MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz na balkonie byliny lub krzewy? Możesz je przezimować, ale będzie potrzebna ciepła doniczka. Sprawdź, jak ją ocieplić i o co zadbać

Katarzyna Laszczak
Jeśli na balkonie uprawiamy wieloletnie i odporne na mróz rośliny, musimy zadbać o odpowiednio ciepłe doniczki. Inaczej przemarzną i zginą.
Jeśli na balkonie uprawiamy wieloletnie i odporne na mróz rośliny, musimy zadbać o odpowiednio ciepłe doniczki. Inaczej przemarzną i zginą. igorspb/123rf.com
Jeśli w donicach na balkonie uprawiamy rośliny wieloletnie, musimy zadbać o ich zabezpieczenie przed mrozem. Niestety doniczka przemarznie szybciej niż grunt i nawet niezbyt duże spadki temperatur mogą być groźne dla roślin. Radzimy, jak ocieplić doniczki i zabezpieczyć rośliny balkonowe przed zimą.

Spis treści

Jakie rośliny mogą zimować na balkonie, a jakie nie?

Wśród roślin balkonowych jest wiele gatunków jednorocznych, które zdobią go tylko przez jeden sezon (należą do nich choćby popularne aksamitki, petunie czy szałwie błyszczące). Sporo jest też takich, które są wieloletnie, ale w ogóle nie są odporne na mróz (np. pelargonie, fuksje, begonie). Te można przezimować, ale trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Nie można ich po prostu pozostawić na zewnątrz. Dowiedz się więcej: Które kwiaty balkonowe można przezimować i jakie warunki trzeba im zapewnić

Zdarza się jednak, że na balkonach i tarasach uprawiamy też rośliny wieloletnie i odporne na mróz. Należą do nich byliny, jak np. funkie, żurawki itp., coraz częściej sadzimy też trawy. Na większych balkonach mamy też krzewy i wieloletnie pnącza. Do wieloletnich roślin należą też popularne wrzosy, którymi chętnie zdobimy balkony jesienią. Jednak, pomimo że rośliny są teoretycznie mrozoodporne, to w doniczkach mają inne warunki niż w gruncie i trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Chcesz mieć wieloletnie rośliny na balkonie? Zadbaj o odpowiednie doniczki

Niestety ziemia w doniczkach przemarza szybciej niż w gruncie. Oczywiście wiele zależy od samej doniczki. Ważna jest zarówno jej wielkość, jak i materiał, z którego jest wykonana. Niestety nawet wytrzymałe rośliny nie mają szans przetrwać w typowych, plastikowych balkonowych skrzynkach czy mniejszych doniczkach.

Dlatego sadząc na balkonie byliny lub krzewy, które chcemy zimować, warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim pojemniku. To często idzie w parze z wielkością roślin – krzewy sadzimy w większych i solidniejszych pojemnikach, np. drewnianych czy betonowych, które nie przemarzają tak szybko jak cienkie, plastikowe. Dobrym pomysłem jednak ich dodatkowe ocieplenie. Zanim posadzimy rośliny, takie skrzynie warto wyłożyć od środka styropianem i zabezpieczyć folią (pozostawiając otwory odpływowe w dnie).

Warto też wybierać doniczki lub skrzynie o grubych ściankach. Można kupić donice mrozoodporne, wykonane z różnych materiałów. Jednak tu trzeba zachować pewną czujność, bo to określenie może oznaczać, że doniczka nie popęka na mrozie, a nie to, że ma właściwości izolacyjne. Jeśli doniczka jest z cienkiego plastiku, to nie zapewni ochrony przed mrozem roślinie, choć sama może przetrwać go bez uszczerbku.

Jak ocieplić doniczki na balkonie?

Co jednak zrobić, gdy posadziliśmy już rośliny w nieocieplonej doniczce, a zima za pasem? Trzeba ją docieplić. Jeśli jest to skrzynia, jej boki można od zewnątrz obłożyć płytami styropianowymi, koniecznie pamiętając o tym, żeby styropian podłożyć też od spodu. W przypadku doniczek okrągłych możemy owinąć je grubo np. folią bąbelkową lub folią piankową. Tu również musimy pamiętać o izolacji dna, ale zróbmy w folii otwory, tak żeby woda mogła wypływać z doniczki i był minimalny dostęp powietrza. Można również kupić gotowe płachty ochronne na donice, które wystarczy na nie założyć. Mają ciepłe ścianki i izolowany spód.

Innym sposobem, który sprawdzi się szczególnie przy mniejszych doniczkach, np. z wrzosami, jest włożenie ich do większych pojemników, tak, żeby było kilka centymetrów luzu między ich ściankami. Tę przestrzeń wypełnia się materiałem izolacyjnym, mogą to być np. styropianowe ścinki, kulki itp.

Łatwy sposób na ciepłą doniczkę

Jest jeszcze jedna metoda, która sprawdzi się przy mniej atrakcyjnych doniczkach, takich, których nie będzie nam żal poświęcić, bo ich nie doczyścimy. Tu również doniczkę trzeba włożyć do większej, ale przestrzeń między nimi wypełnijmy pianką poliuretanową (zwaną też pianką montażową). Kupimy ją w spreju w każdym markecie budowlano-ogrodowym za kilkanaście złotych. Zapewni ona dobre ocieplenie, ale nie usuniemy jej łatwo spomiędzy ścianek (uwaga: pianka zwiększa swą objętość, więc nie przesadzajmy z ilością). Pamiętajmy o zrobieniu otworów odpływowych w dnie. Jeśli wybierzemy estetyczną zewnętrzną doniczkę, to zyskamy ciepły i ładny pojemnik.

Zabezpieczenie roślin balkonowych przed mrozem

Poza ociepleniem doniczki, warto osłonić też podłoże. Przydadzą się do tego np. gałązki iglaków, możemy też zrobić „kołderkę” z liści, jeśli mamy do nich dostęp (można wykorzystać do tego „własne” liście rośliny). To sprawdzi się przy większych pojemnikach. Do zabezpieczenia podłoża nadaje się też agrowłóknina przepuszczająca powietrze.

Sporo też zależy od gatunku i formy roślin, bo jedne są bardziej odporne, inne mniej. Sprawdźmy, jakie wymagania ma nasza. W przypadku drzewek czy krzewów na pniu może okazać się konieczne zabezpieczenie pnia (i miejsca szczepienia), a nawet korony. Mogą tego też potrzebować inne bardziej wrażliwe gatunki. Z kolei zimujące trawy należy związać w rodzaj snopka.

Pamiętajmy, by do osłaniania rośliny używać zimowej agrowłókniny albo innych przepuszczających powietrze materiałów. Zastanówmy się też, jakie warunki panują na naszym balkonie i jaka jest aktualna sytuacja pogodowa, bo o ile ciepła doniczka sprawdzi się przez cały czas, to dodatkowe okrycie części naziemnych raczej nie będzie potrzebne przez całą zimę, a tylko podczas mrozów.

Polecjaka Google News - RegioDom

Modne doniczki w promocyjnych cenach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny