Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Kaczyńska popiera walkę z rakiem. Cytologia i mammografia mają być obowiązkowe!

Karolina Palczewska MM Warszawa
Jeden z pacjentów dziękuje Marii Kaczyńskiej za wsparcie
Jeden z pacjentów dziękuje Marii Kaczyńskiej za wsparcie
W Polsce wciąż za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka - mówiła Maria Kaczyńska. - Apeluję i będę apelować, by badania takie, jak cytologia i mammografia zostały wpisane na listę badań obowiązkowych.

Maria Kaczyńska zwróciła również uwagę na to, że nowotwory dotykają także mężczyzn, którzy problem nowotworu bagatelizują i wstydzą się badań prostaty.

Na piątkowej konferencji w warszawskim Belwederze, która otworzyła Ogólnopolską Kampanię Profilaktyki Onkologicznej "Co wiem o sobie? Co wiem o Tobie? Chcemy wygrać z rakiem" spotkali się przedstawiciele medycyny, duszpasterstwa hospicyjnego, organizacji pozarządowych, pacjentów oraz mediów. Akcja została zainaugurowana z inicjatywy pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich.

Doktor Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii poinformował, że tylko wczesne wykrycie choroby daje pacjentom szansę na pełne zdrowie. Jednak zaledwie 20 proc. osób, dotkniętych chorobą nowotworową w Polsce podejmuje leczenie we wczesnym stadium raka. To stanowczo za mało - w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten wynosi 80 proc.

- Przeszkoliliśmy już 10 tysięcy lekarzy rodzinnych w zakresie wczesnego wykrywania zmian nowotworowych - poinformował doktor Meder. - Zostało nam dziesięć, dwanaście tysięcy lekarzy. Jeździmy do nich w soboty, bo tylko wtedy lekarze mają czas, i podnosimy ich wiedzę oraz świadomość, wyczulamy ich.

- Będziemy się bać zawsze tej choroby i badań związanych z tą czy inną chorobą przewlekłą - mówiła Mariola Kosowicz, psychoonkolog. - Jednak jest to już choroba przewlekła, a nie jak do niedawna śmiertelna. Strach z nią związany nie może przerodzić się w paraliżującą panikę. Nie bójmy się nowotworu, to nie koniec życia. Życie z chorobą staje się po prostu trudniejsze.

Krystyna Kaszuba, współzałożyciela stowarzyszenia Różowa Wstążka i wieloletnia naczelna "Twojego Stylu", wspominała początki akcji profilaktycznych dla kobiet w Polsce sprzed czternastu laty. - Tamte czasy to epoka dinozaurów, kobiety nie wiedziały, co to jest rak piersi, który zbierał ogromne żniwo - przypomniała Krystyna Kaszuba. - Dziś mamy wspaniałych lekarzy, medycynę, która stoi na wysokim poziomie.

Podczas konferencji, uczestnicy obejrzeli fragment wzruszającego filmu "Szpital odzyskanej nadziei" w reżyserii Małgorzaty Imielskiej i Tomasza Wiszniewskiego. Jego bohaterami są ludzie z nowotworem i ich rodziny, którzy pokazali, że rak to nie wyrok, że nie można tracić nadziei i dawać z siebie jak najwięcej w walce z chorobą, bo można ją pokonać. - Warto wydać 30, 100 czy 200 zł za badanie całego organizmu i mieć spokój, pewność - zaznaczają bohaterowie produkcji.

Krystynę Kaszubę zaniepokoił fakt, że "Szpital odzyskanej nadziei" nadawany był w telewizji o późnej porze. - Taki film powinien być szeroko promowany i dostępny dla wszystkich - zaznaczyła Kaszuba.

Wiceminister zdrowia w rządzie premiera Donalda Tuska, Marek Twardowski, obiecał, że kryzys gospodarczy nie dotknie profilaktyki i leczenia onkologicznego. - Jest to dział priorytetowy w naszym sektorze - zaznaczył.

Doktor Meder zaznaczył, że każdego dnia powinniśmy stosować profilaktykę onkologiczną, co nie jest trudne. Wystarczy uprawiać sport (przynajmniej półgodzinny spacer dziennie), unikać stresu, tytoniu i przypadkowych kontaktów seksualnych, ograniczyć picie alkoholu, nie dopuszczać do nadwagi, opalać się z umiarem, zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, nie lekceważyć chorób i stanów zapalnych oraz badać się, jeżeli w naszej rodzinie występował nowotwór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny