Matura 2019. Język polski - odpowiedzi, arkusze CKE, rozwiązania. 8700 absolwentów zmierzy się z językiem polskim 6.05.2019

Magdalena Kuźmiuk
Dobry film, książka, spacer z przyjaciółmi. To recepta Magdaleny Wasyluk, Krystiana Kruszyńskiego i Natalii Maksymiuk na relaks tuż przed najważniejszym egzaminem w życiu
Dobry film, książka, spacer z przyjaciółmi. To recepta Magdaleny Wasyluk, Krystiana Kruszyńskiego i Natalii Maksymiuk na relaks tuż przed najważniejszym egzaminem w życiu Wojciech Wojtkielewicz
Matura 2019. Język polski - odpowiedzi, arkusze CKE, rozwiązania. Matury czas – start! Już w poniedziałek (6.05.2019) ponad 8700 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu po raz pierwszy przystąpi do egzaminu dojrzałości. Na pierwszy ogień pójdzie język polski. We wtorek maturzyści zmierzą się z matematyką, w środę – z językiem angielskim.

Matura 2019. Język polski - odpowiedzi, arkusze CKE, rozwiązania 6.05.2019

Matura 2019 JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE. Co będzie? Jakie lektury były w ostatnich latach? Matura 2019 HARMONOGRAM 6.05.2019

- Czuć presję, bo egzamin zbliża się wielkimi krokami. Na początku roku szkolnego wydawało się nam, że do matury dużo czasu, ale prawda jest taka, że ten czas szybko zleciał. Bardzo się denerwuję, bo matura to bardzo ważny egzamin – tak mówiła Magdalena Wasyluk, maturzystka z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku tuż przed egzaminem maturalnym.

Matura 2019: Język polski. Odpowiedzi, przecieki, arkusze, rozwiązania. Testy maturalne. Jakie lektury? (06.05.2019)

W tym tygodniu ona i ponad 320 jej kolegów ze szkoły po raz ostatni zasiądzie w szkolnych ławach. W poniedziałek – po to, by napisać maturę z języka polskiego.

– W gimnazjum język polski nie sprawiał mi kłopotu, teraz jest trochę gorzej, bo pewniej się czuję w przedmiotach ścisłych, ale jestem dobrej myśli. Napiszę na ten dobry wynik – dodała Magdalena.

– Ja już stawiam na odpoczynek przed maturą. Na ostatnią chwilę już ciężko przychodzi nauka. Przypominam sobie treść lektur obowiązkowych – przyznała Natalia Maksymiuk, także z VIII LO.

Matura 2019: język POLSKI. Przecieki, harmonogram, kiedy matury? Odpowiedzi, arkusze i rozwiązania w internecie (06.05.2019)

– Ja z kolei uczę się tego, czego nie mogłem się nauczyć w czasie trwania roku szkolnego. Powtarzam też materiał, ale większość jest już opanowana. Z lekturami nie mam problemu, bardziej skupiam się na powtórkach z historii i WOS-u, bo z tych przedmiotów będę zdawał maturę – zapewnił absolwent VIII LO Krystian Kruszyński.

Przyznał, że o poziom podstawowy egzaminów się nie martwi, bo jest dobrze przygotowany, lekkie zdenerwowanie czuje, myśląc o poziomie rozszerzonym. Będzie zdawał historię i wiedzę o społeczeństwie. Bo chciałbym studiować prawo albo właśnie historię.

Wyniki matur w Białymstoku. Tak się zdaje maturę! Oto ranking najlepszych

Na prawo wybiera się też Natalia Maksymiuk. Alternatywą jest architektura. Przed nią – oprócz matury – jeszcze egzamin z rysunku. – Denerwuję się, żeby nie popełnić żadnego błędu na polskim. Na maturze próbnej pomyliłam imię bohatera książki. To błąd rzeczowy. Gdyby to była lektura obowiązkowa, to na maturze traktowane by to było jako błąd kardynalny – wspomina Natalia.

Marzeniem Magdaleny Wasyluk jest mundur. Chciałaby pracować w straży granicznej. Mówi, że to rodzinna tradycja, bo część rodziny pracuje właśnie w straży, a druga część w policji. – Najpierw jednak chciałabym zdobyć wyższe wykształcenie. Będę zdawała do Warszawy albo na geodezję, albo na logistykę – zdradza Magda.

Egzamin maturalny będzie w poniedziałek pisało ponad 8700 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w 171 szkołach w województwie. W samym Białymstoku do matury z języka polskiego przystąpi prawie 3800 maturzystów w 49 szkołach. Ale nie tylko tegoroczni maturzyści dziś się denerwują. Stresują się – choć może mniej – osoby, które chcą ponownie przystąpić do egzaminu dojrzałości, by – na przykład – poprawić wyniki. W Białymstoku będą zdawały jeszcze raz 1074 osoby, w całym województwie – 2368 osób.

Matura 2018: język polski - co było na maturze? (odpowiedzi, arkusze CKE, pytania)

We wtorek maturzyści zmierzą się z królową nauk. W środę – z językiem angielskim. Egzaminy potrwają do 25 maja. Absolwenci będą zdawać przedmioty na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, pisemnie i ustnie. Przykładowo jeden przedmiot dodatkowy wybrało 3609 osób w regionie, trzy dodatkowe – 2005 osób. Jedna osoba będzie zdawać aż sześć dodatkowych przedmiotów. Najwięcej – bo ponad 4500 – osób będzie zdawało rozszerzony język angielski. Na drugim miejscu jest matematyka, a na trzecim geografia. Absolwenci wybrali też m.in. historię sztuki, historię muzyki. Cztery osoby będą zdawały język włoski.

Ostatnie tygodnie były dla maturzystów dość nerwowe. Nie było bowiem do końca pewne, czy egzaminy w ogóle się odbędą. W kraju trwał strajk nauczycieli. Do ostatniej chwili – także w Białymstoku – przeprowadzano w szkołach rady klasyfikacyjne.

MATURA 2019 HARMONOGRAM

CZĘŚĆ USTNA:
9-22 maja:

 • język polski
 • języki mniejszości narodowych
 • język łemkowski
 • język kaszubski

6-25 maja:

 • języki obce nowożytne

CZĘŚĆ PISEMNA
6 maja - poniedziałek

 • język polski - pp - godz. 9, pr - godzina 14

7 maja - wtorek

 • matematyka - pp - godz 9
 • język łaciński i kultura antyczna - godz 14

8 maja - środa

 • język angielski - pp - godz. 9
 • język angielski - pr, dj, godz. 14

9 maja - czwartek

 • matematyka pr - godz. 9
 • filozofia - pp, pr, godz. 14

10 maja - piątek

 • biologia pp, pr - godz. 9
 • wiedza o społeczeństwie pp, pr - godz. 14

13 maja - poniedziałek

 • chemia - pp, pr - godz. 9
 • informatyka - pp, pr - godz. 14

14 maja - wtorek

 • język niemiecki - pp - godz. 9
 • język niemiecki - pr, dj - godz. 14

15 maja - środa

 • geografia - pp, pr - godz. 9
 • historia sztuki - pp, pr - godz. 14

16 maja - czwartek

 • język rosyjski - pp - godz. 9
 • język rosyjski - pr, dj - godz. 14

17 maja - piątek

 • język francuski - pp - godz. 9
 • język rosyjski - pr, dj - godz. 14

20 maja - poniedziałek

 • fizyka i astronomia - pp - godz. 9
 • język francuski - pr, dj - godz. 14

Matura 2019 język polski odpowiedzi, zadania, arkusze CKE 6.05.2019

Przewidywania na maturę z polskiego 2019

Matura 2019 z języka polskiego - zapowiedź

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Miał być taki bajzel wyrychtowany przez Brodniarza a są normalne matury.

Taka przykra sprawa, taki żal ogarnął czarne macice.
Dodaj ogłoszenie