Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz łączy pokolenia

Martyna Tochwin
W kolorowym pochodzie młodości ulicami Sokółki przeszło ponad 150 osób. Wśród młodych byli też tacy, którzy czują się młodo pomimo swego oficjalnego wieku.
W kolorowym pochodzie młodości ulicami Sokółki przeszło ponad 150 osób. Wśród młodych byli też tacy, którzy czują się młodo pomimo swego oficjalnego wieku. Fot. Bartosz Baalicki
Ponad 150 osób przeszło ulicami Sokółki w radosnym marszu młodości.

I nie szli tylko ci, którzy mają mało lat w dokumentach - marsz połączył wszystkich bez względu na wiek, tak jak projekt "Łączymy pokolenia".

Projekt ten Sokólski Fundusz Lokalny realizuje od listopada ubiegłego roku. W jego ramach spotykają się członkowie kabaretu seniora "Sami Swoi" oraz dzieci i młodzież z sokólskich szkół. Wspólnie spędzają czas, poznając się i wymieniając doświadczeniami.

- Odbywają się warsztaty kulinarne, są pokazy tańców dawnych i współczesnych, są realizowane lekcje pływania. Zamierzamy też niedługo stworzyć słownik dawnej i nowej polszczyzny - mówi Maria Talarczyk, prezes Sokólskiego Funduszu Lokalnego.

To właśnie w ramach projektu "Łączymy pokolenia" tydzień temu ulicami Sokółki przeszedł kolorowy pochód młodości. I chociaż jego nazwa może wskazywać, że jego uczestnikami byli tylko ludzie młodzi, wcale tak nie było.

- Ludzie, którzy mają już kilkadziesiąt lat, wcale nie muszą czuć się staro - tłumaczy Maria Talarczyk. - I właśnie dlatego nasz pochód nazwaliśmy świętem młodości. Bo nasi seniorzy, pomimo swego wieku, wciąż czują się młodo i są bardzo aktywni.

Na realizację projektu "Łączymy pokolenia" SFL otrzymał 35 tysięcy złotych z Fundacji PZU. Sokólski fundusz znalazł się wśród dwudziestu pięciu organizacji z całej Polski, które otrzymały takie dofinansowanie.
Aktywnie i sportowo

Święto młodości było też okazją do wręczenia certyfikatów organizacjom, które dostały dofinansowanie z programu "Działaj lokalnie V" na realizację przygotowanych przez siebie projektów. W sumie pomoc finansową otrzymało jedenaście organizacji na łączną kwotę 37 tysięcy złotych. Jeden z projektów pod hasłem "Osiedle na miarę XXI wieku" dotyczy ulicy Broniewskiego w Sokółce.

- Mieszkam na tym osiedlu i wraz ze znajomymi postanowiliśmy coś zmienić na naszym podwórku - wyjaśnia Katarzyna Klimowicz-Kułak.

Pani Katarzyna postawiła głównie na sport, a grupą docelową realizowanego projektu są dzieci i młodzież mieszkająca na Broniewskiego.

- Postawiłyśmy na zdrowy tryb życia, bardziej aktywny i atrakcyjniejszy - mówi.

W ramach projektu udało się zakupić sporo sprzętu sportowego. Osiedle jest bogatsze o skakanki, koła hula-hop, tablice do gry w koszykówkę, siatki na bramki do siatkówki, piłki.

- Będziemy organizować miesięczne rozgrywki w dyscyplinach sportowych. Oczywiście, ten sprzęt mieszkańcy naszego osiedla będą mogli wypożyczać za darmo - zapewnia Katarzyna Klimowicz - Kułak.

b>Stokrotka w remoncie

Dzieci mogą też korzystać nieodpłatnie z miejscowego klubu "Aro". Już dwa razy w specjalnej sali z projektorem dzieci oglądały filmy.

- Zawdzięczamy to panu Antoniemu Cydzikowi, który za darmo pozwolił nam korzystać z sali. 2 kwietnia dzieciaki oglądały już film o papieżu "Jan Paweł II" - mówi pani Katarzyna.

To jednak nie jedyne zmiany, jakie szykują się na osiedlu Broniewskiego. Już wkrótce ruszy tam bowiem filia świetlicy socjoterapeutycznej "Koniczynka".

- Będzie się nazywać "Stokrotka" i będzie się mieściła w bloku numer 16. Już zaczęliśmy tam prace remontowe i liczymy na to, że już niedługo ze świetlicy będą korzystać dzieci - dodaje prezes SFL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny