Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2018. Maturzyści już wiedzą co będą zdawać w maju

Anna Kopeć
Uczniowie II LO nie obawiają się matury. Twierdzą, że ich szkoła dobrze ich do niej przygotowuje.
Uczniowie II LO nie obawiają się matury. Twierdzą, że ich szkoła dobrze ich do niej przygotowuje. Anatol Chomicz
W większości przypadków decydują się na przedmioty ścisłe i przyrodnicze. Wśród języków obcych niezmiennie króluje angielski. Jedno z pierwszych podejść do egzaminu dojrzałości będą mieli już za miesiąc

Wybory przedmiotów na maturze to wypadkowa naszych zainteresowań i wymogów uczelni, na którą chcemy się dostać - mówi Ewa Bokiniec, trzecioklasistaka z II LO w Białymstoku.

- Trudno oczekiwać, że wybralibyśmy przedmioty, które raczej nam nie leżą - dodaje jej koleżanka Dominika Kubicka.

Do końca września tegoroczni maturzyści mieli wstępnie zadeklarować, jakie przedmioty będą zdawać na majowym egzaminie dojrzałości. Dominika wybrała rozszerzoną biologię, chemię, matematykę i język angielski. Ewa ma ten sam zestaw przedmiotów, a dodatkowo też język niemiecki, bo jest finalistką Olimpiady Języka Niemieckiego. Te maturzystki chciałby się dostać medycynę, nie wykluczają, że w Białymstoku.

Weronika Motkowska - laureatka Olimpiady Lingwistyki Matematycznej i Krzysztof Składanek - laureat Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, przymierzają się do studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Na maturze będą zdawać rozszerzoną matematykę i fizykę. Z języków obcych Weronika wybrała angielski, a Krzysztof - niemiecki.

- Nasi maturzyści w większości stawiają na przedmioty ścisłe i przyrodnicze, takie, które przygotują ich do studiów. Te preferencje nie zmieniają się od kilku lat - zauważa Dariusz Bossowski, dyrektor II LO. Tu w tym roku do egzaminu dojrzałości podejdzie 265 trzecioklasistów, a 34 do matury międzynarodowej.

W VIII LO jest ok. 240 trzecioklasistów. Najwięcej z nich chce zdawać rozszerzoną biologię, geografię, chemię i matematykę. Takie preferencje maturzyści z tej szkoły mają od lat. Zastanawiający jest ten ostatni wybór. To właśnie królowa nauk na maturze sprawia najwięcej kłopotów i to właśnie z tego przedmiotu jest najwięcej poprawek.

- Na egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym decydują się uczniowie z klas matematycznych - wyjaśnia Antoni Grodzki, dyrektor VIII LO. - Mniej więcej od siedmiu lat obserwuję tendencję spadkową dla historii. Coraz mniej osób decyduje się na ten przedmiot. Maturzyści kierują się tym, co jest im potrzebne na studia, po których mają największą szansę na pracę.

Rozszerzona matematyka, obok geografii, to także najchętniej wybierany przedmiot wśród 167 tegorocznych maturzystów z białostockiego Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych. Na geografię stawiają także uczniowie z XIV LO.

- Spośród 110 naszych tegorocznych maturzystów połowa wybrała właśnie geografię na poziomie rozszerzonym. Na wiedzę o społeczeństwo zadeklarowało się 40 abiturientów, a na język angielski 47 - wylicza Leszek Kochanowski, dyrektor XIV LO. - Bardzo podobne liczby były też w ubiegłym roku. Nasi maturzyści w zdecydowanej większość decydują się na przedmioty, które realizują przez trzy lata na poziomie rozszerzonym. Jeśli chodzi o języki obce to zdecydowana większość decyduje się na język angielski. Siedmioro maturzystów zadeklarowało rosyjski, a dwie niemiecki.

Dodaje, że okazją do zweryfikowania wstępnych deklaracji będzie matura próbna. Trzecioklasiści napiszą ją na początku listopada, a potem w lutym.- Czasem zdarza się, że po tych egzaminach maturzyści uznają, że przecenili swoje możliwości. Jeśli uznają, że słabo sobie poradzili zmieniają zdanie co do wyboru przedmiotów - zauważa Antoni Grodzki z VIII LO.

Czas na ostateczną decyzję mają do 7 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny