Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazury, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich - Jeden z cudów świata

Jacek Wolski
Takich warunków do żeglowania jak na Wielkich Jeziorach Mazurskich nie znajdzie się nigdzie indziej w Polsce. Bez wysiadania z jachtu, dzięki systemowi połączeń między poszczególnymi akwenami, można przepłynąć wiele kilometrów.
Takich warunków do żeglowania jak na Wielkich Jeziorach Mazurskich nie znajdzie się nigdzie indziej w Polsce. Bez wysiadania z jachtu, dzięki systemowi połączeń między poszczególnymi akwenami, można przepłynąć wiele kilometrów. Fot. CIT w Giżycku
To nie przypadek, że Mazury, a właściwie Kraina Wielkich Jezior Mazurskich znalazły się w ścisłym finale plebiscytu "Siedem cudów świata". Drugiego takiego miejsca w naszym kraju z całą pewnością nie ma.
Twierdza Boyen w Giżycku – to jedna z najciekawszych budowli wojskowych na tym terenie. Powstawała w latach 1843-1855. Przewidziana została na około
Twierdza Boyen w Giżycku – to jedna z najciekawszych budowli wojskowych na tym terenie. Powstawała w latach 1843-1855. Przewidziana została na około 3 tysiące żołnierzy, którzy w razie wojny mieli bronić strategicznego przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z największych zwolenników budowy twierdzy – generała von Boyena. Miejsce to miało duże znaczenie strategiczne przede wszystkim w czasie I wojny światowej. Dzisiaj jest zabytkiem zarządzanym przez Giżyckie Centrum Kultury. Odbywają się tu liczne wystawy oraz imprezy.

Twierdza Boyen w Giżycku - to jedna z najciekawszych budowli wojskowych na tym terenie. Powstawała w latach 1843-1855. Przewidziana została na około 3 tysiące żołnierzy, którzy w razie wojny mieli bronić strategicznego przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno. Nazwa pochodzi od nazwiska jednego z największych zwolenników budowy twierdzy - generała von Boyena. Miejsce to miało duże znaczenie strategiczne przede wszystkim w czasie I wojny światowej. Dzisiaj jest zabytkiem zarządzanym przez Giżyckie Centrum Kultury. Odbywają się tu liczne wystawy oraz imprezy.

Z dziesięciu największych polskich jezior trzy położone są właśnie tu - Śniardwy, Mamry oraz Niegocin. To pierwsze ma ponad 113 km kwadratowych. Drugie jest niewiele mniejsze.

Są takie miejsca na Śniardwach, gdzie nie widać drugiego brzegu.

- To takie nasze morze - mówią miejscowi. - Czasami fala jest zresztą większa niż na Bałtyku.

Nastawiają się na turystów

Dla żeglarzy to prawdziwy raj. Każde ze znajdujących się tu ponad czterdziestu (!) jezior jest niepowtarzalne.

- Pływanie po tych akwenach nigdy się nie nudzi - twierdzą żeglarze.
System kanałów umożliwia przemierzanie kolejnych jezior bez konieczności przewożenia łodzi. Np. z Nidzkiego, znajdującego się na południu krainy, można, poprzez m.in. Bełdany, Mikołajskie, Tałty i Niegocin, dotrzeć aż do Mamr.

Cały szlak wielkich jezior jest już dzisiaj tak ucywilizowany, że na turystów niemal wszędzie czekają utrzymane na wysokim poziomie kwatery, dobrze wyposażone pola namiotowe, liczne bary i przystanie.

Niemal wszyscy nastawiają się tu na turystykę. W pobliżu nie ma bowiem ani żadnych wielkich fabryk, ani innych miejsc dających pracę większym grupom ludzi.

Orliki i kanie na niebie

Wieża Ciśnień w Giżycku – dzięki tej konstrukcji, powstałej w 1900 roku, całe miasto było zaopatrywane w wodę jeszcze kilkanaście lat temu. Obiekt zbudowano
Wieża Ciśnień w Giżycku – dzięki tej konstrukcji, powstałej w 1900 roku, całe miasto było zaopatrywane w wodę jeszcze kilkanaście lat temu. Obiekt zbudowano z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Obecnie jest własnością prywatną, ale w pełni dostępną dla turystów. Na sam szczyt, znajdujący się 162 metry nad poziomem morza, można wejść schodami (pokonując po drodze 129 stopni) lub wjechać windą. Na górze znajduje się kawiarnia, skąd, także przez lunety, można podziwiać krajobrazy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Wieża Ciśnień w Giżycku - dzięki tej konstrukcji, powstałej w 1900 roku, całe miasto było zaopatrywane w wodę jeszcze kilkanaście lat temu. Obiekt zbudowano z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Obecnie jest własnością prywatną, ale w pełni dostępną dla turystów. Na sam szczyt, znajdujący się 162 metry nad poziomem morza, można wejść schodami (pokonując po drodze 129 stopni) lub wjechać windą. Na górze znajduje się kawiarnia, skąd, także przez lunety, można podziwiać krajobrazy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Mazury to jednak nie tylko przyjemne spędzanie czasu na żaglówce. Od kilkunastu lat coraz bardziej wszyscy dbają tu o stan środowiska naturalnego, z czym w czasach PRL-u różnie bywało. Zyskuje na tym przyroda.

Piękne okoliczne lasy zachęcają do wędrówek. Na Mazurach można spotkać wiele gatunków ptaków, które w takiej liczbie nie występują nigdzie indziej. Są tu np. płaskonosy, perkozy, łyski, mewy śmieszki, kormorany, czaple, niezwykle rzadkie czarne bociany, bataliony oraz żurawie. Na niebie można dostrzec również takie ptaki drapieżne, jak kanie czarne i rdzawe, orliki krzykliwe oraz bieliki.

Oferta dla każdego

Stolicą Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest niewątpliwie Giżycko. To trzydziestotysięczne miasto o dosyć skomplikowanej historii. Dawne Lotzen w granicach Polski znalazło się dopiero po 1945 roku.

W czasach PRL-u było jednym z najmodniejszych naszych kurortów. Swój słynny film "Nóż w wodzie" Roman Polański kręcił właśnie tu.

Po upadku komunizmu miasto długo nie mogło się podnieść. Najgorsze czasy ma już dzisiaj, na szczęście, za sobą. Znalazły się pieniądze na niezbędne remonty, pojawili się inwestorzy.

Giżycko oferuje dzisiaj turystom mnóstwo atrakcji. Jeżeli ktoś chce aktywnie spędzać czas, może skorzystać z którejś z ofert wypożyczenia jachtu czy zwykłego roweru.

Innym pozostają wizyty w licznych barach i restauracjach oraz rejsy statkami Żeglugi Mazurskiej. Ma ona swoje przystanie w Giżycku, Rucianem-Nidzie, Mikołajkach i Węgorzewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny