wiele osób twierdzi, że w tym roku – również z powodu większych wymagań dotyczących części finansowej pomysłu – możemy spodziewać się mniejszej liczby biznesplanów, ale za to będą one bardziej dopracowane. Jaka jest Pana opinia na ten temat?
– Być może mają rację, że będzie ich mniej, ale tworząc nowe reguły konkursu powodujemy, że w przyszłości będzie można spodziewać się bardziej dojrzałych projektów.
Mimo wszystko jestem optymistą, jako osoba, która obserwuje losy konkursu od początku jego istnienia wiem, że nasza zdolna i kreatywna młodzież zawsze potrafi pozytywnie nas zaskoczyć. Nie ukrywam, że liczę na to.

Co by Pan radził wszystkim, którzy chcą spróbować swoich sił w prawdziwym świecie biznesu.
– To wbrew pozorom trudne pytanie. Na pewno nie można bać się realizować własnych marzeń. Nie trzeba też się bać dobierać partnerów w biznesie i pracowników nawet lepszych od siebie. Bo we współczesnym świecie konkurencja praktycznie we wszystkich branżach jest bardzo silna i jedynie gra zespołowa może przynieść oczekiwane rezultaty.

Konkurs
Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w konkursie Mój pomysł, Mój biznes, powinni do 10 maja przesłać do organizatorów swoje biznesplany. Regulamin i wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie www.mojpomyslmojbiznes.pl

b

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
calcium1983
Narazie kreatywność młodzierzy jest wykorzystywana na myślenie jak się wydostać z tego etatystyczno-urzedniczego piekła, który opiera się na dotacjach z innych konkurencyjnych krajów. A dotacjami niszczy równą konkurencje, przepisami blokuje wszelkie inicjatywy, promuje nie innowacyjność wiedzę czy poszerzanie umiejętności tylko robienie znajomości, chodów w urzędach i wśród grup lobbystycznych.Nie się promuje przedsiębierczości i pomysłowości ( chyba że chodzi o reklamy w tv za podatki obywateli), tylko umiejętnośc pisania projektów, wniosków , papierologi żeby uzyskać ochłapa z unii. Tak naprawdę najpierw musi być wolny rynek i równa konkurencja, a nie państwo socjalistyczne gdzie o wszystkim decydują klasy społeczne mające przywileje prawne i odbierające je innym. Zadnen konkurs nie sprawi że najlepsze firmy to takie co mają pomysł, potrafią przedstawić konkurencyjną ofertę i cenę dla klienta. Narazie najlepsze to takie które dostaną kasę od urzędnika, albo kontrakt od niego, albo wygrają kasę w konkursie. Już nie mówiąc że wiele dziedzin życia jest zajęte przez państwowe społki które nie dają szanas na zaistnie lepszych prywatnych firm. Także nie ma co mówić o przedsiębiorczości młodych, czy kogokolwiek, to półki  zamiast rynku mamy układ rządzony przez lobbystów typu Lewiatan i urzędników państwowych opłacanych przez nich i tworzących pod nich prawo. I gdzie obywatele tego samego kraju żyją w komplenie różnych systemach podatkówych i prawnych.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie