MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Męczy cię uciążliwy sąsiad? Poznaj 13 paragrafów, których możesz użyć przeciwko niemu. Znaj swoje prawa

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Sąsiad potrafi zatruwać życie hałasem czy śmieceniem, ale zdarzają się też sytuacje takie jak zalewanie sąsiadów czy gromadzenie w mieszkaniu śmieci przyciągających insekty. Przejdź do kolejnych zdjęć i poznaj paragrafy na uciążliwego sąsiada.
Sąsiad potrafi zatruwać życie hałasem czy śmieceniem, ale zdarzają się też sytuacje takie jak zalewanie sąsiadów czy gromadzenie w mieszkaniu śmieci przyciągających insekty. Przejdź do kolejnych zdjęć i poznaj paragrafy na uciążliwego sąsiada. 123RF.com
Mając uciążliwego sąsiada, człowiek nie może zaznać spokoju. Gdy nie pomaga rozmowa, czasem jedynym sposobem jest wezwanie policji lub droga sądowa. Na szczęście istnieje wiele przepisów, których można użyć w walce z kimś, kto hałasuje, wystawia śmieci na klatkę schodową czy złośliwie nas oczernia przed innymi. Sprawdź, jak użyć prawa przeciw sąsiadowi.

Spis treści

Sąsiad zmienia twoje życie w piekło? Nie jesteś bezsilny

Ignorujący zasady sąsiad potrafi zatruć życie mieszkańców całego budynku czy nawet osiedla. Głośne imprezy, stukanie w rury, karczemne awantury dniem i nocą, rzucanie z balkonu niedopałków i śmieci, wystawianie na korytarz mebli i innych gratów, niszczenie zieleni w ogródkach, chorobliwe gromadzenie w mieszkaniu cuchnących odpadów, grillowanie na balkonie – uciążliwych zachowań nie brakuje, a reakcją na próby upominania nieraz są wyzwiska i groźby.

Sprawdź: Czy bałagan może stresować i powodować tycie? Jak nieporządek wpływa na samopoczucie?

Nie znaczy to jednak, że osoba cierpiąca z powodu postępowania sąsiada jest bezsilna. Przeciwnie – z uciążliwym sąsiadem można walczyć. Po stronie spokojnych mieszkańców stoi bowiem 13 paragrafów, które warto znać:

Przejdź do galerii i dowiedz się więcej o paragrafach na uciążliwego sąsiada:

Zanim ruszysz do walki, spróbuj porozmawiać

Choć uciążliwe zachowania sąsiedzkie mogą łatwo wyprowadzić z równowagi, warto zachować w takich sytuacjach zimną krew i zamiast do eskalacji konfliktu, dążyć do jego zażegnania. Pierwszym krokiem w przypadku problemów z sąsiadem powinna być spokojna rozmowa. Nieraz okazuje się, że dana osoba nie miała świadomości, iż nam przeszkadza i chętnie zmienia swoje zachowanie.

Żadnych efektów nie przyniesie raczej z kolei zawieszenie na klatce schodowej kartki z wiadomością do sąsiada. Choć może się wydawać, że w ten sposób unikamy otwartego konfliktu, sąsiad w większości przypadków odbierze takie anonimowe upomnienie jako atak, a nawet próbę publicznego ośmieszenia. To zaś z pewnością nie zachęci go do zmiany zachowania.

Jeśli rozmowa nic nie daje, pierwszym krokiem powinna być zatem nie kartka, a skontaktowanie się z administracją budynku. Właściciel czy zarządca obiektu ma liczne możliwości wpłynięcia na zachowania mieszkańców – może choćby zgodnie z prawem usunąć blokujące korytarz meble czy rowery na koszt zagracającego.

Pamiętaj, że przepisy prawa to miecz obosieczny

W przypadku, gdy na uciążliwego sąsiada nie działa ani rozmowa, ani interwencja administracji budynku, nieraz pozostaje już tylko wezwanie policji lub wejście na drogę sądową. W takim przypadku warto skorzystać z paragrafów, które szerzej omawiamy w galerii. Warto jednak pamiętać, że to na skarżącym spoczywa zwykle obowiązek udowodnienia swoich racji.

Dowiedz się, jak możesz się bronić przed zatruwającym życie sąsiadem:

Warto jednak mieć na uwadze, że prawo chroni wszystkich obywateli, a więc także łamiącego zasady sąsiada. Jeśli uzna on, że składając skargi do administracji, próbujemy go zniesławić, a policję wzywamy bezzasadnie, może wykorzystać te same przepisy prawa, co my, by się bronić.

Dobrze jest też pamiętać o cytacie z Fryderyka Nietzschego – który przytaczamy tu z pewnym przymrużeniem oka – brzmiącym: „Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem”. W życiu sąsiedzkim pewne drobne niedogodności i konflikty są nieuniknione – nie można np. liczyć na to, że w bloku zawsze będzie panowała idealna cisza. Warto mieć to na uwadze i zadać sobie pytanie, czy dane zachowanie sąsiada faktycznie jest warte wzywania policji albo wchodzenia w długotrwały konflikt. Może lepiej podejść do sprawy z dystansem i humorem? W końcu uciążliwe zachowania mogą od czasu do czasu zdarzyć się każdemu.

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Obywatelskich
Warszawa, al. Solidarności 77
Autopromocja

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Męczy cię uciążliwy sąsiad? Poznaj 13 paragrafów, których możesz użyć przeciwko niemu. Znaj swoje prawa - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny