Mistrz na jednym oddechu był pod wodą ponad 9 minut!

(mark)
W Rybniku odbyły się Mistrzostwa Polski we freedivingu
W Rybniku odbyły się Mistrzostwa Polski we freedivingu Patrycja Radiowska-Polak
W Rybniku rozegrane zostały Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu, czyli nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. Brązowy medal zdobył białostoczanin Marcin Baranowski.

Nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Co to ozancza? Oto zawodnicy podczas takiej rywalizacji nie używają do nurkowania specjalistycznego sprzętu, a jedynym zapasem powietrza, jakim dysponują pod wodą sa ich płuca.

Freediving jest dyscypliną sportową, która odbywa się na basenie oraz na wodach otwartych i rozgrywana jest w kilku konkurencjach: w statyce, czyli wytrzymaniu jak najdłużej pod wodą bez wykonywania ruchów z twarzą zanurzoną w wodzie, w dynamice bez płetw, która polega na przepłynięciu pod wodą jak najdłuższego dystansu bez użycia płetw, oraz dynamice w płetwach.

Tegoroczne Basenowe Mistrzostwa Polski odbyły się na pływalni Akwarium w Boguszowicach. W zawodach tych Marcin Baranowski zdobył brąz w dynamice w płetwach przepływając pod wodą 185 metrów. W mistrzostwach startował także drugi białostoczanin Maciej Brzozowski.

Pierwsze miejsce w dynamice bez płetw w kategorii mężczyzn zdobył wielokrotny mistrz i rekordzista świata Mateusz Malina z wynikiem 197 m, drugie miejsce Michał Bochenek (165 m), a trzecie miejsce Karol Karcz (157 m). Wśród kobiet zwyciężyła rekordzistka świata Magdalena Solich-Talanda (191 m) przed Julią Kozerska (175 m) i Agnieszką Kalską (150 m).

W konkurencji dynamika w płetwach najdłuższy dystans przepłynął Mateusz Malina (250 m). Drugi był Krzysztof Dąbrowski (205 m), a trzeci Marcin Baranowski (185 m). Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Julia Kozerska (228 m), drugie Małgorzata Łączna (155 m), a trzecie Maria Unverricht (151 m).

W konkurencji statyka w kategorii mężczyzn mistrzem Polski został Mateusz Malina z wynikiem 9 min i 5 sek., a wśród kobiet najlepsza była Julia Kozerska (6 min 0 sek.).

Na zawodach ustanowiony został nowy rekord Polski w statyce: Mateusz Malina - 9 min 05 sek.
Dodajmy, że polscy freediverzy należą do czołówki światowej.

29 czerwca 2018 Magdalena Solich-Talanda ustanowiła rekord świata AIDA w dynamice (DYN) z wynikiem 243 m (Basenowe Mistrzostwa Świata w Belgradzie). Magdalena Solich-Talanda zdobyła też cztery tytuły mistrzyni świata.
Rekord świata AIDA w dynamice bez płetw (DNF) - 244 m należy do Mateusza Maliny (ustanowiony 2 lipca 2016 na Basenowych Mistrzostwach Świata w Turku). Mateusz Malina ustanowił 5 rekordów świata oraz 33 rekordy Polski, zdobył też 5 tytułów mistrza świata.

Materiał oryginalny: Mistrz na jednym oddechu był pod wodą ponad 9 minut! - Gazeta Współczesna